Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Gatorade: Sizin İçin İyi mi?

 1. Gatorade'nin internet sitesine göre, araştırmacılar, sporcuların sıcağında yorucu egzersiz yaptıktan sonra neden hastalandıklarına baktıklarında içki "laboratuarda doğdu".

 2. Bu atletlerin eforla elektrolit ve sıvı kaybediyorlardı ancak yerini almadılar. Gatorade, önemli miktarda elektrolit ve karbonhidrat yerine, aynı zamanda nemlendirme yapmak için geliştirilmiştir.

 3. Bir spor içeceği olarak pazarlanırken, sadece Gatorade içen sporcular değil. Çocuklar öğle yemeğinde veya futbol antrenmanından sonra içerler ve akşamdan kalma tedavisi olarak bile ün kazanmıştır.

 4. Ama Gatorade sodadan daha az şeker içerebilse de, bu senin için iyi mi?

Gatorade’nin ‘iyisi

 1. Egzersiz yaparken, sulu kalmanız önemlidir. Su, en mantıklı hidrasyon şeklidir. Bununla birlikte, Gatorade gibi spor içecekleri şeker ve sodyum ve potasyum gibi elektrolitler içerir. Sporcu içecekleri, uzun süre egzersiz yaparken, özellikle sıcağında kaybettiğimiz şeylerin yerine yardımcı olabilir.

 2. Elektrolitler vücudunuzun iyon dengesini koruyan minerallerdir. Bu denge sinir, kas ve beynin çalışması için gereklidir. Bir dengesizlik elektrolit bozukluğuna yol açabilir.

 3. Elektrolit örnekleri şunları içerir:

 4. Elektrolitler ve karbonhidratlar sporcuların yakıt ikmali ve rehidrat yapmasına yardımcı olur. Spor içeceklerini popüler yapan şey budur. Elektrolitler, karbonhidrat enerji sağlarken vücudun sıvı dengesini düzenlemeye yardımcı olur. Gatorade, ürünlerinin, bu ilave maddeler nedeniyle sudan daha iyi hidrat olduğunu iddia ediyor.

 5. Bazı araştırmalar iddialarını destekliyor. Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'nden bir raporda, spor içeceklerinin, özellikle sıcak koşullarda, bir saatten fazla bir süre için uzun süreli, şiddetli fiziksel aktiviteye katılan çocuklar ve sporcular için sudan daha iyi olabileceğini söylüyor.

 6. Ancak, 60 - 90 dakikadan daha az egzersiz yapan kişilerin performansı korumak veya geliştirmek için Gatorade'a ihtiyaç duymayabileceğini unutmayın.

 7. Peki, ortalama bir insan için spor içeceklerinin kullanımı?

Gatorade’nin ‘fena’

 1. Gatorade içen insanların büyük çoğunluğu sporcu değil. Ve Berkeley çalışmasına göre, günde en az bir kez sporcu içenlerin çoğu, olması gerektiği kadar fiziksel olarak aktif değiller.

 2. Gatorade'un Susuzluk Gidericisine 20 onsluk bir porsiyon 36 gram şeker içerir. Bu, ons başına ortalama sodadan biraz daha az şeker olsa da, tam olarak sağlıklı değildir.

 3. Aslında, Berkeley araştırmacıları spor içeceklerinde bulunan şekerin kalori alımını artırarak çocuğun obezite salgına katkıda bulunabileceğini söylüyorlar!

 4. Sık tüketildiğinde Gatorade'nin şeker içeriği de özellikle çocuklarda diş çürümesine katkıda bulunabilir.

 5. Daha az aktif kişiler için gün boyunca ekstra şeker ve sodyum almak gerekli değildir veya tavsiye edilmez. Bir spor içeceğinden gelen ilave kaloriler kilo almaya katkıda bulunabilir. Ekstra sodyum zamanla yüksek tansiyon riskini artırabilir.

 6. Gatorade'nin düşük kalorili versiyonu G2, asesülfam ve sükralozun yerine şeker kullanır. G2, her 16 ons için 40 kalori içerir ve normal Gatorade'nin kalorisinin yarısından daha azdır. Bu yapay tatlandırıcıların uzun vadeli güvenliği konusunda araştırmalar devam etmektedir, ancak henüz kesin değildir.

 7. Dikkat edilmesi gereken husus, Gatorade'ın Kırmızı No. 40, Mavi No. 1 ve Sarı No. 5 gibi gıda boyaları içerdiğidir. Bu yapay boyalar, petrolden elde edilir ve artabilir. Çocuklarda hiperaktivite riski. Ayrıca kansere de bağlılar.

Çocuklarınız için doğru karar

 1. Gatorade sizin susuz kalmanıza yardımcı olsa da, sadece gerektiğinde içmek en iyisidir.

 2. Haftada en az bir saat, haftada beş gün egzersiz yapmayan insanlar için su, susuz kalmak için en iyi bahis. Şekerler ve boyalar eklenmeden doğal kaynaklardan gelen elektrolitler önerilir.

 3. Uzmanlar, şeker içeriklerinden ve yapay renklendirmelerinden dolayı ebeveynlerin çocuklarının Gatorade gibi spor içeceklerini kullanmalarını sınırladığını söylüyor. [! 4585 => 1140 = 4!

 4. Çoğu çocuk için, su en iyi hidrasyon kaynağı olmaya devam eder. Taze meyve ve sebzeler gibi yiyecekler karbonhidrat ve elektrolit replasmanının en iyi kaynağıdır. Bu tarifle evde sağlıklı bir spor içeceği de yapabilirsiniz.

 5. Bazı genel atletik performans arttırıcıların ne kadar güvenli olduğunu öğrenin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407