Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Haşhaş Tohumlarının Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Değişiklikler

 1. Haşhaşlı çörekleri simit veya salata sosu için süslemekten başka bir şey olarak düşünmese de, küçük siyah tohumlar iyi şeylerin bazen küçük paketlerde geldiğini kanıtlar. Haşhaş tohumu sadece onları çeşitli yemeklere hoş bir katkı yapan hafif bir tada sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda besinlerle doludur. Lif ve mineral alımınızı artırmak için diyetinize daha fazla haşhaş tohumu ekleyin.

Diyet Lifi

 1. Haşhaş tohumları, bitki bazlı gıdalarda bulunan bir tür karbonhidrat olan diyet lifi ile gelir. Tıp Enstitüsüne göre 2 yemek kaşığı başına 3.4 gram diyet lifi - kadınlar için önerilen günlük alımın yüzde 14'ü ve erkekler için yüzde 9'u var. Lif, yalnızca yemeğinize ve dışkınıza yığın katmakla kalmaz - bu da sizi tam hissetmenize yardımcı olur ve kabızlığı önler - aynı zamanda kan kolesterol seviyenizi de düşürür. Lif bakımından zengin bir diyetin ardından uzun süreli sağlığı teşvik eder, Tip 2 diyabet geliştirme şansınızı azaltır.

Kalsiyum ve Bakır

 1. Haşhaş tohumları ayrıca iki temel mineral olan iyi kalsiyum ve bakır kaynakları olarak da işlev görür. Haşhaş tohumlarının her 2 çorba kaşığı porsiyonu, 253 miligram kalsiyum ve 286 mikrogram bakır sağlar - sırasıyla önerilen günlük kalsiyum ve bakır alımlarınızın yüzde 25'i ve yüzde 32'si. Kalsiyum kemik sağlığındaki rolü ile ünlüdür, ancak aynı zamanda kalbinizin ve sinir sisteminizin çalışmasına yardımcı olur. Bakır bağ dokularınızı güçlü tutar, kemiklerinizi güçlendirir ve DNA'nızı zarar görmekten korur.

Fosfor ve Manganez

 1. Fosfor, kalsiyum ile birlikte kemik dokunuzun bir parçasını oluştururken, manganez kollajen yapar - kemiklerinizi hasardan koruyan bir proteindir. Haşhaş tohumlarına 2 çorba kaşığı porsiyon tüketmek fosfor alımınızı 153 miligram artırır - önerilen günlük fosfor alımının% 22'sini - ve kadınlar için günlük mangan alım ihtiyacının% 65'ini ve erkekler için% 51'ini sağlar.

Daha Fazla Haşhaş Tohumları Tüketmek

 1. Küçük boyutlarından dolayı haşhaş tohumu atıştırma olarak kendi başlarına tüketmek zor olabilir. Ancak, en sevdiğiniz sıcak veya soğuk tahıllara birkaç kaşık tohum ekleyebilirsiniz. Ayrıca birkaç çorba kaşığı haşhaş tohumunu meyve smoothie'lerine harmanlayabilir veya haşhaş tohumu, çilek püresi ve zeytinyağını sağlıklı bir salata sosu için birleştirebilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407