Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Guacamole Sağlıklı mı?

Siyah Fasulye ile Yaratıcı Olun

 1. Guacamole Aztek kültüründen gelmesine rağmen Meksika yemekleri için kullanılan geleneksel bir sos ve garnitür. Soyulmuş, püresi avokado guacamole için temel olarak hizmet vermektedir. Ayrıca tipik olarak doğranmış domatesler, sarımsak, limon veya limon suyu, soğan ve domatesleri içerir. Bu yemeğin bazı varyantları ayrıca doğranmış kişniş ve deniz tuzu veya sofra tuzu içerir. Guakamolün kalorilerde göreceli olarak yüksek olmasına rağmen - her biri 322 kalori içeren avokado ve kalori içeriğinin çoğunu oluşturur - birkaç besin maddesi bu sosu sağlıklı bir seçenek haline getirir.

K vitamini

 1. K vitamini kanın pıhtılaşması için gerekli bir vitamindir - aşırı kanamayı yaralardan korumak için trombosit oluşumuna yardımcı olur. K Vitamini ayrıca vücudunuzun kalsiyum emme ve kullanma yeteneğini geliştirir ve bu da osteoporozun önlenmesine yardımcı olabilir. Bir avokado, yaklaşık 42.2mgg K vitamini veya erkek yetişkinler için önerilen günlük alımın yaklaşık yüzde 35'ini ve kadınlar için yaklaşık yüzde 47'sini içerir. Bu, guacamole'yi bu vitamin için iyi bir kaynak yapar.

Vitamin A

 1. Guakamol, zengin bir A vitamini kaynağıdır - her avokado, yaklaşık 293 IU veya yetişkinler için önerilen günlük alımın yaklaşık yüzde 10'unu içerir. A vitamini sizi görme sorunlarına, özellikle gece körlüğüne karşı korumanıza yardımcı olabilir. Serbest radikal moleküllerin neden olduğu kanser ve hücresel hasarı önlemeye yardımcı olabilecek bir antioksidan vitamindir. A Vitamini ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirerek vücudunuzun grip ve kandida gibi viral ve bakteriyel enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olabilir.

Likopen

 1. Likopen, guakamolün temel bir bileşeni olan domates bileşenidir. Domates, kanser ve kalp hastalığı riskini de azaltabilecek olan C vitamini ve folat gibi besleyicileri içerir, likopenin yararları hakkında güncel araştırmalar sonuçsuzdur.

Oleik Asit

 1. Avokado, bir tür esansiyel yağ asidi olan zengin oleik asit kaynaklarıdır. Oleik asit, kan dolaşımınızdaki düşük yoğunluklu lipoprotein seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabilir. LDL, kalp krizi ve felç riskini artırabilecek arteriyel tıkanmalara katkıda bulunabilecek kolesterol taşır. Azalan LDL seviyeleri vücudunuzun lipidleri arter duvarlarından temizlemesine, dolaşımını artırmasına ve kalp hastalığı riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407