Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Günde 40 Dakika Yürüme Faydaları Nelerdir?

Adım 5

 1. Sağlığınızın kontrolünü almak günde 40 dakika yürümek kadar kolay olabilir. Hafta boyunca tutarlı bir şekilde gerçekleştirilen bu tür aerobik egzersiz, çok sayıda fayda sunar. Gelişmiş kalp sağlığı, daha iyi bir uyku, bir ruh hali artışı, kilo kaybı veya diğer sağlık iyileştirmeleri arıyorsanız, günlük bir yürüyüş daha fazla sağlık için yol olabilir.

Adım 5

 1. Günde 40 dakika yürümek kalorileri yakar ve kalbinize, ruh halinize, uykunuza ve daha fazlasına yarar sağlar.

Tavsiye Edilen Fiziksel Aktivite

 1. ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Dairesi tarafından önerilen asgari Fiziksel Aktivite Yönergelerine uymak için haftada en az 150 dakika orta şiddette fiziksel aktivite almalısınız. Bu miktarı haftada 300 dakikaya iki katına çıkararak daha da fazla sağlık kazancı elde edebilirsiniz. Günde 40 dakika yürüyerek, daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

 2. Fiziksel aktivitenizin yoğunluk seviyesini arttırmak ve aynı faydaları yaşamak da mümkün. Örneğin, 40 dakikalık bir yürüyüş yerine, 20 veya 30 dakika boyunca koşabilir veya bisiklete binebilirsiniz. Daha yoğun bir şekilde egzersiz yaparsanız, toplam egzersiz sürenizi yarıya indirebilir ve haftada 75 ila 150 dakikalık güçlü aerobik aktivite elde edebilirsiniz.

 3. İsterseniz haftada önerilen ılımlı dakikalarınızı elde etmek veya hatta günde iki kez daha kısa bölümlerde aerobik egzersiz yapmak için ılımlı ve güçlü aktiviteyi birleştirebilirsiniz. Kilo kaybı için günde 40 dakika yürüyorsanız, ne tür sonuçlar elde edebileceğinizi görmek için farklı yoğunluk düzeyleriyle denemek isteyebilirsiniz.

Yürüyüşün Yararları

 1. Aerobik bir egzersiz olarak, yürümek vücudunuza birçok şekilde yardımcı olan kardiyovasküler bir aktivitedir. Yürüme, kalori yakar, kilonuzu kontrol eder, bağışıklık sisteminize yarar sağlar, ruh halinizi iyileştirir, depresyonla mücadele eder, kan şekeri düzenler ve uykuyu geliştirir.

 2. Yürüme aynı zamanda kalbini güçlendirmeye ve kan basıncını düşürürken vücuda daha verimli bir şekilde kan pompalamasını sağlar. Bu arada, vücuttaki "iyi" yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol seviyelerini yükseltmeye ve "kötü" düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol seviyelerini düşürmeye çalışır.

Daha İyi Uyku İçin Yürüyüş

 1. Günde sadece 40 dakika yürümek, kalori yakmak ve genel sağlığı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda daha iyi bir uykuya da neden olabilir. Ulusal Uyku Vakfı'na göre, yürüyüş veya bisiklete binmek gibi günlük egzersizler, gece uykunuzun kalitesini artırabilir, aynı zamanda gün içinde daha fazla uyanıklık sağlar.

 2. Egzersiz yaptığınız günün saati uyku kalitenizde bir faktör olabilir. Sabah veya öğleden sonraları egzersiz yapmak vücut ısınızı birkaç derece yükseltir. Günün ilerleyen saatlerinde dahili "termostat" normal aralığına geri döner. Vücut ısısı düştükçe uykuya dalabilir ve uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

 3. Akşam alıştırması mutlaka bu sıcaklık değişiminin gerçekleşmesi için yeterli zaman bırakmaz. Aslında, vücudunuzu aşırı harekete geçirebilir ve istediğiniz yatmadan önce sizi uyanık tutabilir. Bu nedenle, yürüyüş segmentlerinizi gün boyunca parçalayabilmenize rağmen, günlük yürüyüş rutininizi öğleden sonra tamamlamak isteyebilirsiniz.

Kilo Vermek İçin Yürüyüş

 1. Yürüyüş gibi aerobik egzersizler de formda kalmanıza yardımcı olabilir. Kilo kaybı için yürümek, sizin gününüze katılması kolay, düşük etkili bir aktivite olduğu için ulaşılabilir bir hedeftir. Örneğin, merdivenleri alarak, daha uzağa park ederek veya sürüş yerine mağazaya yürüyerek geçirerek yürüyüş rutininize birkaç adım daha ekleyebilirsiniz.

 2. Yürüme, kalorileri orta hızda yakar ve kilo vermenize veya kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Bir mil yürümek yaklaşık 100 kalori yakar ve 1 kilo vermek için yaklaşık 3.500 kalori yakmanız gerekir. Yoğunluğu artırabilir ve meyilli bir eğimde hızlı bir şekilde yürüyerek veya rotanın koşu kısmına basarak potansiyel olarak daha fazla kalori yakabilirsiniz.

 3. Yürüyüş gibi aerobik egzersizler de formda kalmanıza yardımcı olabilir. Kilo kaybı için yürümek, sizin gününüze katılması kolay, düşük etkili bir aktivite olduğu için ulaşılabilir bir hedeftir. Örneğin, merdivenleri alarak, daha uzağa park ederek veya sürüş yerine mağazaya yürüyerek geçirerek yürüyüş rutininize birkaç adım daha ekleyebilirsiniz.

 4. Yürüme, kalorileri orta hızda yakar ve kilo vermenize veya kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Bir mil yürümek yaklaşık 100 kalori yakar ve 1 kilo vermek için yaklaşık 3.500 kalori yakmanız gerekir. Yoğunluğu artırabilir ve meyilli bir eğimde hızlı bir şekilde yürüyerek veya rotanın koşu kısmına basarak potansiyel olarak daha fazla kalori yakabilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407