Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Haşlanmış Sebzelerde Hala Lif Var mı?

Pişirme

 1. Sebzelerin kaynatılması sebzelerin lezzet profilini ve dokusunu değiştirerek çiğnemelerini kolaylaştırır. Kızartma ve kızartma gibi sebzeler için diğer pişirme yöntemlerinden farklı olarak, kaynamış sebzeler sebzelere kalori ve yağ eklemez. Bazı sebzeler kaynatma işlemi sırasında çiğ sebzelere kıyasla bazı vitaminleri kaybederken, lif içeriği sadece biraz değişir.

Köklü Sebzeler

 1. Havuç, patates, şalgam ve pancar gibi kök sebzeler, her gün bir kadının ihtiyaç duyduğu 25 gram lifden ve bir erkeğin ihtiyaç duyduğu 31 gram liften oldukça fazla miktarda bulunur. Haşlanmış havuçlar, bir fincan çiğ, doğranmış havuçlardaki 3.6 gram fiber ile karşılaştırıldığında, 1 fincanda 4.7 gram lif içerir. USDA Besin Veri Laboratuvarı'na göre, haşlanmış beyaz patateslerin fincan başına 2.8 gram lifi ve fırında pişmiş 1 bardak patatesin 2.7 gramı var. Bir fincan küp haşlanmış şalgam size 4.6 gram diyet lifi verir ve 1 fincan haşlanmış pancar 3.4 gramdır.

Yeşil Sebzeler

 1. Bol miktarda mineral içeren Brokoli, ham bardak başına 2.4 gram lif ve kaynar bardak başına 5.1 gram lif içerir. Pek çok haşlanmış ve çiğ sebzeler arasındaki lif farkı, sebzelerin haşlandığında boyutlarının küçülmesinden kaynaklanmaktadır, bu nedenle sebzelerin çoğu ölçüm kabına sığabilmektedir. Yemekten önce normal olarak kaynamış veya buharda pişirilmiş yeşil fasulye ve kuşkonmaz, sırasıyla fincan başına 4 gram ve 3.6 gram lif sağlıyor. Haşlanmış ıspanak fincan başına 4.3 gram lif varken ham ıspanak sadece .7 gram diyet lifi içerir.

Diğer Sebzeler

 1. Genel olarak kaynamış diğer sebzeler arasında domates, kabak ve sarı kabak bulunur. Patlamış mısır, 1 ons haşhaş mısır başına 2.8 gram lif ihtiva etse de, 1 bardak haşlanmış tatlı sarı mısır porsiyonu 3.6 gramdır. Haşlanmış domatesleri çorbalarda veya güveçlerde kullanabilirsiniz ve bir fincan haşlanmış kırmızı domates size 1,7 gram lif verir. Buna karşılık, bir bardak çiğ kırmızı domates 2.2 gramdır. Genellikle turta ve balkabağı çorbasında kullanılan haşlanmış balkabağında, 2.7 gram lif bulunur ve bir kabak güveçte kullanabileceğiniz bir fincan haşlanmış sarı kabak kabağı 2.5 gram diyet lifi içerir.

Hususlar

 1. Kaynamış sebzeler liflerini yok etmiyor olsa da, çiğ sebzelerinizi çiğ yemek, bazı kanser vakalarında pişmiş sebzelerden daha güçlü bir düşüş gösteriyor gibi görünüyor. "Kanser Epidemiyolojisi, Biyobelirteçler ve Önleme" dergisi. Araştırmacılar, her iki tüketim yönteminin de genel sağlık ve kanser oranlarına fayda sağladığı, ancak pişmiş sebzelerin bazı besinlerini ve önemli enzimlerini kaybettiği sonucuna varmıştır. Sebzelerinizi kaynattıktan sonra, tuz yerine tuzsuz baharatlarla baharatlayın ve yemeğinizi sodyum ve yağ bakımından düşük tutmak için sebzelere tereyağı eklemeyin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407