Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Garam Masala, Sindirimden, Bağışıklıktan Yararlanıyor

101 Şifalı Bitkiler İçin Şifalı Otlar

 1. Daha önce tadına bakmış olabilirsiniz, ancak aşağıdaki sorunun cevabını biliyor musunuz: garam masala nedir? Spoiler uyarısı, bu bir yemek veya yemek değil - aslında baharatların bir karışımı.

 2. Hindistan'da Garam masala kökenli olabilir, ancak baharatların gerçekte bir garam masala reçetesine girmesi açısından, varyasyonlar haritanın her yerinde. Genellikle 10'dan fazla baharat içeren garam masala, içeriği ne olursa olsun sağlığa faydalıdır. Bu baharat karışımının amacı, ağzınızı ateşe vermek değil, humus tarifleri gibi şeylere zengin, ılık bir lezzet vermek.

 3. Lezzetli baharatların şaşırtıcı bir şekilde harmanlanmış karışımı, garam masala gerçekten çok daha ilginç olanlara eklenen her yemeği yapar. Ayrıca onu oluşturmak için kullanılan her bir baharatın sağlığa faydalarını elde edersiniz. Genel olarak, baharatlar güçlü hastalık mücadele ve sağlığı teşvik eden antioksidanlarla doludur. Örneğin, garam masala, kanseri önlemeye yardımcı olduğuna inanılan birçok baharat içerir. (1) Bir baharat karışımının bir tutamının sağlığınız için nasıl bu kadar etkileyici olabileceği oldukça şaşırtıcı.

Garam Masala Nedir?

 1. Gah-RAHM mah-SAH-lah olarak telaffuz edilen Garam masala, tipik olarak Hindistan'a özgü kuru kavrulmuş baharatların öğütülmüş bir karışımıdır. Garam aslında "sıcak" veya "sıcak" için Hintlidir, çünkü garam masala hem içeride hem de dışarıda bir sıcaklık yarattığı için mükemmeldir. Masala nedir? Masala "baharat" için Hintçe. Hint mutfağında kullanılan çeşitli baharat karışımlarından herhangi birini tanımlamak için kullanılır. Hindistan'a ek olarak, bu sıcak baharat karışımı Pakistan ve diğer Güney Asya mutfaklarında da yaygın olarak kullanılmaktadır.

 2. Tüm garam masala tarifleri eşit yaratılmamıştır. Hindistan bölgesine veya menşe köyüne, nesiller boyunca aktarılan aile tarifine veya bireysel yaratıcının kaprisine bağlı olarak sıklıkla bir çeşitlilik var. Maksimum rakamlar değişir, ancak baharat karışımının bazen 30'dan fazla bileşen içerdiği söylenir.

 3. Garam masalada ne tür baharatlar bulunur? Geleneksel bir tarifte genellikle karabiber, tarçın, kakule, karanfil, topuz (veya hindistan cevizi) ve kimyon bulunur. Diğer yaygın malzemeler arasında rezene, kişniş ve defne yaprağı bulunur. Hangi baharatlar kullanılırsa kullanılsın, hepsi ılık ve biraz tatlı ama tamamen şekersiz olan dengeli bir lezzet için dikkatlice birleştirilir ve karıştırılır.

 4. Garam masala baharatları kuru kavurarak ve ardından bir toz halinde öğüterek yapılabilir veya kuru kavurma olmadan yapılabilir. (2) Öğütüldüğü zaman, garam masala baharatları aromalarını salıverinceye kadar hafifçe ısıtılır ve daha sonra esas olarak bir bitirme baharatı olarak kullanılmak üzere bir toz halinde öğütülürler. Bütün kullanıldığında, bu baharatlara khada masala denir ve diğer tarif içerikleri eklenmeden önce tatlarını serbest bırakmak için sıcak yağa eklenir. (3)

 5. Bazıları, Garam Masala'nın kışları soğuk olan Kuzey Hindistan'dan geldiğini söylüyor. Ticari olarak 1780'lerde yapılmaya başlanan köri tozu fikri bu baharat karışımından ilham aldı. Köri tozu, geleneksel Hint yemeklerini tatlandırmayı daha hızlı ve daha ucuz hale getirdi. Garam masala da geleneksel Ayurveda tıbbında uzun bir geçmişe sahiptir.

Garam Masala'nın Yararları

 1. Ayurveda tıbbına göre, garam masala, vücudu ısıtabilme veya sindirim ateşini iyileştirme kabiliyetine uygun olarak adlandırılmıştır. Bu 5.000 yıllık doğal şifa sisteminin temeli agni veya sindirim ateşidir. Ayurveda’ya göre, vücudunuza en uygun sindirim ateşini sürdürebilmesi için doğru tip ve miktarda ılık yiyecek vermeniz gerekir.

 2. Garam masala'nın, tüketicinin vücut ısısını artırarak ve dolayısıyla metabolizmayı artırarak bunu yaptığı söylenir. Bu, halsiz sindirim ve vücutta sindirim yangınının ideal olmamasından kaynaklanan toksinlerin oluşumunu önler. Garam masala, tüketici üzerinde dengeleyici bir etki yaratması için altı rasanın tümünü (tadı) bir yemeğe getiriyor. (4)

 3. Garam masala sindirimi artırdığından, ayrıca kabızlık olasılığını azaltmak için mükemmel olan sindirim geçiş süresini azalttığı da şaşırtıcı değildir. Bu, sağlığımız için son derece önemlidir, çünkü kabızlık, vücudumuzun düzenli olarak doğal olarak detoksifiye etmesinin ana yollarından biridir.

 4. Tropical Gastroenterology dergisinde yayınlanan küçük bir çalışmaya göre, garam masala tüketimi, iyi beslenmiş, sağlıklı insan yetişkin gönüllülerinde daha hızlı bir sindirim geçiş süresi sağlamıştır. Bu arada, baharatsız bir öğün tüketimi, daha yavaş bir gastrokolik geçişe doğru bir eğilim ile ilişkiliydi. (5)

 5. Genel olarak, baharatlar kanserden korunma ile ilişkilendirilir. Bir çalışma, özellikle garam masala'ya ve bunun doğal bir antikanser maddesi olma ihtimaline baktı. Nutrition and Cancer dergisinde yayınlanan bu çalışma, garam masala alımının sadece 10 gün boyunca hayvanlar üzerindeki etkilerini değerlendirdi. Araştırmacılar, tüketiminin detoksifikasyon sistemi enzimlerinin seviyelerinde anlamlı ve doza bağımlı, arzu edilen bir değişikliğe yol açtığını keşfetti. Bu bulgular, garam masala'nın bedensel detoksifikasyonunu teşvik ederek doğal bir kanser önleyici ajan olarak hareket ettiğini göstermektedir. (6)

 6. Hayvan araştırmaları, garaj masala tüketiminin sonucu olarak tümörlerde bir azalma olduğunu da göstermiştir. (7) Bu şaşırtıcı değil çünkü bu karışımı oluşturan baharatların çoğu kanserle mücadele eden yiyecekler.

 7. Hemen hemen her Garam masala, tarçın, gerçek bir süper baharat içeriyor. Tarçın sağlık yararları bilimsel olarak çok sayıda kanıtlanmıştır. Cinnamon'un diyabeti önlemeye yardım etmesi ve diyabette doğal olarak kan şekerini düşürmesi gerçekten etkileyici. Çok sayıda bilimsel çalışma, cinnamonun kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ayrıca, kan şekeri seviyelerini dengede tutmak için gereken hayati hormon olan insülin hormonuna duyarlılığı da artırabilir. (8, 9)

 8. Antioksidan, antienflamatuvar, antidiyabetik, antimikrobiyal, antikanser, lipit düşürücü ve kardiyovasküler hastalık düşürücü bileşik olmasının yanı sıra, tarçın gibi ciddi nörolojik hastalıklara karşı aktiviteler olduğu bildirildi Parkinson hastalığı ve Alzheimer hastalığı. (10) Ama tarçın bu kavgadaki tek yıldız değil.

 9. Harvard'a bağlı Massachusetts Genel Hastanesinde dahili bir tıp doktoru olan Dr. Lipi Roy'a göre, "Baharatlar yetersiz kullanılıyor, ancak bunlardan yararlanmak ve sağlığı geliştirmek çok kolay olacak." (11) Garam masala her zaman bazen 10 veya belki 30 çeşit baharat karışımı içerir. Hangi içerik kullanılırsa kullanılsın tüketmek, sihirli karışımı oluşturmak için kullanılan her bir baharatın sağlığa faydalarına anında erişmenizi sağlar. Tarçın ek olarak, sadece olası bileşenlerden birkaçını adlandırmak için kakule, karanfil ve kimyon gibi sağlığa zararlı baharatlardan bahsediyoruz.

 10. Bu nedenle meyve ve sebzelerinizi yemeye devam edin, ancak günlük olarak ideal bir şekilde kullanmanız gereken küçük ama güçlü baharatları (ve bitkileri) unutmayın. Garam masala'nın tek bir öğünde veya atıştırmalıkta çok farklı baharatları tüketmeyi bu kadar kolay hale getirmesini seviyorum.

Garam Masala'yı Nereden Alınır ve Kullanılır

 1. Garam masala'yı nereden alacağınızı merak ediyor musunuz? Eh, evde kendiniz yapabilirsiniz (bir sonraki bölümde yer alan tarif) veya önceden hazırlanmış olarak satın alabilirsiniz. Herhangi bir Hint pazarında birçok zincir süpermarketi bulundurmalıdır. Hemen ihtiyacınız yoksa çevrimiçi olarak da satın alabilirsiniz. Bazı satıcılar, öğütülmüş ön karışımını ve bütün bir garaj masala tohum karışımını sunar.

 2. Garam masala Hint yemeklerinin çoğunun merkezinde. Genellikle bir yemeğe pişirme işleminin sonuna doğru eklenir veya servis edilmeden hemen önce üste serpilir, çünkü çok uzun süre pişirilirse acı olabilir. Taze otları kullanma şeklinize benzer şekilde kullanıldığını düşünün. Baharat karışımı, köriler, mercimek ve çorbalara mükemmel bir katkı sağlar. Ayrıca omlet üzerine serpmeyi çok seviyorum. Bengalce pişirmede karışım genellikle et yemeklerinde, nadiren de sebze yemeklerinde kullanılır.

 3. Bazı garam masala tarifleri baharatları su, sirke ve hindistancevizi sütü ile yapıştırmanızı tavsiye eder. Diğer tarifler, küçük miktarlarda asafoetida, yıldız anasonu, taş çiçeği (dagadphool) ve kababchini'nin (cubeb) eklenmesini gerektirebilir.

 4. Garam masala hayranı değil misin, yoksa bir tarif almak için elinizde yok mu? Tavsiye edilen bir garam masala ikamesi çeyrek kısım yenibahar ile karıştırılmış bir kısım kimyonun birleştirilmesidir. Diğer kaynaklar, kabul edilebilir bir ikame edici ile aynı miktarda köri tozu kullanılmasını önerir. Köri tozu tipik olarak çoğu Hint yemeklerinde harikadır ve aynı zamanda hoş bir sıcaklık sağlar.

 5. Garam masala serin ve kuru bir yerde en fazla altı ay saklanmalıdır.

Garam Masala Tarif

 1. Süre: 2 dakika

 2. Servis: 1 tabak

 3. Diğer bazı garam masala tarifleri şunları içerir:

 4. Garam masala karışımındaki baharatlardan herhangi birine alerjiniz varsa, tüketmemelisiniz. Karışımı tam olarak etkileyen şey büyük ölçüde değiştiğinden etiketleri dikkatlice okuyun.

 5. Herhangi bir yemeğe garam masala eklemek onu daha canlandırıcı ve ısınma deneyimine dönüştürür. Çorbalara, güveçlere, et yemeklerine ve vejeteryan yemeklerine ekleyebilirsiniz. Gerçekte, seçenekler sonsuzdur, çünkü ne istersen üzerine serpebilirsin. Sağlıklı bir yulaf ezmeli üzümlü kurabiye tarifi bile lezzetli ve maceracı bir ektir.

 6. Bu karmaşık baharat karışımıyla ilgili harika olan şey, sadece lezzetli değil - aynı zamanda kanserin önlenmesinden sindirim işlevine kadar sağlığın destekleyici faydaları ile dolu. Örneğin, kabızlığı engellediği ve genel olarak bağışıklığı artırmanın yanı sıra herhangi bir diyabetik diyet planına mükemmel bir katkı yaptığı gösterilmiştir.

 7. Ev yapımı reçetemi denemeliysen, zaten yapılmış satın alabilirsin, ama bonus puanları (ve tazeliğini arttır)!

 8. Sesinden sızan bağırsakların sadece sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ama gerçekte daha fazla etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve böyle bir bilmecedir. Sızdıran bağırsaklarla ilgili ücretsiz bir web semineri veriyorum. Web semineri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407