Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Geyik Boynuzu Spreyi Güç Dayanımı Sağlayabilir mi?

Önlemler

 1. Geyik boynuzu spreyi - Doğu tıbbında uzun bir kullanım geçmişine sahip fitness ve spor endüstrisinde yaygın olarak kullanılan bir tamamlayıcı - göründüğü kadar garip. Geyik boynuzlarının içinde bulunan dokulardan türetildiği, insan vücudunda bulunan ve kas kütlesini artırma ve yaralanmalardan toparlanmayı destekleme potansiyeline sahip doğal bir büyüme hormonu olan IGF-1 (insülin benzeri büyüme faktörü) sağlayarak çalıştığı bildirilmiştir.

 2. Business Insider tarafından yayınlanan bir makaleye göre, profesyonel MLB ve NFL sporcularının yüzde 20 ila 40'ı, geyik boynuzu spreyi (“geyik boynuzu kadife” olarak da adlandırılır) satın aldığını ve kullandığını itiraf ediyor. Performans arttırıcı etkilerinden faydalanmayı umuyorlar. (1) Bazı ünlü sporcular, yeni doku hücrelerinin büyümesini teşvik etme veya yağsız kas kütlesini daha kolay kullanmaya bağlı olarak güçlenme umuduyla geyik boynuzu spreyine yöneliyorlar.

 3. Araştırmalar geyik boynuzu spreyinin gerçekten işe yaradığını gösteriyor mu? Kime sorduğunuza bağlı. Birçok referans ekin gerçek faydaları olduğunu iddia ediyor. Ancak bunun güvenli ve etkili olduğunu gösteren pek çok kontrollü çalışma olmamıştır.

 4. Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) şu anda geyik boynuzu spreyini yasaklanmış bir madde olarak listelemese de, yine de sporcuları takviye etmenin olumsuz sonuçları olabileceği konusunda uyarmaktadır. WADA web sitesine göre:

 5. Geyik Boynuzu Kadife Spreyi IGF-1 içerebilir ve WADA bu nedenle sporcuların bu takviye karşı aşırı derecede uyanık olmalarını önerir, çünkü pozitif bir test yapabilir. Oral yolla alınan IGF-1'in, IGF-1'in plazma seviyesini etkilemeyeceği ve ardından anti-doping testlerinin sonucunu etkileyebileceğinin garantisi yoktur. (2)

Geyik Boynuzu Spreyi Nedir?

 1. Elk ya da geyik boynuzlarından kadife takviyeleri aslında Doğu tıbbında yüzyıllar boyunca çeşitli sağlık yararları için kullanılmıştır. Kullanımlarının Çin'deki Han hanedanlığına dayandığına dair kanıtlar var (206 B.C. ila 220 A.D. arasında).

 2. Geyik boynuzu spreyi bir takviyesidir. Canlı geyik boynuzu uçlarında bulunan kemik ve kıkırdak çevresindeki olgunlaşmamış dokulardan yapılmıştır. Boynuzları doğal olarak IGF-1 içerir. Bu onların hızla büyümelerine yardımcı olur. Doku, tamamen gelişmeden ve sertleşmeden önce geyik boynuzlarından alınır. Sonra takviyeleri yapmak için dondurulmuş. (3) Çiftlik Kuzey Amerika elk veya wapiti (Cervus canadensis) ve Avrupa kızıl geyiği (Cervus elaphus), ticari kullanım için kullanılan ilk boynuz kaynaklarıdır. Hayvanlar, maddenin boynuzlarından çıkarılması sürecinde zarar görmezler. Geyik boynuzu ürünleri hap, toz veya sprey formunda bulunur.

 3. Performans arttırıcı takviyeler ve yasaklı maddeler konusunda uzmanların çoğu, geyik boynuzunun zaman ve para kaybı olduğunu düşünse de, herkes aynı fikirde değil. Bazıları geyik boynuzu spreyi veya diğer ilgili ürünlerin kullanılmasının yardımcı olduğunu iddia ediyor:

 4. Geyik boynuzu spreyinin performansı ve fiziği artırmak için işe yarayabileceğine dair bazı kanıtlar var. Bununla birlikte, bireyin bu yararların ortaya çıkması için çok yüksek doz alması gerektiği görülmektedir. Desteğin etkili olduğu çalışmalarda, çok konsantre ekstraktların enjeksiyonları kullanılmıştır. Enjeksiyonlar, geyik boynuzu çalıştıran en etkili ve muhtemelen tek yol olabilir. Bunun nedeni, IGF-1'in çoğunlukla sindirim sisteminden geçerken imha edilmesidir. Bundan dolayı, geyik boynuzu takviyelerinin yutulması pratik olarak işe yaramaz.

Geyik Boynuzu Spreyin Beslenme Arkaplanı

 1. Geyik boynuzu ürünleri, poli-peptid bağlı amino asit zincirleri olan büyüme faktörleriyle birlikte çoğunlukla amino asitler (protein oluşturan) içerir. (4) En bol görülen büyüme faktörü IGF-1'dir. Ancak, bu ürünlerde bulunan bir faktör değildir. Belirli bir markaya bağlı olarak, geyik boynuzu spreyi / tozu / kapsülleri amino asitleri ve aşağıdakileri içeren büyüme faktörlerini içerebilir: (5)

 2. Şu anda, IGF-1, hem Dünya Anti-Doping Ajansı hem de Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından yasaklandı. Bununla birlikte, geyik boynuzu spreyi, sadece çok az miktarda IGF-1 sağlıyor gibi görünmektedir. Bu yüzden artık yasadışı sayılmaz. İnsülin benzeri büyüme faktörü, yumurta, süt ve kırmızı et gibi diğer hayvansal gıdalarda da doğal olarak bulunur. Bazı uzmanlar, geyik boynuzu ürünlerinin kullanılmasıyla elde edilen IGF-1 miktarının, bu yiyecekleri yemekten çok fazla olmadığını düşünüyor.

 3. FDA geyik boynuzu spreyinin (veya geyik boynuzu kadifeinin) besin takviyesi olduğunu düşünüyor. Bu, ilaçlar gibi yoğun bir şekilde çalışılması ve düzenlenmesi gerekmediği anlamına gelir. Bu nedenle, aktif bileşenlerin veya IGF-1'in gerçek konsantrasyonunun, çeşitli takviyelerde ne olduğunu söylemek zor olabilir. Artı ürünler, saflıkları ve etkinlikleri bakımından bir markadan diğerine biraz farklılık gösterebilir.

 4. Geyik boynuzu spreyi üreten dünyanın önde gelen şirketlerinden birine Nutronics Labs adı verilir. Web sitelerinde yayınlanan bilgilere göre, yirmi yıldır geyik boynuzu takviyesi yapıyorlar. Geyik boynuzu ürünlerinin konsantrasyon / güç bakımından yaklaşık 25.000 ng (nanogram) -200.000ng IGF-1 aralığında olduğunu belirtiyorlar. Nutronics Labs tarafından yapılan çalışmalara göre, geyik boynuzu tozlarının IGF-1 ile daha az konsantre olduğu görülüyor. Ayrıca geyik boynuzu ekstraktıyla karşılaştırıldığında zayıf absorbe edilebilirler.

 5. Şirket, tozların yalnızca yüzde 15-20 oranında bir IGF-1 emme oranına sahip olduğunu buldu. Bu, sindirim sisteminin tozu nasıl parçaladığından kaynaklanmaktadır. Nutronics, "tescilli dil altı sprey dağıtım sisteminin" IGF-1'in "gelişmiş biyoyararlanımını" sunduğundan birçok rakipten daha üstün olduğunu belirtir. Ayrıca, “üründeki Deer Antler Velvet'in miligramı olmadığı, fark yaratan IGF-1'in ve Deer Antler Velvet'teki diğer Büyüme Faktörlerinin içeriği” olduğuna dikkat çektiler. (6)

5 Geyik boynuzu spreyinin potansiyel faydaları

 1. Kanıtlanmış Tabanlı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp'ta yayınlanan 2015 araştırması, farelere fiziksel büyüme ve kemik gelişimi üzerindeki etkilerini test etmek için yüzde 10 elk kadife özütü (EVA) içeren bir diyet uyguladı. Araştırmacılar, farelerin vücut ağırlıklarını, kan kimyasını, böbrek ve testis / yumurtalık fonksiyonlarını ve kemik özelliklerini haftalık olarak ölçtüler. EVA grubunda ortalama vücut ağırlıkları erkeklerde 4-8 hafta, kadınlarda 5 haftalıkken daha yüksek bulundu. EVA ile beslenen fareler de böbrek fonksiyonlarında değişiklikler yaşadı ve 5 haftalık femoral kemik uzunluğunu arttırdı. EVA grubunda alkalen fosfataz (ALP) seviyeleri arttı.

 2. Ethnopharmacology Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada, geyik kadife boynuzu kullanımının eklemleri ve kemikleri güçlendirmeye yardımcı olarak, osteoartrit ile ilişkili eklem ağrısı gibi semptomları azalttığına dair kanıtlar bulundu. (10) Osteoartrit semptomları olan farelere 12 hafta boyunca kızıl geyiklerden (TVAPL) toplam kadife boynuz polipeptitleri verildikten sonra, osteoporozda anlamlı geri dönüş belirtileri gösterdiler. Araştırmacılar, sıçanların kemik ağırlık katsayısı (BWC), kemik mineral yoğunluğu (BMD) ve kemik mineral içeriği (BMC) konusunda gelişmeler buldular. Bu etkilerin, interlökin-1'in (IL-1) inhibisyonu nedeniyle iltihaplanmadaki azalmaya ek olarak kıkırdak ve osteoblast benzeri hücrelerin çoğalmasına bağlı olduğuna inanırlar.

 3. Diğer çalışmalar, kollajen ve IGF-1 tedarikinden dolayı, geyik boynuzu spreyinin, yara iyileşmesini desteklediğini ve büyüme faktörlerinin ifadesini artırarak saç büyümesine neden olabileceğini göstermiştir. (11)

 4. Pek çok referans var - bazıları Ray Lewis veya Mario Lopez gibi ünlü sporcular ve ünlüler dahil - geyik boynuzunun atletik performans ve kasların iyileşmesi için yararlı olduğunu. Bununla birlikte, çalışma sonuçları bunun kesin olarak doğru olduğuna dair güçlü kanıtlar bulamamıştır.

 5. Uluslararası Spor Beslenme ve Egzersiz Metabolizması Dergisi'nde yayınlanan bir çift kör çalışma, geyik boynuzu kadife tozu veya ekstraktının aerobik performans, dayanıklılık ve "kas gücünün eğitilebilirliği üzerinde etkisinin olup olmadığını test etti. "plaseboya kıyasla. Denekler yetişkin erkeklerdi. Onlara bir kuvvet oluşturma rutini sürerken, 10 haftalık bir süre boyunca plasebo veya geyik boynuzu özü veya toz desteği verildi. Erkekler geyik boynuzu kullanmadan önce ve sonra kas kuvveti, dayanıklılık ve VO2max için ölçüldü. Bu sonuçlar, dolaşımdaki testosteron, insülin benzeri büyüme faktörü, eritropoietin, kırmızı hücre kütlesi, plazma hacmi ve toplam kan hacmini ölçerek belirlendi.

 6. Tüm gruplar kuvvette önemli bir gelişme yaşadı. Ancak geyik boynuzu tozu grubu, izokinetik diz ekstansörünün gücü ve dayanıklılığında en büyük artışı gösterdi. Bununla birlikte, bunun geyik boynuzu tozunu kullanmak yerine egzersiz programından kaynaklanmış olması olasıdır. Hiçbir gruptaki erkeklerin hiçbiri endokrin, kırmızı hücreli kitle veya VO2max değişiklikleri göstermedi. Bu nedenle araştırmacılar, "bulgular geyik boynuzu kadifeinin eritropoetik veya aerobik ergojenik etkisini desteklemediği" sonucuna varmıştır. (12) Öte yandan, bu, her grupta sadece 12-13 erkek olan küçük bir çalışmaydı. Bu, sonuçların geçerliliğini doğrulamak için daha fazla test yapılması gerektiği anlamına gelir.

 7. Açık olması gerekirse, bazı doktorlar ve araştırmacılar, geyik boynuzu spreyinin önemli bir fayda sağlayacağının muhtemel olmadığını belirtti. Bunun nedeni, sadece bazıları bile tamamen emilemeyen çok küçük miktarlarda IGF-1 sağlamasıdır. Bununla birlikte, araştırmalar yüksek dozların veya çok yüksek kaliteli takviyeleri kullanmanın performans, vücut kompozisyonu vb. Bazı gelişmelere katkıda bulunabileceğini göstermektedir. IGF-1'in kendisi yoğun olarak çalışılmıştır. Bedenin görünüşünü ve çalışma şeklini kesinlikle değiştirebilir. IGF-1'in vücuttaki rolünün, geyik boynuzu ürünlerinden elde edildiğinde herhangi bir gerçek faydaya dönüşüp dönüşmeyeceği, kullanılan kişiye ve doza bağlı olacaktır.

 8. Erkekler ve kadınlar yaşlandıkça, doğal olarak daha az İnsan Büyüme Hormonu (HGH) üretmeye başlarlar. Yani IGF-1 seviyeleri de yaşla birlikte düşmektedir. HGH salındığında karaciğer, IGF-1 üretir. HGH, IGF-1'e dönüştürülür. Birinin yaşının yanı sıra, IGF-1 seviyeleri bir kişinin cinsiyetine (genellikle erkekler daha fazla sahiptir), aktivite seviyesine, diyetlerine, genetiğine ve yaşam tarzına bağlı olarak değişecektir.

 9. IGF-1 şu anda Dünya Anti-Doping Ajansının yasak listesinde, sporculara bina kuvveti ve kas kütlesi açısından haksız bir avantaj sağlaması nedeniyle yasak listesinde bulunuyor. (7) Bununla birlikte, IGF-1 veya benzeri etkiler sağlayabilecek takviyeler kullanmak hala yasaldır. Geyik boynuzu takviyesi kullanmanın olumlu sonuçları gösteren çalışmaların çoğu yüksek dozlarda kullanmıştır. Bazıları ürünü insanlardan ziyade hayvanlar üzerinde (fareler veya fareler) test etti.

 10. Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp'ta yayınlanan 2014 yılında yapılan bir çalışmada, geyik boynuzu ekstraktının yüzmeye mesafeli farelerde yorgunluk üzerinde etkisi olup olmadığı test edildi. Bulgular, geyik boynuzunun "kas kasılmasından sorumlu genlerin yeniden düzenlenmesi yoluyla kas gücünü arttırabileceğini ve sonuç olarak farelerde yorgunluk önleyici etki gösterebileceğini" ortaya koydu. Geyik boynuzu, kasları, dayanıklılığı ve yorgunluğu etkileyen dokuz farklı sinyal yolunda yer alan genler üzerinde olumlu bir etkiye sahip görünüyor. Bunlar, troponin seviyelerine ek olarak GnRH sinyal yolu ve insülin sinyal yolu içerir. (8) Geyik boynuzu, Tpm2 ifadesini artırarak kas kuvvetinde artışlara katkıda bulunabilir. Bu kasların proteinleri nasıl aldığını ve kendilerini nasıl onardığını etkiler. Diğer çalışmalar, geyik boynuzu ekstraktının laktat dehidrojenaz aktivitelerini aktive ederek ve kan laktik asit ve serum üre azotu seviyelerini azaltarak kas yorgunluğunu önlemeye yardımcı olduğuna dair bazı kanıtlar göstermektedir.

 11. Çalışmalar, geyik boynuzlarının kendilerinin, bağışıklık sistemini destekleyebilecek oldukça konsantre miktarda esansiyel mineraller, yağ asitleri, amino asitler ve büyüme faktörleri içerdiğini bulmuşlardır. Bu, bağışıklık sisteminin çoğunluğunun bulunduğu gastrointestinal sistemi içerir. Antiller, aşağıdaki gibi mineralleri içerir: çok sayıda küçük bileşenin yanı sıra kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, potasyum ve sodyum.

 12. Elk kadife boynuzlarının kondroitin sülfat içerdiği gösterilmiştir. Bunun vücuttaki hücreler üzerinde büyümeyi teşvik edici bir etkisi vardır ve bu iyileşmeye yardımcı olur. Bu, bağırsaktaki hücreleri içerir. Kıkırdak proteoglikanlarının, su tutma ve kıkırdak dokusu içinde kondrositlerin farklılaşmasını ve çoğalmasını düzenlediğine inanılmaktadır. Geyik boynuzlarında dört tip kollajen (I, II, III ve X) de tanımlanmıştır. Kolajen, GI kanalının hasarlı kısımlarını, derisini ve eklemlerini yeniden inşa etmek gibi faydalar sağlayabilir. Bu, yaygın semptomlara katkıda bulunan sızıntılı bağırsak sendromunun önlenmesi veya tedavi edilmesinde faydalı olabilir.

 13. Yüzyıllar boyunca geyik boynuzu ürünlerinin kullanımı kas ve kemik güçlendirici aktiviteye bağlandı. Kemik kırıklarının tedavisinde ve yaşlanma ve hastalıklar nedeniyle osteopeni veya zayıflığın önlenmesinde kullanılmıştır.

 14. Bununla birlikte, kalsiyum ve fosfor seviyeleri (kemik gelişimi için önemlidir) gruplar arasında farklılık göstermedi. Genel olarak, araştırmacılar "sonuçlarımız EVA'nın bu modelde büyüme ve kemik gelişimi üzerindeki diyet takviyesi için bir rolü desteklediği görülmektedir." (9) Bununla birlikte, bunun çok yüksek bir doz olduğunu belirtmek önemlidir. Çoğu ek formda ne alacağının çok üstünde.

Geyik Boynuzu Spreyi Kullanın Nasıl Bulunur

 1. Geyik boynuzu spreyi denemeyi seçerseniz, pakette listelenen içerikleri ve konsantrasyonları garanti eden saygın bir marka tarafından satılan bir ürün arayın. Nutronics Lab, geyik boynuzu sprey ürünlerinin dozajı ile ilgili olarak aşağıdakileri önermektedir:

 2. Geyik boynuzu sprey ürünleri ucuz değil. Yüksek kaliteli bir ürün almanın sizi şişe başına yaklaşık 60-100 $ geri getirmesini bekleyin. Belirtildiği şekilde alındığında, her bir şişe size bir ay kadar dayanmalıdır. Spreyi soğutmanıza gerek yoktur. Bununla birlikte, ürünün kimyasal bileşimini korumak için çok sıcak sıcaklıklardan uzak tutun. Üreticiler, 3-4 gün içinde fayda sağlamaya başlayabileceğinizi iddia ediyor. Ancak, sonuçlar kesinlikle bir kişiden diğerine farklılık gösterir.

 3. İlacın alınması gereken herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, yeni ürünler almadan önce daima doktorunuza danışın. Geyik boynuzu spreyi, ciddi hormonal problemler, kalp hastalığı, karaciğer veya böbrek hastalığı veya başka ciddi bir durumunuz varsa kullanmanızın güvenli olup olmadığını tartışın. Ayrıca, geyik boynuzu spreyi kullanmaya başladığınızdan, aldığınız herhangi bir ilacı almayı durdurmak veya fizik tedavi seanslarını / egzersizlerini sonlandırmak akıllıca değildir. Yaralanma veya hastalık ile ilgili iyileşme planınızı değiştirmekle ilgili sorularınız varsa daima doktorunuz veya terapistinizle görüşün.

 4. Sesinden sızan bağırsakların yalnızca sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ama gerçekte daha fazla etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve böyle bir bilmecedir. Sızdıran bağırsaklarla ilgili ücretsiz bir web semineri veriyorum. Web semineri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407