Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Güneş ışığının faydaları nelerdir?

Güneş ışığı ve serotonin

 1. Güneşin ılık ışınlarının cildinize ne kadar zararlı olabileceğini duymaya alışkınız. Ancak, doğru dengenin birçok ruh halini kaldırma yararı olabileceğini biliyor muydunuz?

 2. Güneş ışığı ve karanlık, beyninizde hormon salınımını tetikler. Güneş ışığına maruz kalmanın beyindeki serotonin adlı bir hormon salınımını arttırdığı düşünülmektedir. Serotonin ruh halini artırma ve bir kişinin sakin ve odaklanmış hissetmesine yardımcı olma ile ilişkilidir. Geceleri, koyu ışıklandırma, beyni melatonin adı verilen başka bir hormon yapması için tetikler. Bu hormon uyumanıza yardım etmekten sorumludur.

 3. Yeterli güneş ışığına maruz kalmadan, serotonin seviyeniz düşebilir. Düşük serotonin seviyeleri, mevsimsel düzende (eskiden mevsimsel afektif bozukluk veya SAD olarak bilinir) majör depresyon riski ile ilişkilidir. Bu, değişen mevsimler tarafından tetiklenen bir depresyon şeklidir.

 4. Yüksek miktarda güneş ışığı almanın tek nedeni, bir ruh hali artışı değil. Orta derecede ışın yakalamakla ilgili birçok sağlık yararı vardır.

Ve ruh sağlığı

 1. Düşük güneşe maruz kalma, serotonin seviyelerinizde bir düşüşe neden oldu ve bu da mevsimsel düzende büyük depresyona yol açabilir. Serotoninin ışığa bağlı etkileri göze giren güneş ışığı tarafından tetiklenir. Güneş ışığı, retinada serotonin salınımını tetikleyen özel alanlara işaret eder. Bu nedenle, kış mevsiminde, günler kısaldığında bu tür bir depresyon yaşama olasılığınız daha yüksektir.

 2. Bu bağlantı nedeniyle, mevsimsel düzen ile depresyon için ana tedavilerden biri fototerapi olarak da bilinen ışık tedavisidir. Evde olması için hafif bir terapi kutusu alabilirsiniz. Kutudan çıkan ışık, beyni serotonin yapmak için uyaran ve aşırı melatonini azaltan doğal güneş ışığını taklit eder. [! 3792 => 1140 = 2!

 3. Endişe ile ilgili bozukluklar ve panik ataklar da değişen mevsimler ve azalan güneş ışığı ile ilişkilendirildi.

Güneş ışığının faydaları

 1. Güneşin faydaları, stresin ötesine geçiyor. Bazı ışınları yakalamak için diğer nedenlerden bazıları şunlardır:

 2. Güneş ışınlarındaki ultraviyole-B radyasyonuna maruz kalmak bir kişinin cildini D vitamini oluşturmasına neden olur. Aşağıdaki D vitamini seviyelerini yapın:

 3. Güneş sayesinde D vitamini kemik sağlığında büyük rol oynuyor. Düşük D vitamini düzeyleri çocuklarda raşitizm ve osteoporoz ve osteomalazi gibi kemik erimesi hastalıklarıyla ilişkilendirilmiştir.

 4. Aşırı güneş ışığı cilt kanserlerine katkıda bulunabilse de, ılımlı miktarda güneş ışığının kanser söz konusu olduğunda önleyici faydaları var.

 5. Araştırmacılara göre, gün ışığında daha az saat yaşayan bölgelerde yaşayanların, gün boyunca daha fazla güneş bulunan yerlerde yaşayan bazı kanserlere sahip olma olasılıkları daha yüksek. Bu kanserler şunları içerir:

 6. Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre, güneş ışığına maruz kalmak da birkaç cilt hastalığının tedavisinde yardımcı olabilir. Doktorlar tedavi için UV radyasyona maruz kalma önerdi:

 7. Işık tedavisi herkes için olmasa da, bir dermatolog ışık tedavilerinin spesifik cilt endişelerinize fayda sağlayıp sağlayamayacağını önerebilir.

 8. Araştırma çalışmaları, güneş ışığının diğer birçok koşul için potansiyel bir tedavi olarak ön bağlantıları olduğunu ortaya koymuştur. Bunlar:

 9. Ancak, araştırmacıların güneş ışığının bu ve diğer durumlar için bir tedavi olabileceği sonucuna varmadan önce daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

Ve moderasyon

 1. Güneş almak için birçok iyi neden olsa da, güneş ultraviyole (UV) radyasyonu yayar. UV radyasyonu cilde nüfuz edebilir ve hücre DNA'sına zarar verebilir. Bu cilt kanserine yol açabilir.

 2. Araştırmacılar güneş ışığının faydalarından yararlanmak için ne kadar süre dışarıda kalmanız gerektiğine dair kesin bir ölçüm yapmazlar. Ancak aşırı miktarda güneş ışığına maruz kalmanın tanımlanması cilt tipinize ve güneş ışınlarının ne kadar doğrudan olduğuna bağlıdır.

 3. Açık tenli insanlar genellikle koyu tenli olanlardan daha hızlı bir şekilde güneş yanığı alırlar. Ayrıca, güneş ışınlarının daha doğrudan olması durumunda dışarıya güneş ışınlarının girmesi ihtimali daha yüksektir. Bu genellikle sabah 10 ile akşam 4 arasında gerçekleşir

 4. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, WHO'ya göre, kollarınızda, ellerinizde ve yüzünüzde 5-15 dakikalık bir güneş ışığına her yerden ulaşmak, haftada 2-3 kez güneşin D vitamini artırıcı faydalarının tadını çıkarmak için yeterlidir. . Güneşin cilde nüfuz etmesi gerektiğini unutmayın. Cildinize güneş kremi veya kıyafet giymek D vitamini üretimine neden olmaz.

 5. Fakat 15 dakikadan fazla dışarıda kalacaksanız, cildinizi korumak iyi bir fikirdir. Bunu en az 15 güneş koruma faktörü (SPF) içeren güneş koruyucu uygulayarak yapabilirsiniz. Koruyucu bir şapka ve gömlek giymek de yardımcı olabilir.

Görünüm

 1. Cilt koşullarını tedavi etmekten ruh halini iyileştirmeye kadar güneş ışığının birçok faydası var. Küçük güneş ışığı ile daha yüksek enlemlerde yaşıyorsanız, bir ışık kutusu ruh halini güçlendirici yararların bir kısmını sağlayabilir.

 2. Aşırı güneşe maruz kalma, artan cilt kanseri riski ile bağlantılı olduğundan, güneş koruyucu olmadan çok uzun süre dışarıda kalmayın. 15 dakikadan daha uzun bir süre dışarıda kalacaksanız, en az 15 SPF değerinde bir güneş koruyucu gerekir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407