Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Günlük Kuşkonmaz Yiymenin Olumsuz Yan Etkileri

Potansiyel Güvenlik Hususları

 1. Kuşkonmaz yemek vücudunuza çeşitli şekillerde fayda sağlar. Bu bitkisel kalori düşük ve B vitaminleri, antioksidanlar ve hayati mineraller açısından zengin. Ancak, birkaç sap yedikten sonra banyoya yapılacak bir gezi, gaz ve kokulu idrar gibi küçük yan etkileri ortaya çıkarabilir. [! 377 => 1130 = 2!

 1. Kuşkonmaz, yüksek besin değeri nedeniyle sağlığınıza fayda sağlar. Bu sebze beta karoten, lutein, zeaksantin ve fenolik bileşiklerle dolu. Dengeli bir diyetin bir parçası olarak tüketildiğinde gözlerinizin sağlığının korunmasına, kolesterolün azaltılmasına ve potansiyel olarak kardiyovasküler hastalıklara, diyabet ve yaşa bağlı kansere karşı korunmaya yardımcı olabilir, Ohio State University'ye dikkat çekiyor.

 2. USDA’ya göre, 180 gramlık bir pişmiş kuşkonmaz bardağı yaklaşık 40 kalori, kolesterol ve ihmal edilebilir yağ içeriyor. Bu sebze karbonhidrat bakımından düşük ve fincan başına sadece 7.4 gram veya günlük değerin (DV) yüzde 2'sine sahip. Aynı zamanda 4.3 gram veya DV proteininin yüzde 9'unu da sağlar.

 3. Kuşkonmaz, vücudunuzun tüm organlarınızın, kaslarınızın, iskelet sisteminizin ve beyninizin çalışması için gerekli enerjiyi üretmesi gereken B vitaminleri bakımından da zengin. Bu sebzedeki B vitaminleri şunları içerir:

 4. Bu süper besin vücudunuzda antioksidan görevi gören birçok vitamin içerir. Antioksidanlar oksidatif strese ve kronik hastalıklara katkıda bulunan zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutan pişmiş kuşkonmazdaki vitaminler şunlardır:

 5. Bir fincan kuşkonmaz porsiyonu da iyi bir K vitamini kaynağıdır - DV'nin yüzde 76'sını ve A vitamini - yüzde 60'ını DV sağlar.

 6. Vitaminler gibi, mineraller de vücudunuzun büyümesi ve gelişimi için önemlidir. Bu besinler kemiklerinizi güçlü tutar, sinir uyarılarını iletir, kas kasılmalarını kontrol eder ve kalp atışınızın ritmini korur. Kuşkonmaz her fincan sağlar:

Kuşkonmaz Elyaf İçerisinde Zengindir

 1. Pişmiş kuşkonmaz mükemmel bir lif kaynağıdır. 2015-2020 Amerikalılar için Beslenme Kuralları, yaşınıza ve cinsiyetinize bağlı olarak her gün 22 ila 33 gram lif tüketimini önermektedir. Bir fincan pişirilmiş kuşkonmaz porsiyonu günlük önerilen lif alımının yüzde 14'ünü içerir.

 2. Diyet lifi bağırsaklarınızda sindirilmemiş halde kalır, sindirim sisteminizden ve vücudunuzdan rahatça geçebilmesi için sindirilmiş yiyecekleri yumuşatmaya yardımcı olan dökme ve emici su ekler. Bu sadece sizi düzenli tutmakla kalmaz, aynı zamanda hemoroit riskinizi azaltır ve irritabl barsak sendromu ve divertikülit belirtilerini hafifletir.

 3. Kuşkonmaz, "inulin" adı verilen özel bir diyet lifi içerir. Bu besin, mideniz tarafından sindirilmez veya emilmez, ancak uygun bağırsak fonksiyonuyla ilişkili iyi bağırsak bakterilerinin gelişimini destekler. Dengeli bir diyetin parçası olarak tüketildiğinde, kandaki yağları da artırabilir.

 4. Kilo verme planını uyguluyorsanız kuşkonmazdaki lif yardımcı olabilir. Bu besin sindirimi yavaşlatır ve sizi daha uzun süre tam tutar. Kuşkonmazın iştah bastırıcı etkisi, atıştırma dürtüsünün azaltılmasına ve günlük kalori alımınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.

 5. Bununla birlikte, yüksek lifli bir diyet yemeye alışkın değilseniz, çok fazla kuşkonmaz tüketme konusunda dikkatli olun, çünkü gaz, karın şişkinliği ve kramp da dahil yan etkiler ortaya çıkabilir. Diyetinize yavaş yavaş lif ekleyerek, sindirim rahatsızlığından kaçınabilirsiniz.

Kuşkonmaz ve Kokulu İdrar

 1. Kuşkonmaz yedikten sonra idrarınızdan çıkan keskin bir koku fark ettiyseniz, yalnız değilsiniz. Bu sebze, Fitokimya'da yayınlanan Ocak 2014 tarihli bir incelemeye göre, "asparagusik asit" adı verilen kimyasal bir bileşik içermektedir. Kuşkonmazı sindirdiğinizde, bu kimyasal idrarınızın şiddetli nahoş kokusundan sorumlu olan kükürt içeren bileşiklere parçalanır.

 2. Ama göründüğü kadar garip, herkes kokmuş çişini koklamıyor. Bilim adamları bunun neden olduğundan tam olarak emin değil. Bunun için iki olası açıklama: Bütün insanlar kuşkonmaz yedikten sonra idrarlarına kokan bileşikleri salgılamazlar ya da bütün insanlar bileşikleri koklayamazlar. Bilim adamları genetiğin bu fenomene karıştığını iddia ediyorlar.

 3. Aralık 2016'da, idrarda kuşkonmaz metabolitleri koklamakla ilgili kalıtsal faktörleri belirlemek için yaklaşık 7.000 katılımcıyı içeren “Hemşirelerin Sağlık Çalışması” ndan veriler incelendi. BMJ'de yayınlanan bulgular, katılımcıların yarısından fazlasının güçlü karakteristik kokuyu ayırt edemediğini bildirdi.

 4. Araştırmacılar, koku alma reseptörlerinin genetik varyasyonlarının kokuyu saptama kabiliyeti ile ilişkili olduğuna inanıyor. Kokusunu alıp almasanız da, kuşkonmaz yemenin kötü sonuçlarını üretmeye veya koklamaya zararlı bir etkisi yoktur.

Fruktan intoleransı ve kuşkonmaz alerjisi

 1. Eğer bir kaç kuşkonmaz sapını yemek size mide ağrıları veriyorsa, frukta, bu yiyeceklerde bir karbonhidrata karşı bir intoleransınız olabilir. Belirtiler glüten duyarlılığına benzer olduğundan, fruktana toleranssızlık sıklıkla yanlış teşhis edilir, Ohio Eyalet Üniversitesi'ni uyarır.

 2. Fruktan intoleransı yaygındır. Ocak 2014’te Güncel Gastroenteroloji Raporlarında yayınlanan bir makalede verilen bir çalışmada, irritabl bağırsak sendromundan (IBS) şüphelenilen kişilerin üçte birinden fazlasının aslında fruktan malabsorpsiyon ve diyet fruktan intoleransı olduğu tahmin edilmektedir.

 3. Buğday ve soğan en yaygın fruktan kaynakları olmasına rağmen, kuşkonmaz gibi bazı sebzeler de bu bileşiği içerir. Fruktanları sindirme konusunda sorun yaşıyorsanız, aşağıdaki gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz:

 4. Ohio State Üniversitesi'ne göre belirtiler eksik iş veya okulu gerektirecek kadar hafif ila şiddetli olabilir.

 5. Bazı insanlar için, sarımsak, soğan, frenk soğanı ve pırasaların yanı sıra sarımsak, soğan, frenk soğanı ve pırasa içeren sebze alerjisi nedeniyle bazı insanların da kuşkonmazlara karşı hassas olmaları mümkündür. Ailenin her üyesi birbirleriyle çapraz reaktivite potansiyeline sahiptir ve alerjik reaksiyonları tetikleyebilir.

 6. Çiğ kuşkonmazda en az altı IgE bileşiği tespit edildi. Örneğin, immünoglobulin E (IgE), bir alerjene aşırı reaksiyona tepki olarak immün sisteminiz tarafından üretilen bir antikordur. Bu bileşik, hücrelerde kimyasallar salgılar ve cildinizi, boğazınızı, burnunuzu veya ciğerlerinizi etkileyen semptomlara neden olabilecek alerjik bir reaksiyona neden olur.

 7. Şiddetli alerjik reaksiyonlar, acil tıbbi yardım gerektiren hayati tehlike yaratan anafilaksiye neden olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407