Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Habanero Biberinin Sağlık Faydaları

Ağırlık Kontrolü

 1. Habanero biberi, en sıcak biber türlerinden biri. Scoville ölçü birimi doğrudan kapsaisin denilen bir kimyasal madde ile ilgilidir. Scoville birimlerinin sayısı arttıkça, kapsaisin konsantrasyonu artar. Habanero biber, 5.000 ila 15.000 Scoville birim ölçen bir jalapeno biber ile karşılaştırıldığında 100.000 ila 500.000 Scoville birim ölçer. Memorial Sloan Kettering Cancer Center'a göre, kapsaisin çeşitli tıbbi hastalıkların tedavisi için kullanılabilir. Kapsaisin konsantrasyonunun yüksek olması nedeniyle habanero biber tüketimi sağlık açısından birçok fayda sağlayabilir.

Prostat Kanseri

 1. Bilimsel çalışmalar habanero biber tüketiminin prostat kanserine karşı yararlı bir etki sağlayabileceğini göstermiştir. California, Los Angeles'taki Cedars Sinai Tıp Merkezi'ndeki Hematoloji / Onkoloji Bölümü tarafından yapılan bir araştırma, ağız yoluyla kapsaisin uygulamasının, insan prostat kanseri hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını önemli ölçüde yavaşlattığını ortaya koydu. Bu çalışmanın sonuçları prostat kanseri yönetimi sırasında kapsaisin kullanımı için umut vericidir. Bu çalışmanın laboratuar farelerinde yapıldığı not edilmelidir; bununla birlikte, sonuçlar cesaretlendiricidir ve araştırma, insanlarda popsaisinin prostat kanseri üzerindeki etkilerini araştırmaya devam etmektedir. [! 1168 => 1130 = 3!

 1. Çalışmalar habanero biber tüketiminin, kapsaisin varlığından dolayı obezite ile mücadelede etkili olabileceğini göstermiştir. "Proteome Araştırma Dergisi" ne göre, kapsaisin vücuttaki termojenezi artırıyor. Termojenez, vücudun sıcaklığını veya enerji çıktısını yükselttiği süreçtir. Artan termogenez, vücudun yağ hücrelerini enerji olarak kullanılmaya zorlayan metabolizmasını arttırır. "Proteome Araştırmaları Dergisi" nde yayınlanan çalışma Kore'deki Daegu Üniversitesi Biyoteknoloji Bölümü tarafından yapıldı. Çalışma, kapsaisin varlığının obezite tedavisinde yararlı olan termojenezi ve lipid metabolizmasını arttırdığını doğrulamaktadır.

Kolesterolü Düşürür

 1. Kapsaisinin serum kolesterol düzeyleri üzerindeki etkisini değerlendirmek için birçok bilimsel çalışma yapılmıştır. Şubat 2013'te yayınlanan "Avrupa Beslenme Dergisi" nde yayınlanan bir araştırma, günlük biberisin ve acı biberlerdeki diğer kapsaisinlerin kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar, hamsterlere yüksek bir kolesterol diyeti beslediler ve bunları kapsüller halinde olanları ve çeşitli miktarlarda tüketenleri gruplara ayırdılar. 6 haftalık çalışmanın sonunda, sonuçlar, kapsakinoidlerin, iyi kolesterol seviyelerini düşürmeden toplam kolesterol ve kötü kolesterol seviyelerini düşürdüğünü göstermiştir. Araştırmacılar ayrıca, kapsaikinoidlerin, kan damarlarında ve arterlerde oluşmaya başlamış olan yağ birikintilerini azaltabileceğini buldu. Hamsterlere hangi dozda verilmiş olursa olsun, kolesterol düşürücü yararlar görülmüştür.

Tansiyonu düşürür

 1. Habanero biber tüketiminin, kapsaisin varlığından dolayı kan basıncını düşürmede etkili olabileceğini gösteren bilimsel kanıtlar var. Haziran 2009'da "Biyobilim, Biyoteknoloji ve Biyokimya" da yayınlanan bir araştırma, kapsaisin uygulamasının insülin benzeri büyüme faktörü seviyelerini yükselttiğini ortaya koydu. İnsülin benzeri büyüme faktörü arteriyel kan basıncını düşürür. Çalışmanın sonuçları, hipertansif çalışma deneklerinde kapsaisin varlığının arteriyel kan basıncını düşürmede etkili olduğunu belirtti. Çalışma ayrıca normal tansiyonu olan hastalara kapsaisin uygulandığında tansiyon düşürücü özelliklerin olmadığını bildirmektedir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407