Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Günde sadece bir öğün yiyebilir misin?

Günde sadece bir öğün yiyebilir misin?

 1. Bu diyet planı insanların hızlı kilo verme çözümlerini bulmalarına yardımcı olsa da, riskler faydalardan daha ağır basabilir.

Günde bir öğün diyet nedir?

 1. Günde bir öğün diyeti, bir insanın günde sadece bir öğün yemesini gerektiren bir kilo verme planıdır. Bu, kaloriler ve yeme periyotları olan herhangi bir şey içmemek veya içmemek arasında uzun süre değişen alternatif bir aralıklı oruç türüdür.

 2. Günün bir öğünde bir diyet, 23: 1 olarak adlandırılan bir aralıklı açlık türü kullanır, yani bir insan günün 23 saatini oruç tutmakta, günde 1 saat yemek, içmek için tüketmektedir. ve kalori tüketin.

 3. Günde bir öğün diyetinde çoğu insan gün boyunca kalorili hiçbir şey yememeyi veya içmemeyi seçer. Akşam yemeğini yerken oruçlarını kırarlar, sonra ertesi akşama kadar oruçlarını sürdürürler. [! 256 => 1130 = 3!

 1. Günde bir öğün diyetinin çeşitli varyasyonları var. Bazı varyasyonlar sağlıklı, besin açısından zengin besinler yemeyi önermekle birlikte, diyetin çoğu sürümü insanların tek öğünlerinde istedikleri her şeyi yemelerine izin verir.

Potansiyel faydalar

 1. Günde bir öğün diyetini izleyen insanlar, hızlı kilo kaybı da dahil olmak üzere bu şekilde yemenin çok sayıda yararı olduğuna inanıyorlar.

 2. Önerilen diğer avantajlar şunlardır:

 3. Aralıklı oruç tutma etkileri üzerine birkaç çalışma yapılmıştır. Bununla birlikte, çalışmaların çoğu erkekler üzerinde yapılmıştır, bu nedenle aralıklı açlığın kadınlara etkileri hakkında daha az şey bilinmektedir.

 4. Kadınların hormonal döngüleri nedeniyle, aralıklı açlığın etkilerinin kadınlarda farklı olabileceği muhtemeldir. Kadınlar aynı zamanda oruç tutarken yerine getirilemeyen demir de dahil olmak üzere erkeklerden farklı beslenme gereksinimlerine sahiptir. [! 256 => 1140 = 4!

Riskler

 1. Bazı araştırmalar aralıklı oruç ve günlük bir öğün diyetinin faydalarını desteklerken, aşırı bir diyet planı birkaç riskle birlikte geliyor.

 2. Günlük riskler şunları içerir:

 3. Altta yatan tıbbi durumu olan insanlar için de ciddi riskler var. Diyabet veya düşük kan şekeri olan ve hipoglisemi olarak bilinen kişilerin, ciddi yan etkilerden kaçınmak için gün boyunca düzenli olarak yemek yemeleri gerekir.

 4. JAMA’da yayınlanan 100 kişiden oluşan bir çalışma, aralıklı açlığın LDL kolesterolü (kötü kolesterol) yükselttiğini buldu. Daha yüksek seviyelerde LDL kolesterol, kalp hastalığı ve inme oranlarının artması ile bağlantılıdır.

 5. Aynı çalışma, aralıklı bir açlık diyeti uygulayan katılımcıların, her gün yedikleri kalori miktarını azaltanlardan daha fazla kilo kaybı yaşamadıklarını da buldu.

 6. Son olarak, günde bir öğün yemeğini takip eden insanlar, artan yemek yeme riskine sahip olabilirler.

 7. Aşırı yemek yeme, bir kişinin alışılmadık derecede çok miktarda yiyeceği kısa bir süre içinde, hatta dolu olduktan sonra bile yemek yediği düzensiz bir beslenme şeklidir. Günde bir öğün diyetini takip eden bazı insanlar bile kanama yeme bozukluğu geliştirebilirler.

Sağlıklı kilo verme seçenekleri

 1. Günde bir öğün diyeti hızlı kilo verme çözümleri arayan insanlara çekici gelse de, güvenli ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenin daha az aşırı yolları var.

 2. Kilo vermekle ilgilenen herkes, kilo almak için aşağıdaki daha güvenli alternatif yollardan birini düşünmelidir. Bunlar:

 3. En iyi kilo kaybı çözümleri, bir kişinin diyet ve yaşam tarzında sürdürülebilir, uzun vadeli değişikliklerdir.

Paket servis

 1. Günde bir öğün diyet, günde yalnızca bir öğün yemek yeme ve kalan süre boyunca oruç tutma ilkesine dayanan bir kilo verme planıdır. Her ne kadar bu diyet bazı kişilerin kilo vermesine yardımcı olsa da, diğer insanlar yiyecek olmadan uzun süre devam ederek sinirlenebilirler.

 2. Bazı bireyler bazı olumsuz yan etkiler için daha fazla risk altında olabileceğinden, günlük bir öğün diyeti herkes için en iyi seçenek değildir.

 3. Aralıklı oruç tutmanın bazı araştırma destekli faydaları varken, bu diyetin özellikle kadınlarda kilo kaybı için güvenli ve etkili olup olmadığını doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

 4. Kilo vermek isteyen insanlar diyetlerinde ve yaşam tarzlarında küçük, sürdürülebilir değişiklikler yaparak başlamalıdır. Özellikle bir kişinin altında bir tıbbi durum varsa, nasıl güvenli bir şekilde kilo verileceği konusunda bir doktora veya diyetisyene danışmak en iyisidir.

 5. 23 Kasım 2017, Perşembe tarihinde en son gözden geçirilen makale. Bu konudaki en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 6. Aksungar, F.B., Sarıkaya, M., Coşkun, A., Serteser, M., Ünsal, I. (2017). Obez bireylerde aralıklı oruç ve kalori kısıtlamasının karşılaştırılması: İki yıllık takip [!Özet

 7. Arnason, T.G., Bowen, M.W., Mansell, K.D. (2017, 15 Nisan). Fasılalı oruçların tip 2 diyabet hastalarında sağlık belirteçlerine etkileri: Pilot çalışma Dünya Diyabet Dergisi, 8 (4), 154-164. Https://www.wjgnet.com/1948-9358/full/v8/i4/154.htm

 8. Horne, B.D., Muhlestein, J.B., Anderson, J.L. (2015, 1 Temmuz). Fasılalı oruçların sağlığa etkileri: Hormesis mi, zarar mı? Sistematik bir inceleme. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, 102 (2), 464-470. Http://ajcn.nutrition.org/content/102/2/464.long

 9. Tinsley, G.M., La Bounty, P.M. (2015, Ekim). Fasılalı açlığın vücut kompozisyonu ve insanlarda klinik sağlık belirteçleri üzerine etkileri. Nutrition Reviews, 73 (10), 661-674. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26374764

 10. Trepanowski, J.F., Kroeger, C.M., Barnosky, A. Klempel, M.C., Bhutani, S., Hoddy, K.K., ... Varady, K.A (2017, Temmuz). Metabolik olarak sağlıklı obez yetişkinler arasında alternatif gün oruç kilosunun kilo kaybı, kilo bakımı ve kardiyovasküler koruma üzerine etkisi. Randomize bir klinik çalışma [!Özet

 11. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 12. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407