Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Gnocchi Normal Makarnanın Besin Değeri

Karbonhidratlar ve Protein

 1. Makarna, dünyanın en sevilen yiyeceklerinden biri, ancak düzenli makarna ve gnocchi beslenmesi söz konusu olduğunda, ikisi de arzulanan bir şeyi bırakıyor. Makarnanın her iki versiyonu da karbonhidrat bakımından oldukça yüksektir ve makarnalar zenginleştirilmediği sürece önemli miktarda başka besinlerden yoksundur.

 2. Makarnayı sağlıklı bir şeyle değiştirmek istiyorsanız gnocchi en iyi seçenek olmayabilir. Protein bakımından zengin bir makarna seçimi veya bunun yerine kabak eriştesi veya spagetti kabağı gibi düşük karbonhidratlı, glütensiz bir yerine geçin.

Gnocchi ve Makarna Nedir?

 1. Makarna, spagetti'den ziti'ye, penne'den orzo'ya, pierogis'den gnocchi'ye kadar her şeyi kapsayan geniş bir terimdir. Her bir makarna türü kendine özgü bir şekle ve kökene sahiptir, ancak tipik olarak, birisi "makarna" derken, buğday unu, su ve yumurta kombinasyonundan yapılan temel İtalyan versiyonunu düşünüyorlar. Sözcüğü duyduğunuzda muhtemelen resmedeceğiniz türden en normal makarna, özellikle yüksek konsantrasyonda glüten ve düşük nem içeriğine sahip olan öğütülmüş durum buğdayından yapılır. [! 2830 => 1140 = 2!

 2. Gnocchi makarnaya benziyor, fakat biraz daha farklı. Geleneksel gnocchi, patates, buğday unu ve yumurtadan oluşan küçük bir İtalyan böreği makarnasıdır. Düzenli makarna gibi, gnocchi karbonhidratlarda gerçekten yüksek, ancak protein açısından düşük.

 3. Ancak, her ikisi de karbonhidratlarda yüksek olmasına rağmen, normal makarnanın kan şekeri seviyeleri üzerinde daha az etkisi olabilir. Kasım 2017'de Beslenme, Metabolizma ve Kardiyovasküler Hastalıklar dergisinde yayınlanan bir rapora göre, normal makarna bir yemekten sonra patatesli yemekler kadar kan şekeri seviyesini yükseltmiyor gibi görünüyor. Yine de, bu çalışmanın sade patatesleri buğday ve yumurta gibi patateslerden yapılan gnocchi yerine makarna [!?

Gnocchi - Makarna Beslenmesi

 1. Normal makarnanın tam karbonhidrat miktarı spagetti veya dirsek erişte olsun gibi, türüne ve şekline bağlıdır, ancak ortalama 2 ons kuru makarnanın porsiyonu yaklaşık 43 gram karbonhidrat içerir, USDA'ya göre, bu karbonhidratların sadece 2 gramı liften geliyor. Bu yüksek karbonhidratlı, düşük lifli kombo, makarnayı basit bir karbonhidrat olarak sınıflandırır.

 2. Aynı 2 onsluk gnocchi porsiyonu yaklaşık 19 gram karbonhidrat içeriyor, USDA raporları, ancak makarna gibi, bu karbonhidratların neredeyse hiçbiri (veya sadece 0.9 gram) elyaftan gelmiyor. İlk bakışta, gnocchi karbonhidratlarda daha düşük görünür, ancak makarnadan daha yoğundur, bu da daha ağır olduğu anlamına gelir. Hem normal makarnanın hem de gnocchi'nin yanına iki porsiyon porsiyon koyduğunuzda, gnocchi kısmınız daha küçük olacaktır.

 3. Karbonhidratların yüksek ve liflerin düşük olmasının yanı sıra, hem makarna hem de gnocchi diğer besinlerde de yoksundur. 2 onsluk bir porsiyon makarna, 211 kalori, 7.5 gram protein ve bazı eser miktarda fosfor, magnezyum ve potasyum içerir. Gnocchi'deki kaloriler 2 ons büyüklüğünde 89 civarındadır (gnocchi için kısmın muhtemelen makarna kısmından büyük olacaktır), 2.5 gram protein ve neredeyse hiç başka vitamin ve mineral içermez, ayrıca 285 gram sodyum içerir.

Yüksek Karbonhidrat Diyet Downfalls

 1. Makarna ve gnocchi gibi yüksek karbonhidratlı, düşük lifli, düşük besin yoğunluklu yiyecekler çok fazla pullanıyor, ama bu iyi bir sebepten dolayı. Temmuz 2017'de Uygulamalı Fizyoloji, Beslenme ve Metabolizma bölümünde yayınlanan bir raporda araştırmacılar, kaloriye kısıtlı yüksek karbonhidrat, düşük yağlı diyet veya kaloriyle kısıtlanmış düşük karbonhidrat, yüksek yağlı diyet takip etmenin etkilerini 12 hafta boyunca karşılaştırdılar. Araştırmacılar 41 katılımcı üzerinde çalıştılar ve her iki grup da kilo vermiş olsa da, düşük karbonhidrat diyeti yapan katılımcıların daha düşük glikoz ve insülin seviyeleri yaşadıklarını, trigliserit düzeylerini azalttıklarını ve HDL veya "iyi" kolesterol seviyelerini artırdıklarını

Sporcular için Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Her ne kadar yüksek karbonhidrat, düşük lifli yiyecekler sağlıklı bir diyetin en iyi temeli olmasa da, hem gnocchi hem de makarna seçkin sporculara ve dayanıklılık sporcularına bazı faydalar sağlayabilir. Şubat 2017'de Journal of Physiology'de yayınlanan bir rapora göre, yüksek karbonhidratlı diyetler, dayanıklılık egzersizi sırasında atletik performansın artmasında ve egzersiz sonrası egzersiz duygularının azaltılmasında düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı diyetlerden daha başarılıdır.

 2. Uygulamalı Fizyoloji, Beslenme ve Metabolizma alanında Mart 2013'te yayınlanan altı katılımcının bir başka küçük çalışması da düşük karbonhidrat ve yüksek karbonhidratlı diyetler ile egzersiz performansı arasındaki farka baktı. Araştırmacılar, yüksek yoğunluklu egzersizden önce yüksek karbonhidratlı bir diyet yemenin dayanıklılığı ve katılımcıların yorgunluğa erişmeden önce egzersiz yapabilecekleri süreyi artırırken, düşük karbonhidratlı bir diyetin tersini yaptığını buldular. Çalışma, katılımcıların yüksek karbonhidrat diyeti egzersizi sırasında çok yorgun olmadıkları için, düşük karbonhidrat diyete göre% 39 daha fazla kalori yakabildiklerini bildirmişlerdir.

Daha İyi Seçenek Nedir?

 1. Makarnayla gnocchi'ye gelince, ikisi de gerçekten daha iyi bir seçenek değil. Düzenli makarna, protein bakımından daha yüksektir ve az miktarda bazı besin maddelerine sahipken, gnocchi kalori ve karbonhidrat bakımından düşüktür. Ancak gnocchi daha küçük ve daha yoğun olduğu için, normal makarna yediğinizden daha büyük porsiyonlar tüketmeniz muhtemeldir.

 2. Makarnaya sağlıklı bir alternatif arıyorsanız, bunun yerine spiral kabak erişte veya spagetti kabağı deneyin. Bu seçeneklerin her ikisi de karbonhidratlarda ve kalorilerde daha düşüktür, ancak aynı zamanda önemli besinleri de içerir. Bir bardak kabak sadece 21 kalori içerir ve 4 gramın altında karbonhidrat içerir, fakat aynı zamanda lif, potasyum, K vitamini, A vitamini ve folat sağlar.

 3. Bir fincan spagetti kabağı, 42 kalori ve 10 gram karbonhidrat (2.2 gram elyaftan elde edilir) ve potasyum, C vitamini ve A vitamini içerir. kronik hastalıklarla savaşmanıza ve sizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olan antioksidanlar ve fitokimyasallar.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407