Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Haşhaş Tohumlarını Yiymenin Yan Etkileri Var mı?

Daha Fazla Haşhaş Tohumları Tüketmek

 1. Haşhaş tohumları, simitlerde, simitlerde, enerji çubuklarında ve diğer atıştırmalıklarda yaygın olarak kullanılan bir bileşendir. Tek bir çorba kaşığı 1,6 gram protein ve günlük önerilen manganez alımının yaklaşık üçte birini veriyor. Ayrıca, gevrek ve lezzetli bir tadı var. Ancak, genel olarak haşhaş tohumu çayının ve haşhaş tohumlarının afyon içerdiğini ve olumlu ilaç testi sonuçlarına neden olabileceğini biliyor muydunuz?

Daha Fazla Haşhaş Tohumları Tüketmek

 1. Bu küçük tohumlardaki opioidler, alımdan 48 saat sonra idrarda tespit edilebilir, bu nedenle ilaç testine başlamadan önce bunları yemekten kaçının.

Haşhaş Tohumunun Kullanımı

 1. Khus khus, posta dana, khashkhash veya adormidera olarak da bilinir, eski zamanlardan beri haşhaş tohumu vardır. Haşhaş çiçeğinden (Papaver somniferum) geliyorlar ve dünya çapında çeşitli mutfaklarda kullanılıyorlar. Bu minik tohumlar korma, Chadachadi, Alman Mohnstollen, haşhaş tohumu keki, haşhaş sütü ve diğer uluslararası tariflerde popüler bir bileşendir. Ayrıca kuş yemi, vücut ovma, sabun ve kozmetik ürünlere eklenirler.

 2. Haşhaş tohumu kullanımı ülkeler arasında farklılık gösterir. Dünyanın bazı bölgelerinde, öksürük, astım, uykusuzluk, kabızlık ve diğer sağlık şikayetleri için doğal bir çare olarak kabul edilir. Ancak, WebMD'ye göre bu iddiaları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Oleik ve linoleik asitler bakımından zengin olan bu tohumlar kalbinize fayda sağlayabilir ve kan lipitlerini iyileştirebilir.

 3. Healthcare dergisinde yayınlanan bir 2017 incelemesi, linoleik asidin, ateroskleroz gelişimini yavaşlatacağını, iltihaplanmayı azalttığını ve kolesterol seviyelerini düşürdüğünü göstermektedir. Haşhaş tohumlarındaki diğer bir besin maddesi olan manganez, birkaç enzimin üretimini düzenler, yara iyileşmesini destekler ve kemik gelişimini destekler. Bu tohumlar ayrıca demir, magnezyum, kalsiyum, lif ve B kompleks vitaminleri bakımından da zengindir. Vücudunuzun enerji üretmek, güçlü kemikler inşa etmek ve en iyi şekilde çalışması için bu besinlere ihtiyacı var.

Haşhaş Tohumlarının Tehlikeleri

 1. Birleşik Arap Emirlikleri ve Singapur'da haşhaş tohumlarının yasak olduğunu biliyor muydunuz? Bu popüler yemek, opioid içeriği nedeniyle yıllar boyunca çok fazla tartışmalara yol açtı. Haşhaş tohumu çayı ve yıkanmamış haşhaş tohumları özellikle tehlikeli görünüyor.

 2. Pain and Therapy'de yayınlanan 2019 incelemeye göre, çevrimiçi olarak yaygın olarak bulunan yıkanmamış haşhaş tohumları psikoaktif etkileri olan bir çay hazırlamak için kullanılabilir. Afyon bakımından zengin haşhaş tohumu çayı yaygın olarak bir analjezik olarak kullanılır ve bağımlılığa neden olabilir. Kaç tane tohumun kullanıldığına bağlı olarak, çay potansiyel olarak öldürücü dozda morfin içerebilir.

 3. Bununla birlikte, derlemede belirtilen vakaların çoğu günde 2 veya 4 litre gibi büyük dozlarda haşhaş tohumu çayı içeriyordu. Araştırmacılar ayrıca haşhaş tohumu tüketiminin pozitif ilaç testi sonuçlarına yol açabileceğini de belirtiyorlar. 2017 yılında Adli Bilimler Dergisi'nde yayınlanan bir başka vaka çalışması da, bu çayın çok fazla dozlarını almaktan ölen iki adamın ölümünü belgelemiştir.

 4. Medscape’e göre, haşhaş tohumlarındaki morfinin yüzde 90’ı işleme sırasında kayboluyor, bu nedenle ılımlı tüketimin olumsuz reaksiyonlara yol açması muhtemel değil.

 1. Şimdi haşhaş tohumu faydaları ve yan etkileri hakkında daha fazla şey bildiğinize göre, bu yemeğin gerçekten ne kadar güvenli olduğunu merak edebilirsiniz. Diyetinize dahil etmeye karar verirseniz, alerjiniz olmadığından emin olun. Amerikan Allerji Akademisi, Asthma Immunology'nin belirttiği gibi, bazı bireyler haşhaş tohumlarına alerjik veya hassas olabilirler.

 2. Alerjik reaksiyonun ortak semptomları arasında kusma, ishal, solunum zorluğu, ağız ve boğazda şişlik, kaşıntı ve sindirim problemleri sayılabilir. Ciddi durumlarda, anafilaksi oluşabilir. Tohum alerjileri nadir olsa da, hayatı tehdit edici reaksiyonlara neden olabilir. Anafilaksi, örneğin, acil tedavi gerektirir.

 3. Aşırı derecede tüketildiğinde haşhaş tohumu sağlığınızı ve sıhhatinizi artırabilir. Fındık tadı ile ev yapımı tatlılarda, krakerlerde, kurabiyelerde, salatalarda ve tuzlu atıştırmalıklarda gayet iyi giderler. Öte yandan, haşhaş tohumu çayı bağımlılık yapar ve potansiyel olarak toksiktir. [! 4150 => 1130 = 5!

 4. Şimdi haşhaş tohumu faydaları ve yan etkileri hakkında daha fazla şey bildiğinize göre, bu yemeğin gerçekten ne kadar güvenli olduğunu merak edebilirsiniz. Diyetinize dahil etmeye karar verirseniz, alerjiniz olmadığından emin olun. Amerikan Allerji Akademisi, Asthma Immunology'nin belirttiği gibi, bazı bireyler haşhaş tohumlarına alerjik veya hassas olabilirler.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407