Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Günlük domates tüketimi cilt kanserine karşı koruma sağlayabilir

Günlük domates tüketimi cilt kanserine karşı koruma sağlayabilir

 1. Araştırma, Columbus'taki Ohio Eyalet Üniversitesi’nde patoloji profesörü olan Tatiana Oberyszyn tarafından, Üniversitede Gıda Bilimi ve Teknolojisi Bölümü’nde araştırma bilimci olan yardımcı yazar Jessica Cooperstone tarafından yapıldı. Üniversitede Gıda, Tarım ve Çevre Bilimleri ve meslektaşları. Bulguları Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

 2. Korunmasız güneşe maruz kalma cilt kanseri için önemli bir risk faktörüdür. Keratinosit karsinomu (KC) cilt kanseri en sık görülen kanserdir ve 2012 yılında teşhis edilen 5.4 milyon yeni vakası vardır. Bazal hücreli karsinomlar, KC vakalarının yaklaşık% 80'ini oluşturur ve vakaların yaklaşık% 20'si skuamöz hücreli karsinomlardır.

 3. KC'ler düşük ölüm oranlarıyla ilişkilendirilirken, ABD'de cilt kanserlerinin tedavisinin finansal etkisi yaklaşık 8,1 milyar dolar ve artıyor. Cilt kanseri vakalarını ve tedavi maliyetlerini azaltmak amacıyla ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı, Cerrah Genelinin 2014'te Cilt Kanserini Önlemek İçin Harekete Geçme Çağrısını serbest bıraktı.

 4. Eylem Çağrısı raporu sonucunda, cilt kanseri riskini modüle etmede potansiyel bir aday olan besinsel müdahalelerin kullanıldığı koruma ile, cilt kanserine karşı alternatif koruma yöntemleri araştırıldı.

 5. Önceki kanıtlar, domates salçasının tüketilmesinin güneş yanığını azaltabileceğini ve “domateslere renk veren pigmentler olan gıdalar olan diyet karotenoidlerinin” macunu yedikten sonra insan derisinde bırakıldığını göstermiştir. ultraviyole (UV) ışık hasarına karşı koruyucu etkisinden sorumludur.

 6. "Domateslerdeki birincil karotenoid olan likopen, bu pigmentlerin en etkili antioksidanı olarak gösterildi," diyor Cooperstone.

 7. Diğer araştırmalar, bütün besin formunda bir domates yemekten likopen alımının, güneş yanığını önlemede, sentezlenmiş bir takviyeden uygulanan likopen yerine daha etkili olduğunu göstermektedir. Bu, domateslerdeki diğer bileşiklerin genel etkiye katkıda bulunabileceğini göstermektedir.

Domatesle beslenen farelerde cilt kanseri riski daha düşüktü

 1. Yeni çalışma, mandalina veya kırmızı domates çeşitlerinin tüketilmesinin, kronik olarak UV ışığına maruz kalmış erkek ve dişi farelerde cilt kanseri tümörlerini önemli ölçüde azaltıp azaltmayacağını belirlemeyi amaçladı.

 2. Araştırmacılar, araştırmadaki dişi farelerde tümör sayısında anlamlı bir fark bulunmadığını söylüyor. [! 99904 => 1140 = 2!

 3. Erkek ve dişi fareler arasındaki farklar, erkek farelerin, UV'ye maruz kaldıktan sonra dişi farelere göre daha hızlı tümörler geliştirdiğini ve tümörlerinin daha büyük, daha agresif ve daha fazla olduğunu bildiren önceki çalışmalarla açıklanabilir. bol.

 4. "Bu çalışma bize farklı önleyici stratejileri araştırırken cinsiyetleri göz önünde bulundurmamız gerektiğini gösterdi," şeklinde yorumladı Prof. Oberyszyn. “Erkeklerde çalışanlar kadınlarda her zaman eşit derecede iyi çalışmayabilir ve bunun tersi de olabilir.”

 5. Prof. Oberyszyn, Cooperstone ve ortakları, yalnızca kurutulmuş kırmızı domatesleri besleyen erkek farelerin tümörlerde bir azalma yaşadıklarını keşfetti. Mandalina çeşidinde çeşitli dehidrate domateslerle beslenen erkek farelerde - daha yüksek biyolojik olarak kullanılabilir likopen seviyelerine sahip oldukları gösterildi - kontrol grubundakilere göre daha az tümör vardı, ancak fark belirgin değildi.

 6. "Sistemik koruma için alternatif yöntemler, muhtemelen ciltle ilgili hastalıklar için riski modüle etmek için yapılan beslenme müdahaleleri yoluyla, önemli bir fayda sağlayabilir. Gıdalar ilaç değildir, ancak ömür boyu tüketim, bazı hastalıkların gelişimini değiştirir. ”

 7. Cooperstone, şu anda domateslerdeki diğer bileşiklerin önemli sağlık yararları olup olmadığını belirlemek için çalışıyor.

 8. Parkinson hastalığı ile melanom arasındaki bağlantının iki yönlü bir ilişki olduğunu öğrenin.

 9. Yeni çalışma, mandalina veya kırmızı domates çeşitlerinin tüketilmesinin, kronik olarak UV ışığına maruz kalmış erkek ve dişi farelerde cilt kanseri tümörlerini önemli ölçüde azaltıp azaltmayacağını belirlemeyi amaçladı.

 10. Araştırmacılar, araştırmadaki dişi farelerde tümör sayısında anlamlı bir fark bulunmadığını söylüyor. [! 99904 => 1140 = 2!