Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Günde Bir Kişi Yemek Diyet: Yararları, Riskleri ve Daha Fazlası

 1. Günde bir öğün-kilo kaybı planı, yemek yiyeceğiniz günün zamanını ve bir günde yediğiniz öğün sayısını kısıtlayarak hızlı kilo vermeyi destekler. Bu tip diyetlerin aralıklı oruç tutma, alternatif gün oruç tutma veya günde sadece bir öğün yemek yeme gibi farklı formları vardır. Aynı zamanda kalori kısıtlaması olarak da ifade edilebilir. Buradaki fikir, kalorileri azaltmak ancak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besin içeriğini korumaktır.

 2. Bu diyet, kalorilerinizi bir beslenme süresiyle sınırlandırmanın, vücudunuzun sabit bir yanma durumunda kalmasını sağlaması konsepti altında çalışır. Düzenli yemek ve aperatifler yediğinizde, vücudunuz bu kalorileri enerji için sabit bir oranda kullanır. Sabit kalori akışını aldığınızda, vücudunuz vücudunuzdaki yağlar gibi diğer yerlerden de yakıt kullanmak zorunda kalır.

 3. Bu tür bir diyetin sağlığa yararları ve riskleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Nasıl çalışıyor

 1. Günde bir öğün diyetinin ardındaki teori, günde sadece bir öğün yediğinizdir. Çoğu insan akşam yemeğini seçer, bu yüzden bütün gün oruç tutarlar ve o öğün içindeki tüm kalorilerini o öğünde tüketirler. Bir öğün, aktivite seviyenize bağlı olarak günlük ihtiyacınız olan kalori miktarını içerebilir ve sağlıklı bir karbonhidrat, protein ve yağ dengesine sahip olabilir.

 2. Kalorileri saymaz veya makro besinlere odaklanmazsınız. Bunun yerine, kendinizi tam hissetmek ve tüm yiyecek gruplarından yiyecekleri dahil etmeye odaklanmak için yeterince yiyin.

 3. Bazı durumlarda, bir parça meyve veya yüksek proteinli yiyecekler gibi bir öğününüze ek olarak, gün boyunca bir veya iki küçük atıştırmalık yiyebilirsiniz. haşlanmış yumurta, bir çalışmadan sonra. Ayrıca su, kahve ve çay gibi sıvı kalorili içeceklere de izin verilmez.

Faydaları

 1. İnsanlarda oruç tutma konusunda uzun süreli çalışmalar bulunmamakta ve yapılan çalışmaların çoğu öncelikle erkeklerde oruç tutmaya odaklanmaktadır. Kadınlar adet döngüsü, hamilelik ve emzirme gibi farklı vücut süreçlerinden etkilenebilir. [! 4897 => 1140 = 3!

 2. Aralıklı oruç ile günlük kalori kısıtlamasını karşılaştıran iki yıllık bir takip çalışması aralıklı oruçun prediyabet veya insülin direncine sahip kişiler için yararlı bir tedavi yaklaşımı olabileceğini bildirdi.

 3. Kısıtlı yemeğin yaşlı bireylerde hafızaya yardımcı olduğu ve hatta hastalığa neden olabilecek süreçleri azaltarak yaşam süresini arttırmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 4. Günde bir öğün yemeği tarzını takip eden insanlar, enerjinin artmasına, "öğleden sonra çöküşünden" kaçınmasına ve sizi daha uzun süre dolu tutmaya yardımcı olabileceğini iddia ediyorlar.

Riskler

 1. Aralıklı, alternatif günler ve diğer açlık diyetleri formları aşağıdakiler gibi olumsuz yan etkilere neden olabilir:

 2. Diyabet veya hipoglisemi gibi tıbbi durumlarınız varsa oruç tutmak çok tehlikeli olabilir. Bazı insanlar günde sadece bir öğün yemeğe hızlıca uyum sağlayabilir, bazıları ise kalorileri olmadan o kadar uzun süre zorluk çekebilirler. Herkes farklıdır.

 3. Ayrıca, vücudunuz oruç tuttuğunuzda açken ve aç hissetmese de, durduktan sonra, vücudunuz sizi aç hissetmenizi sağlayarak telafi edebilir. Obez olmayan ve henüz menopozda bulunmayan kadınlarda, oruç tutmanın metabolizmaya ve vücut ağırlığının korunmasına diğer kadınlardan veya erkeklerden daha faydalı olabileceğinden daha zararlı olabileceği görülmektedir.

 4. Alternatif gün oruç tutma konusundaki bir çalışma, bu diyet şeklinin en yüksek okulu bırakma oranlarına yol açtığını ve 12 ay sonra düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolünü (veya "kötü" kolesterolü) artırdığını ortaya koydu. Alternatif günlük oruç tutulması da günlük kalori kısıtlamasından daha fazla kilo verilmesine neden olmadı.

 5. Fiziksel yan etkilerin yanı sıra, açlığın potansiyel duygusal yan etkileri de var. Sizi sinirlenebilir hale getirebilir ve bu şekilde yeme alışkanlığınız kanamaya yol açabilir veya sizi başka bir yeme bozukluğu riski altına sokabilir.

Kilo vermenin sağlıklı yolları

 1. Uzun vadede, diyetler ve aşırı kilo verme önlemleri sürdürülebilir değildir ve zararlı olabilir. Fasılalı oruç tutmanın bazı sağlık yararları olabilir, ancak kilo vermenin tek yolu olarak ciddi kalori kısıtlaması kullanmanın ciddi riskleri de var. Uzun süre boyunca ya da düzenli olarak oruç tutmak, metabolizmanızı yavaşlatabilir, kanamaya neden olabilir ve kilo verme ve kilo kaybını sürdürme çabalarınıza engel olabilir; [! 4897 => 1140 = 5!

 2. Yiyecek ölçekleri için alışveriş yapın.

Sonraki adımlar

 1. Diyet değişimlerini doktorunuzla görüşmek her zaman iyi bir fikirdir, özellikle aralıklı açlık veya ciddi kalorili kısıtlamaları olan bir diyet düşünüyorsanız. Bu diyetler bazı insanlar için zararlı olabilir.

 2. Uzun vadede kilonuzu korumak, sağlıklı, sürdürülebilir beslenme alışkanlıkları geliştirmek ve günlük rutininize düzenli egzersiz yapmak.

 3. Daha fazla bilgi: Hızlı kilo vermenin güvenli yolları >>

Makale kaynakları

 1. Diyet değişimlerini doktorunuzla tartışmak her zaman iyi bir fikirdir, özellikle aralıklı açlık veya ciddi kalorili kısıtlamaları olan bir diyet düşünüyorsanız. Bu diyetler bazı insanlar için zararlı olabilir.

 2. Uzun vadede kilonuzu korumak, sağlıklı, sürdürülebilir beslenme alışkanlıkları geliştirmek ve günlük rutininize düzenli egzersiz yapmak.

 3. Daha fazla bilgi: Hızlı kilo vermenin güvenli yolları >>Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407