Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Haşhaş Tohumları Besin Değeri

Alternatifler

 1. Haşhaş tohumları dünya çapında yaygın şekilde yetiştiriliyor ve özellikle unlu mamullerde ve patates, erişte ve sebze yemeklerinde, yemek pişirmede popüler bir bileşen olarak kullanılıyor. Bu küçük tohumlar, büyüklüklerinin gösterdiğinden daha fazla besin değeri taşırlar. Küçük miktarlarda bile, bunlar iyi bir protein, diyet lifi ve mineral kaynağıdır.

Tanım

 1. Haşhaş tohumları haşhaş çiçekten geliyor. Tohumlar kayrak mavisi veya kirli beyaz olabilir, ancak her iki çeşit tada benzerdir. Pişirme işleminde kızartılabilir ve bütün olarak kullanılabilir veya bir hamur halinde ezilebilir ve dolgu olarak kullanılabilir. Theepicenter.com'a göre morfin bazı haşhaşların tohum kabuğunda doğal olarak bulunurken, "Batı bitkileri çok az afyon verir ve ilacı sağlayan lateks çiçek olgunlaştıkça yoktur."

Hususlar

 1. Bir elma yemekten elde ettiğiniz beslenmeyi hesaplamak, bir tabakta sadece bir bileşen olduklarında tükettiğiniz haşhaş tohumu miktarını bulmaktan daha kolaydır. Örneğin, haşhaş tohumu kekleri için bir tarif, haşhaş tohumlarının 1/2 çorba kaşığı için 12 kek veren bir meyilli haline gelir. Bu, her çörekte tohumun yaklaşık 1 çay kaşığı anlamına gelir.

Temel Beslenme

 1. Haşhaş tohumlarının bir çay kaşığı, 7 kalori, 0.25 gram protein, 0.58 gram yağ ve 0.39 gram karbonhidrat içerir. Haşhaş tohumları aynı zamanda günlük diyet lifi değerinin yüzde 7'sini sağlar. Haşhaş tohumlarının 1/2 çay kaşığı porsiyonu ayrıca 0.3 lif içerir. Yağları nispeten yüksek olsalar da, kalp sağlığına uygun yağ asitlerini de içerirler: 1 çorba kaşığı 0,2 gramda omega-3 ve 2,48 gramda omega-6 içerir.

Vitaminler

 1. Haşhaş tohumları güçlü bir vitamin kaynağı değil. Bir çorba kaşığı DV'nin yüzde 5'inde tiamin ve DV'nin yüzde 2'sinde folat içerir. DV'nin yüzde 1'inde az miktarda riboflavin ve B-6 vitaminine sahipler ve az miktarda C vitamini, niasin ve pantotenik asit izliyorlar.

Mineraller

 1. Haşhaş tohumları birçok mineral için iyi bir kaynaktır. 1 çorba kaşığı haşhaş tohumundan yüzde 29 DV manganez ve yüzde 13 DV kalsiyum elde edersiniz. Ayrıca yüzde 8 DV'de magnezyum ve fosfor, yüzde 7 DV'de bakır, yüzde 5 DV'de demir ve çinko ve yüzde 2 DV'de potasyum ve selenyum sağlarlar!

Karşılaştırma

 1. 1 çay kaşığı porsiyon büyüklüğü sadece 14 kaloriye sahip, ancak yine de yüzde 1 oranında DV protein ve yüzde 2 oranında DV diyet lifi sağlıyor. Vitamin miktarı düşerken, tiamin yüzde 2 DV değerinde kayda değer miktarda bulundu. Ancak yine de yukarıda listelenen tüm diğer minerallerin yüzde 9'unu DV manganez ve yüzde 4'ünü kalsiyum, yüzde 1'i 2'sini DV alıyorsunuz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407