Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Hamburger Yerken Faydası Var mı?

Kıyma biberonunun başına gelir

 1. En sevdiğiniz hamburgeriniz yağsız et olarak nitelenebilir, ancak yalnızca en az yüzde 90 yağsız kıyma seçtiyseniz ve ek yağ eklemeyin. Tavada kızartma gibi yağ gerektiren pişirme yöntemlerinden kaçının ve tam yağlı mayonez veya peynir kullanmayın. Bir yağsız hamburger hazırlamada ustalaştığınızda, avantajlarından yararlanabilirsiniz. Hamburger, demirin sizi enerjili tutma yeteneğini destekleyen iyi bir protein, demir ve B vitamini kaynağıdır.

Bol miktarda Protein

 1. Tıp Enstitüsü Gıda ve Beslenme Kuruluna göre, kadınlar günlük 46 gram protein tüketmeli, erkekler ise 56 gram tüketmeli. 3 onsluk bir porsiyon hamburgerden 22 gram kaliteli protein ve 184 kalori alacaksınız. Yağsız et için USDA gereklilikleri, bir porsiyonun 10 gramdan az toplam yağ, 4.5 gramdan az veya doymuş yağ ve 95 miligramdan fazla kolesterol içermemesi gerektiğini belirtir. Yüzde 90 yağsız olarak etiketlenmiş kıyma bu özelliklere uygundur, ancak yağ yüzdesi daha yüksek olan et yağsız olmayacaktır.

Enerjiyi Demirle Arttırın

 1. Vücudunuzdaki demirin büyük bir yüzdesi kırmızı kan hücrelerinde bulunur, bu da oksijenin akciğerlerinizdeki dokulara vücudunuzda taşınmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, enerji üretimi için gerekli olan enzimlerin bir parçasıdır. Hamburgerden demir almanın avantajı, vücudunuzun emmesi kolay olan hem demiri içermesidir. Kızarmış hamburgerin 3 onsluk bir porsiyonu 2.3 miligram demir tedarik eder. Erkekler ve menopoz sonrası kadınların günlük sadece 8 miligram demir ihtiyacı vardır. Premenopozal adet dökülen, kan tüketen kan kaybına bağlı olarak günde 18 miligram tüketmelidir. Hamilelik sırasında anne ve bebeği desteklemek için demir ihtiyacı 27 miligrama çıkar.

B-12 ile Sağlıklı Kırmızı Kan Hücreleri

 1. Kırmızı kan hücrelerinin sağlıksız olması durumunda demir, oksijen taşıma konusunda pek başarılı olamaz. B-12 vitamini eksikliği kırmızı kan hücrelerinin gelişimini etkiler. Diyetinize yeterince sahip olmadığınızda, DNA sentezi bozulmakta, bu da yeterince hemoglobin içermeyen olgunlaşmamış kırmızı kan hücrelerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Hemoglobin, kırmızı kan hücresinin demir içeren bir parçası olduğundan, düşük kan B-12 vitamini seviyeleri, Linus Pauling Enstitüsü'ne göre megaloblastik anemiye neden olabilir. 3 onsluk bir porsiyon hamburgerden 2 mikrogram B-12 vitamini veya önerilen diyet ödeneğinin yüzde 83'ünü alacaksınız.

Daha Fazla Destek İçin B-6 Vitamini

 1. Demir ve sağlıklı kırmızı kan hücrelerini destekleyen ikinci bir besin B-6 vitaminidir. Bu vitamin hemoglobin içinde hem sentezi için gerekli olan bir koenzim oluşturur. B-6 Vitamini bağımlı enzimler, Linus Pauling Enstitüsü'ne göre hemoglobinin oksijen alma ve serbest bırakma yeteneğini de etkiler. 3 onsluk bir porsiyon hamburger porsiyonu 0.34 miligram B-6 vitamini veya tavsiye edilen diyet ödeneğinin yüzde 26'sını veriyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407