Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ham Ton Balığı: Yemek Güvenli mi?

Protein, Kilo Vermenin En Kolay, En Basit ve En Lezzetli Yoludur

 1. Ton balığı genellikle restoranlar ve suşi barlarında çiğ veya zar zor pişmiş olarak servis edilir.

 2. Bu balık oldukça besleyici ve sağlık açısından birçok fayda sağlayabilir, ancak çiğ yemenin güvenli olup olmadığını merak edebilirsiniz.

 3. Bu makale, çiğ ton balığı yemenin olası tehlikelerini ve güvenli bir şekilde nasıl keyif alacağınızı gözden geçiriyor.

Ton balığı türleri ve beslenmesi

 1. Ton balığı, tüm dünya mutfaklarında kullanılan bir tuzlu su balığı.

 2. Skipjack, albacore, yellowfin, bluefin ve bigeye gibi birçok çeşidi var. Boyut, renk ve tat bakımından değişirler (1).

 3. Ton balığı oldukça besleyici, yağsız bir proteindir. Aslında, 2 ons (56 gram) albacore orkinos içerir (2):

 4. Ton balıklarındaki yağların çoğu, kalbiniz ve beyniniz için hayati önem taşıyan ve iltihapla mücadeleye yardımcı olabilecek omega-3 yağ asitlerinden geliyor (3). [! 3873 => 1140 = 2!

 5. Ham ton balığı suşi ve sashimi'de, pirinç, çiğ balık, sebze ve deniz yosununun bir kombinasyonundan yapılan Japon yemekleri olan yaygın bir bileşendir.

Parazitler olabilir

 1. Ton balığı oldukça besleyici olsa da, çiğ yemek çok riskli olabilir.

 2. Çünkü çiğ balıklar Opisthorchiidae ve Anisakadie gibi insanlarda hastalıklara neden olabilecek parazitler içerebilir (6, 7).

 3. Çiğ balıktaki parazitler, türüne bağlı olarak, ishali, kusmayı, ateşi ve ilgili semptomları tetikleyen bağırsak enfeksiyonları ile işaretlenmiş gıda kaynaklı hastalıklara yol açabilir (8).

 4. Bir çalışma Japon sularından genç Pasifik mavi yüzgeçli orkinos örneklerinin% 64'ünün insanlarda ishale yol açan bir parazit olan Kudoa hexapunctata ile enfekte olduğunu buldu (9).

 5. Başka bir çalışmada da benzer sonuçlar kaydedildi ve Pasifik Okyanusu'ndan gelen hem mavi hem de sarı yüzgeçli orkinos örneklerinin, Kudoa familyasından besin zehirlenmesine neden olduğu bilinen diğer parazitleri içerdiğini gösterdi (10).

 6. Son olarak, İran kıyılarındaki sulardan elde edilen bir orkinos çalışmasında, numunelerin% 89'unun insan mide ve bağırsaklara yapışabilecek parazitlerle enfekte olduğunu ve bunun sonucunda anisakiasis'e yol açtığını - bir hastalık kanlı tabureler, kusma ve mide ağrısı ile işaretlenir (11, 12).

 7. Ton balıklarından kaynaklanan parazitik enfeksiyon riski muhtemelen balığın nerede yakalandığına bağlı. Dahası, kullanım ve hazırlık parazitlerin geçip geçmeyeceğini belirleyebilir.

 8. Parazitlerin çoğu pişirilerek veya dondurularak öldürülebilir (13).

 9. Bu nedenle, çiğ ton balığından kaynaklanan paraziter enfeksiyonlar doğru kullanımla önlenebilir.

Cıvada yüksek olabilir

 1. Bazı ton balığı çeşitleri, kirlilik nedeniyle okyanus sularında dökülen ağır bir metal olan cıvada yüksek olabilir. Besin zincirinde balıklar yükseldikçe, değişen miktarlarda cıva içeren daha küçük balıklarla beslendiğinden, zamanla ton balığında birikir (14).

 2. Sonuç olarak, albacore, yellowfin, bluefin ve bigeye gibi büyük ton balığı türleri genellikle cıvada yüksektir (15). [! 3873 => 1140 = 4!

 3. Aslında, kuzeydoğu Amerika Birleşik Devletleri'nde 100 ham ton balığı suşi örneğini test eden bir çalışma, ortalama cıva içeriğinin ABD ve Japonya'da cıva için önerilen günlük sınırı aştığını buldu (16).

 4. Çok fazla çiğ ton balığı tüketmek, vücudunuzda yüksek düzeyde cıva oluşmasına neden olabilir, bu da beyin ve kalp hasarı da dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir (16, 17, 18).

Kim çiğ ton balığı yememeli?

 1. Hamile ve emziren kadınlar, çocuklar, yaşlı yetişkinler ve kanser tedavisi görenler gibi bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar çiğ ton balığı yememelidir.

 2. Bu popülasyonlar çiğ veya az pişmiş ton balıklarından kaynaklanan parazitlere maruz kalmaları halinde gıda kaynaklı hastalık riski altındadır.

 3. Dahası, hamile ve emziren kadınlar ve çocuklar özellikle cıva etkilerine karşı hassastır ve bu nedenle hem çiğ hem de pişmiş ton balıklarını sınırlamalı ya da kaçınmalıdırlar!

 4. Bununla birlikte, çoğu yetişkin ABD'deki ve diğer ülkelerdeki sağlık otoriteleri tarafından önerilen cıva tüketimi günlük limitini aştığından, tüm yetişkinler genellikle ton balığı tüketimine dikkat etmelidir (15).

 5. Hem çiğ hem de pişmiş orkinos ölçülü olarak tüketilmelidir.

 6. Yine de, yeteri kadar omega-3 yağ asidi elde etmek için yetişkinler haftada 2-3 kez 3-5 ons balık (85-140 gram) yemelidir. Bu öneriyi karşılamak için somon, morina veya yengeç gibi civadaki balıklara odaklanın ve orkinosları arada bir muamele ile sınırlayın (19). [! 3873 => 1130 = 6!

 1. Ton balığı yemek parazitlerden kurtulmanın ve gıda kaynaklı hastalık riskinizi azaltmanın en iyi yoludur. Yine de, çiğ ton balığı güvenli bir şekilde yemek mümkündür.

 2. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), çiğ ton balığının parazitleri (20) ortadan kaldırmak için aşağıdaki yöntemlerden birinde dondurulmasını önerir:

 3. Dondurulmuş çiğ ton balığı tüketmeden önce buzdolabında çözülmelidir.

 4. Bu yöntemin izlenmesi çoğu parazitin ölümüne neden olacak, ancak tüm parazitlerin yok edilmemesi için küçük bir risk kalıyor.

 5. Suşi ya da diğer tür ton balığı servis eden restoranların çoğu FDA’nın donmasına ilişkin tavsiyelerine uyuyor.

 6. Ham tonunun nasıl hazırlandığı konusunda endişeleriniz varsa, daha fazla bilgi isteyin ve yalnızca saygın restoranlardan sadece çiğ ton balığı yediğinizden emin olun.

 7. Evde çiğ bir ton balığı yemeği yapmayı planlıyorsanız, balıklarının kaynağı ve nasıl kullanıldığı hakkında bilgili saygın bir balık satıcısı arayın.

En alt satırda

 1. Ham ton balığı, parazitleri yok etmek için uygun şekilde kullanıldığında ve dondurulduğunda genellikle güvenlidir.

 2. Ton balığı oldukça besleyicidir, ancak bazı türlerde yüksek cıva seviyeleri nedeniyle, ölçülü modda çiğ ton balığı yemek en iyisidir.

 3. Hamile ve emziren kadınlar, çocuklar, yetişkinler ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar çiğ ton balığı yememelidir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407