Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Garbanzo Fasulyesinde Karbonhidratlar

Nohutun Keyfini Çıkarma Yolları

 1. Garbanzo fasulyesi veya nohut öylesine besleyicidir ki Dr. Nicholas Perricone Oprah.com'a, yaşlanmayı önleyici diyet yiyecekleri arayan herkes için gerekli olduğunu düşündüğünü söyledi. Garbanzo fasulyesi proteini yüksek, vitamin yüklü ve kronik hastalıkları engelleyen bitki özellikleri olan fitokimyasallar içermektedir. Bunlar ayrıca vücudunuza ve beyninize sizi gün boyunca geçirmesi için gereken enerjiyi sağlayan mükemmel bir karbonhidrat kaynağıdır.

Karbonhidratların Bozulması

 1. Vücudunuz yediğiniz karbonhidratları alır ve onları glikoza dönüştürür. Daha sonra acil enerji ihtiyaçlarınız için glikoz kullanır ya da öğünler arasında durgunluk hissettiğinizde glikozu depolar. Meyve ve sebzelerden, tahıllardan, süt ürünlerinden ve ayrıca şeker eklenmiş yiyeceklerden karbonhidrat alırsınız. Basit ve karmaşık karbonhidratlar var. Kompleks karbonhidratlar, her ikisi de nohut, meyve ve sebzeler ve tam tahıllı ürünler gibi fasulyelerde bulunan nişasta ve diyet liflerinden oluşur. Basit karbonhidratlar meyve ve süt gibi sağlıklı gıdalarda bulunan rafine şekerlerdir, aynı zamanda birçok ambalajlı ürün ve şekere eklenen sofra şekeridir.

Garbanzo Fasulyesinde Neler Var?

 1. Bir fincan çörek otu porsiyonu 45 gram içerir ya da Institute of Medicine’in yüzde 35’i yetişkinler için günde 130 gram karbonhidrat tavsiye etti. Bu gramların sekizi şekerlerden veya rafine karbonhidratlardandır. Bu gramların on iki ve bir buçuk tanesi elyaftan olup, kalan gramlar nişastadan gelmektedir. 50 yaş ve altındaki yetişkin erkekler günde 38 gram lif için çaba göstermeli ve aynı yaş aralığındaki yetişkin dişiler günde 25 gram lif için çabalamalıdır.

Elyafın Faydaları

 1. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, insanların, lif alımını arttırmak için daha fazla fasulye yemelerini öneriyor, çünkü çoğu Amerikalı bu besleyiciyi az tüketiyor. Erkek iseniz, bir fincan nohut, önerilen lif miktarının yüzde 32'sini alır ve kadınsanız yüzde 48'ini alır. 2009 yılında yayınlanan “Beslenme Değerlendirmeleri” başlıklı yazı, yüksek miktarda lif alımının kalp hastalığı, felç, yüksek tansiyon, diyabet, obezite ve gastrointestinal problemler riskini azalttığını belirtir. Aynı zamanda şeker hastalarında ve şeker hastalarında kan şekerini iyileştirir.

Ya Diyabetik Olursam?

 1. Gevrek fasulye karbonhidrat bakımından zengin olsa da, şeker hastalarının onlardan uzak durmasına gerek yoktur. Glisemik indeks, kan şekerinizi ve insülini nasıl etkilediklerine bağlı olarak yiyecekleri 1 ila 100 arasında bir ölçekte sıralar. Glisemik indeks ne kadar düşükse, yiyecek bir diyabet hastası için o kadar iyidir. Harvard Halk Sağlığı Okulu'na göre, 150 gram nohut ağacı 10 gramlık bir glisemik indekse sahiptir. Bunları salamura konserve alır ve yerseniz glisemik indeks 38'e çıkar.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407