Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Hamile ve solaryum

 1. Hamile ve şezlongda buna izin verilir mi, verilmez mi? Hamilelik sırasında bronzlaşma hakkında pek çok yanlış kanı vardır. Bebek rahimde iyi korunur, ancak bazı kadınlar zararlı UV ışınlarının bebeğe ulaşıp zarar verebileceğini merak eder. Soru ayrıca bu dönemde güneşlenmenin kadınlar için daha zararlı olup olmadığıdır. Peki ya hamilelik maskesi?

Güneş ve UV radyasyonu

 1. Güneş, normal görünür ışığa ek olarak, çıplak gözle göremediğimiz bir ışık da yayar. Buna ultraviyole radyasyon denir, kısaca UV radyasyonu, bu elektromanyetik radyasyondur. Ultraviyole radyasyon, vücudun D3 vitamini üretmesine neden olur. Bu, günlük 15 dakikalık bir güneş ışığı gerektirir. Deri güneş ışığı ile temas etmelidir. Melanositler, pigment granülleri üreten bir tür cilt hücreleridir. Pigment granülleri cilde rengini verir, aynı zamanda zararlı UV radyasyonuna karşı koruma sağlar.Çok sayıda zararlı UV radyasyonu ile melanositler, cildi daha iyi korumak için daha fazla pigment granülü üretir. Pigment granülleri cildi kahverengiye boyadığından, çok fazla pigment üretimi ile ciltte de kahverengi bir renk ortaya çıkacaktır. Güneş ışığı, cildin bronzluğundan sorumlu olan yüzde 95 UVA ışığından oluşur.

Hamileyken solaryumu kullanabilir misin?

 1. Kadınlar özellikle bronzlaşma yataklarına bayılırlar: kahverengi veya renkli bir cilde sahip olmak hala birçokları için ideal bir güzelliktir. Hamile kadınlar da bu ihtiyacı hissederler. Bir bronzlaşma yatağı esas olarak UVA ışığı yayar, çok az UVB veya hiç UVC yoktur. Bronzlaşma yatağı güneş ile aynı etkiye sahiptir. Dolayısıyla hamile kadınlar için solaryumun güneşten daha güvenli olduğu söylenemez. Bu, esas olarak cilde ulaşan UV radyasyonunun miktarı ile ilgilidir. Bazen bronzlaşma yatağının sizi yakmadığı için daha az zararlı olduğu iddia edilir. Bu kısmen doğrudur. UVB ışığı epidermise nüfuz eder ve cilt yanıklarına neden olur. Güneş ışığı yaklaşık yüzde 4 UVB ışığından oluşur, bir bronzlaşma yatağı çok az UVB ışığı içerir veya hiç içermez.

Bebeğe zararlı mı?

 1. Bebek rahimde iyi korunuyor. Annenin cildine giren UV radyasyonu bebeğe ulaşmaz. Dolayısıyla bronzlaşma yatakları veya güneşlenmek bebeğe zarar vermez. Yine de güneş banyosu yapmak bebeğe zararlı olabilir. Rahimdeki sıcaklık yükselebilir. Çok yüksek sıcaklık düşük, erken doğum veya kardiyovasküler sistem veya sinir sisteminde anormalliklere neden olabilir. Yüksek ısı kadını kurutabilir. Dehidratasyon durumunda bebeğe kan akışı azalır. Bu, bebekte oksijen ve besin kıtlığına neden olur.

Gebelik Maskesi

 1. Güneş banyosu, ister solaryum ister gerçek güneş yoluyla olsun, pigment üretiminde değişikliklere neden olur. Yüzde cilt, hamilelik sırasında çok daha hassas tepki verir. Kahverengi lekeler veren daha fazla pigment üretilir. Bu lekeler hamilelikten sonra her zaman kaybolmaz. Aynı zamanda hamilelik yapıcı olarak da adlandırılır. Göbek ve pubis arasındaki şerit de çok daha net hale gelebilir ve UV radyasyonunun etkisi altında mevcut kalabilir. Güneşe girenler güneş kremi ile kendilerini koruyabilirler. Çoğu güneş kremi yalnızca UVB ışığını engeller. Günümüzde UVA ışığını da engelleyen ürünler üreten daha fazla üretici var. Bu ambalaj üzerinde belirtilmiştir. Güneş kremi, hamilelik maskesinin gelişmesine karşı kısmen korur. Düzenli olarak uygulayın ve güneşte çok uzun süre kalmayın. Bronzlaşma yatağının kullanımını mümkün olduğunca sınırlayın. Hamilelikten sonra bu yavaş yavaş yeniden inşa edilebilir.

Solaryum salonu hamile kadını reddediyor

 1. Solaryum ya da solaryum, herkesin solaryuma girebileceği bir kurumdur. Ancak, herkesin yasal olarak kabul edilmemesi gerekir. Örneğin, bir bronzlaşma salonu, 18 yaşın altındaki insanları, aynı zamanda hamile kadınları ve hassas cilde sahip kişileri dışlamak zorundadır. Bununla birlikte, bu pratikte her zaman gerçekleşmez: Bir dizi solaryum, hamile kadınları, gözle görülür şekilde hamile olsalar veya hamile olduklarını söyleseler bile, kabul eder. Hamile kadının kendi seçimini yapması önemlidir. Genel olarak, küçük faydalar (kahverengi cilt) büyük dezavantajlardan (anormallik riski, düşük, erken doğum, gebelik maskesi, preeklampsi)] ağır basmazDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407