Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Hamilelik sırasında yengeç ve diğer deniz ürünlerini yemek güvenli midir?

Yengeç ve diğer deniz ürünlerinin hamilelik sırasında yemesi güvenli midir?

 1. Civa tüketimiyle ilgili endişeler nedeniyle, hamile kadınların yememesi gereken birkaç deniz ürünü ürünü var.

 2. Neyse ki, tamamen pişirildiğinde, yengeç veya taklit yengeç genellikle ölçülü olarak hamile olan biri tarafından yenebilir.

Hamileyken yengeç yiyebilir misiniz?

 1. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ve Çevre Koruma Ajansı'nın (EPA) 2017 tavsiyelerine göre, pişmiş yengeç hamileyken yemek için en iyi deniz ürünleri seçeneklerinden biridir.

 2. FDA ayrıca çok çeşitli balık yemenin en yararlı olduğunu belirtti.

 3. Ancak hamile bir kadın çiğ yengeç yememelidir. Çiğ yengeç yemek, özellikle yaşlı yetişkinlerde, çocuklarda ve hamile kadınlarda, gıda zehirlenmesi riskini arttırır.

Hamileyken taklit yengeç yiyebilir misiniz?

 1. Taklit yengeç pişirilir, bu nedenle hamile bir kadının yemek yemesi genellikle güvenlidir. Ancak, suşi gibi yiyeceklerde yemeden önce başka ham ürün olup olmadığını sormak çok önemlidir.

 2. Taklit yengeç tipik olarak gerçek yengeçlerden daha ucuzdur ve pollock, yumurta akı, suni lezzet ve şeker içerir.

 3. Bu kombinasyon yengeç tadı ile aynı tadı olsa da yengeçin kendisi kadar besleyici değildir.

 4. Özellikle hamilelikte faydalı olan omega-3 yağ asitlerinde taklit yengeç düşüktür. Bununla birlikte, taklit yengeç kalori ve protein bakımından otantik yengeç ile benzerdir.

Hamilelikte yemesi ve kaçınması için deniz ürünleri

 1. Deniz ürünleri mükemmel bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Uzmanlar, haftada omega-3 yağ asitleri bakımından zengin en az 8 ons balık yemenin büyüyen bebeğe fayda sağlayabileceğini belirtiyorlar.

 2. Bu faydalar arasında erken doğum riskini azaltmak ve beyin ve görme gelişimini teşvik etmek yer alıyor.

 3. FDA, haftada 2 - 3 porsiyon pişmiş, düşük cıva içeren balık seçeneklerinden birini yemenizi tavsiye eder, örneğin:

 4. Hamile kadınlar ayrıca aşağıdakilerin haftada 1 porsiyonunu alabilir:

 5. Gıda zehirlenmesi riskini azaltmak için yukarıdaki deniz mahsullerini, özellikle hamilelikte pişirmek çok önemlidir.

Kaçınılması gereken deniz ürünleri

 1. İnsanlar hamilelik sırasında genellikle çiğ servis edilen deniz ürünlerini yememelidir. Bu yiyecekler arasında sashimi, çiğ istiridye, yarım kabuklu istiridye, ceviche, dürtme, ton balığı tartarı veya ton balığı carpaccio'su var!

 2. Hamile kadınlar cıvada yüksek balıklardan uzak durmalıdır. Bu balıklar şunları içerir:

Riskler ve düşünceler

 1. Çiğ balık ve kabuklu deniz ürünleri tüketmek, Salmonella ve Vibrio vulnificus bakterilerini içerebileceklerinden, gıda zehirlenmesine neden olabilir. Gıda zehirlenmesi belirtileri kusma, ishal ve mide ağrılarıdır.

 2. Çiğ yiyecekleri çevreleyen tehlikelere ek olarak, bir kişi deniz ürünleri ve yengeç hazırlarken önlem almalıdır.

 3. Yengeç, balık veya herhangi bir çiğ et yerken güvenli yiyecek taşıma ve hazırlama hayati önem taşır.

 4. İnsanlar canlı yengeçleri iyi havalandırılmış kaplarda ve taze yengeçleri buzdolabında 40degF'den daha düşük bir sıcaklıkta veya buzda bekletmelidir. Saklama kapları hava geçirmez olmalıdır.

 5. Çiğ yengeç hazırlarken çiğ ve pişmiş deniz ürünlerini ayrı kesme tahtalarında, plakalarda ve kaplarda tutmak önemlidir.

 6. Bu risklere ek olarak, cıvaya maruz kalmak cenin için toksik olabilir. Nörolojik sorunlara ve doğumsal anormalliklere yol açabilir.

 7. Sonuç olarak, yüksek civa balıklarından kaçınmak, fetusu sağlıklı ve güvenli tutmak için çok önemlidir.

Özet

 1. Pişirildiğinde, hem yengeç hem de taklit yengeç hamilelik sırasında yemek için güvenlidir. Dikkatli yemek hazırlama ve her zaman deniz ürünlerini iyice pişirme, insanların kendilerini ve büyüyen fetüsleri gıda zehirlenmesi tehlikelerinden koruyabilmeleri için başka yollardır.

 2. Köpekbalığı ve kılıçbalığı gibi yüksek cıvalu balıklardan kaçınmak, bir insanın gelişmekte olan bebeğine zarar vermemesini sağlamak için de önemlidir.

 3. En son 14 Haziran 2018 tarihine kadar gözden geçirilen makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için Hamilelik / Obstetrikler kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Hamilelik / Obstetriklerle ilgili en son haberleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 4. ACOG uygulama danışmanlığı: Hamilelikte deniz ürünleri tüketiminde güncelleme. (2017, 30 Ocak). Https://www.acog.org/Clinical-Guidance-and-Publications/Practice-Advisories/ACOG-Practice-Advisory-Seafood-Cuumption-During- Gebelik [! 3248 => 1140 = 7!

 5. Balık yemek: Hamile kadınların ve ebeveynlerin bilmesi gerekenler. (2017, 29 Kasım). Https://www.fda.gov/Food/ResourcesForYou/Consumers/ucm393070.htm

 6. Balık ve deniz ürünleri: Hamilelikte ne yemelidir? (N.d.). Http://www.babyyourbaby.org/pregnancy/during-pregnancy/fish.php

 7. Gebelikte kaçınmak veya sınırlandırmak için yiyecekler. (2014, Haziran). Https://www.marchofdimes.org/pregnancy/foods-to-avoid-or-limit-during-pregnancy.aspx

 8. Moores, S. (2017, 30 Mart). Hamile Omega-3 yağ kaynakları. Https://www.eatright.org/health/pregnancy/what-to-eat-when-expecting/pregnant-safe-sources-of-omega-3-fats

 9. Hamile mi yoksa daha yaşlı mı? Yemeye hazır etlerde güvende olun. (N.d.). Https://www.cdc.gov/media/matte/2011/05_listeriapregnant.pdf

 10. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 11. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407