Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Gyro Eti Sağlıklı mı?

Kalp Sağlıklı

 1. Gyro, pide ekmeğine sarılmış ve yoğurt ve doğranmış salatalık karışımı içeren soğan, domates ve tzatziki sos ile servis edilen etten oluşan geleneksel bir Yunan ve Orta Doğu yemeğidir. Gyro eti en çok kuzu eti olmasına rağmen, bazı restoranlar da sığır eti, tavuk veya domuz eti ile döner. Aşçılar, nemli ve sulu kalması için jiroskop etine yağ eklerler, bu yüzden her zaman en sağlıklı yemek seçeneği değildir.

Beslenme Değerleri

 1. Yaklaşık 4 oz bulmak tipiktir. Bir gyro içinde et. Bu miktarda gyro kuzu eti, yaklaşık 175 kalori, 11.5 g yağ, 5 g doymuş, 60 mg kolesterol, 265 mg sodyum, 2 g karbonhidrat, 0.5 g elyaf, 0.5 g şeker ve 16 g protein içerir. Günde yaklaşık 2.000 kalorilik normal bir diyette, bu, jinek etin günlük doymuş yağın yüzde 25'ini, kolesterolün yüzde 20'sini, yüzde 10'unu sodyum ve yüzde 30'unu protein sağlayacağı anlamına gelir.

Malzemeler

 1. Temel jiroskop eti, yağ ve kalori içeriği bakımından biraz farklılık gösterir, ancak yemeğin toplam besin değerlerini de dikkate almak önemlidir. Ete bol miktarda yağ ve tuz eklenirse, örneğin kalori, yağ, kolesterol ve sodyum içeriği daha yüksek olur.

Analiz

 1. ABD Gıda ve İlaç İdaresi, her gün yediğiniz doymuş yağ, kolesterol ve sodyum miktarlarını sınırlandırmanızı tavsiye eder, çünkü bu besinler kalp hastalığı ve yüksek tansiyon gibi koşullarla bağlantılıdır. Bununla birlikte, herhangi bir dengeli beslenme planına zarar vermek için bir jiroskop et porsiyonunda yeterli kalori, yağ gramı veya kolesterol ve sodyum miktarı yoktur. Gyro eti kesinlikle "sağlıklı" olarak nitelendirilebilecek faydalı besinleri içermediğinden, ölçülü olarak tüketildiğinde ve çeşitli diyetlerin bir parçası olarak yenildiğinde zararlı bir besin değildir.

 1. Gyro etini daha sağlıklı hale getirmenin ve beslenme profilini hafifletmenin bir yolu onu kendiniz hazırlamak. Örneğin, "Yemek Işığı" dergisinin Mayıs 2005 sayısında, editörler, çok az ilave edilmiş ve hiç yağ içermeyen kavrulmuş bir kuzu bacağından kıyılmış etli jineklerin hazırlanmasını tavsiye eder. Ayrıca doğal olarak kırmızı ete göre daha az yağ ve kolesterol içeren kızarmış tavuk kullanabilirsiniz.

Hususlar

 1. Gyro etinin diyetinize nasıl uyduğuna dair endişeleriniz varsa veya genel beslenme planınızın sağlıklı bir dengeyi etkilemediğini düşünüyorsanız, kişisel tavsiye için doktorunuzla veya kayıtlı bir diyetisyene danışın. .Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407