Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Hamilelikte Beslenme Mayası Güvende mi?

Hatırlanması Gerekenler

 1. Ne yediğiniz ya da yediğiniz, sağlıklı hamileliğinizin önemli bir parçasıdır. Cıva içeriği nedeniyle balık alımınızı sınırlamanız ve gıda kaynaklı hastalık riskinizi azaltmak için beyaz peynir ya da brie gibi yumuşak peynirlerden kaçınmanız gerektiğini zaten biliyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, diğer gıdalar da endişelere neden olabilir. Beslenme mayası, melas gibi yiyecekler üzerinde yetişen bir mantar türüdür ve bu sizi hamilelik sırasında yemeye karşı dikkatli yapabilir. Hamilelik sırasında yalnızca beslenme mayası yemek için güvenli olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı bir hamileliği desteklemeye yardımcı olan bir besin kaynağıdır. Diyetinize besinsel maya eklemeden önce doktorunuza danışın.

Beslenme Mayası Hakkında

 1. Beslenme mayası, cevizli, peynirli bir tada sahiptir ve genellikle vegan peyniri olarak adlandırılır. Bira yapımında kullanılan mayaya çok yakındır ancak işlemesi nedeniyle ekmek yapımı için iyi bir maya değildir. Adından da anlaşılacağı gibi, maya besin açısından zengindir. Çorbaya, salataya veya makarnaya bir miktar maya serpin, folat, B-12 vitamini ve demir alımını artırabilir - hamile kadınlar için tüm önemli besinlerdir.

Folat bakımından zengin

 1. Bir çorba kaşığı besin mayası 1.059 mikrogram folat içerir. Hamile kadınların günlük 400 ila 800 mikrogram folat ihtiyacı vardır - sentetik sürüme folik asit denir. Yani peynirli mayanın bir çorba kaşığı günlük ihtiyaçlarınızın yüzde 100'ünden fazlasını karşılar. Hamilelikte yeterli miktarda folat alımı, spina bifida gibi önemli doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir. WomensHealth.gov, doğal olarak içeren yiyeceklerden fazla miktarda folat alamıyor olsanız da, doktorunuz tarafından onaylanmadıkça günde 1.000 mikrogramdan fazla tüketmek istemiyorsunuz. Yüksek alımlar B-12 vitamin eksikliğini maskeleyebilir.

Hamile Veganlar için B-12 Vitamini

 1. Besin mayasının öne çıkan ürünlerinden biri de B-12 vitamini içeriği. Etler ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalar, diyet içindeki B-12 vitamininin temel kaynağıdır ve vegan diyeti izleyen gebe kadınların günlük ihtiyaçlarını karşılamalarını zorlaştırır. Büyüyen bebeğin sağlıklı gelişimi için B-12 Vitamini gereklidir ve hamile kadınların günde 2.6 mikrograma ihtiyacı vardır. Bir çorba kaşığı besin mayası 0.1 mikrogram içerir.

Biraz Demir Alın

 1. Günlük ütünüzün hamilelik sırasında, günde 18 miligramdan günde 30 miligrama kadar ciddi şekilde artması gerekiyor ve vejetatif Kaynak Grubuna göre hamile kadınlarda demir eksikliği anemisi yaygın. Besin mayası gibi az miktarda demir içeren yiyecekler bile günlük demir kotanızı karşılamanıza yardımcı olabilir. Bir çorba kaşığı besin mayası 1.0 miligram demir içerir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407