Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Günde Kaç Yemek Yemelisiniz?

Tavada kızartılmış limon zerdeçal tavuk salatası

 1. "İdeal" öğün sıklığı hakkında çok kafa karıştırıcı tavsiye var.

 2. Pek çok uzmana göre, kahvaltı zıplaması yemek yağ yakmaya başlar ve günde 5-6 küçük öğün yemek metabolizmanızın yavaşlamasını önler.

 3. Fakat çalışmalar aslında karışık sonuçlar gösteriyor ve daha sık yemeklerin kilo vermenize yardımcı olduğu açık değil.

 4. Bu makale, kaç öğün yemek yemeniz gerektiğini araştırıyor ve öğün sıklığının genel sağlıkla ilgisini tartışıyor.

Sık Sık Yemekler Metabolizma Hızını Artırır mı?

 1. Metabolizma hızı, vücudunuzun belirli bir zaman diliminde yaktığı kaloridir.

 2. Daha sık, daha küçük öğünler yemenin metabolik hızı arttırdığı fikri kalıcı bir efsanedir.

 3. Yemeğin sindirilmesinin metabolizmayı hafifçe artırdığı ve bu olgunun yemeğin termik etkisi olarak bilindiği doğrudur. Ancak, sindirim sırasında harcanan enerji miktarını belirleyen tüketilen toplam gıda miktarıdır.

 4. 800 kaloriden 3 öğün yemek, 400 kaloriden 6 öğün yemek ile aynı termik etkiye neden olur. Kelimenin tam anlamıyla bir fark yoktur.

 5. Çok sayıda çalışma, daha küçük öğünlere göre çok daha küçük öğün yemeyi karşılaştırdı ve hem metabolik hızda hem de kaybedilen toplam yağ miktarında önemli bir etkisinin olmadığı sonucuna vardı (1, 2).

Daha Sık Yeme, Kan Şekeri Seviyelerini Dengeliyor mu? [! 290 => 1140 = 3!

 1. Büyük öğünler yemenin kan şekerinde hızlı yükselmelere ve düşmelere yol açtığı düşünülürken, daha küçük ve daha sık öğün yemeklerin gün boyunca kan şekeri seviyelerini dengelemeleri gerekir.

 2. Bununla birlikte, bu bilim tarafından desteklenmiyor. Araştırmalar, daha az ve daha büyük öğün yiyen insanların, ortalama olarak daha düşük kan glukoz seviyelerine sahip olduğunu göstermektedir (3). [! 290 => 1140 = 3!

 3. Daha sık yemek yemenin doygunluğu arttırdığı ve daha sık öğünlere göre açlığı azalttığı da gösterilmiştir (4).

 4. Kan şekeri kontrolüne gelince, kahvaltının da bir rolü var gibi görünüyor. Çalışmalar, günün en büyük öğünü sabah veya günün erken saatlerinde yemenin günlük kan şekeri seviyesini düşürdüğünü göstermektedir (5). [! 290 => 1130 = 4!

 1. "Kahvaltı günün en önemli öğünüdür ..." ya da öyle mi?

 2. Konvansiyonel bilgelik, kahvaltının bir zorunluluk olduğunu, atlamanızın metabolizmaya başladığını ve kilo vermenize yardımcı olduğunu belirtir.

 3. Dahası, gözlemsel çalışmalar tutarlı bir şekilde kahvaltı kaptanlarının kahvaltı yiyen insanlardan daha obez olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor (6).

 4. Yine de korelasyon nedensellik ile aynı değildir. Bu veriler kahvaltının kilo vermenize yardımcı olmadığını, sadece kahvaltının obez olma riskiyle ilişkili olduğunu kanıtlamaz.

 5. Büyük olasılıkla kahvaltı kaptanları genel olarak daha az sağlık bilincine sahip olma eğilimindedir, belki işte bir çörek seçer ve daha sonra öğle yemeğinde McDonald's'ta büyük bir yemek yiyordur.

 6. Herkes kahvaltının sizin için iyi olduğunu "biliyor", bu nedenle genel olarak sağlıklı alışkanlıkları olan insanların kahvaltı yapması daha olası.

 7. Ancak, kahvaltının "sıçramaya başladığını" metabolizmaya ve kilo vermenize neden olduğuna dair bir kanıt yok.

 8. Bununla birlikte, kahvaltı yapmak sağlığın bazı yönlerine fayda sağlayabilir. Vücudun kan şekeri kontrolünün sabahları daha iyi olduğu anlaşılmaktadır (7).

 9. Bu nedenle, yüksek kalorili bir kahvaltı yapmak, yüksek kalorili bir akşam yemeği yemeye kıyasla günlük ortalama kan şekeri seviyelerinin düşmesine neden olur (5). [! 290 => 1140 = 4!

 10. Diyabetli ve kan şekeri seviyesinden endişe duyanlar sağlıklı bir kahvaltı yapmayı düşünmelidir.

 11. Fakat genel tavsiye olarak: Sabahları aç değilseniz, kahvaltıyı atlayın. Sadece günün geri kalanında sağlıklı beslenmeye dikkat edin.

Zaman Zaman Yemeklerin Atlanması Sağlık İçin Faydaları Var

 1. Aralıklı oruç bu günlerde beslenmede moda bir konudur.

 2. Bu, her gün kahvaltı ve öğle yemeği atlamak veya her hafta 24 saat daha uzun süren iki öğün yemek yapmak gibi belirli zamanlarda yemek yemekten stratejik olarak uzak durduğunuz anlamına gelir.

 3. Geleneksel bilgeliğe göre, bu yaklaşım sizi “açlık moduna” sokar ve değerli kas kütlenizi kaybetmenize neden olur.

 4. Bununla birlikte, durum böyle değil.

 5. Kısa süreli oruç tutma çalışmaları metabolik hızın gerçekten başlangıçta artabileceğini göstermektedir. Sadece uzun süre aç kaldıktan sonra aşağı iner (9, 10).

 6. Ek olarak, hem insanlarda hem de hayvanlarda yapılan çalışmalar aralıklı açlığın, iyileştirilmiş insülin duyarlılığı, düşük glukoz, düşük insülin ve diğer çeşitli yararlar da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları olduğunu göstermektedir (11). [! 290 => 1140 = 5!

Alt satırda

 1. Daha sık yemek yemenin sağlığa yararı yok. Yakılan kalori sayısını artırmaz veya kilo vermenize yardımcı olmaz.

 2. Daha sık yemek yemek de kan şekeri kontrolünü iyileştirmiyor. Bir şey olursa, daha az yemek yemek daha sağlıklıdır.

 3. Sık sık, küçük öğünlerdeki mitlerin tam da böyle olduğu açık - efsane.

 4. Bu yüzden, yemeklerinizi zamanlamak için radikal yeni bir fikir önereceğim:Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407