Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Fıstık Sosu Sağlıklı mı?

Vitaminler ve Mineraller

 1. Yerfıstığı sosu, satay, ızgara tavuk veya tofu ile çok çeşitli Asya esintili yemeklerin, özellikle Tayland yemeklerinin popüler bir eşliğinde. Fıstık soslarının çoğu besleyici maddeler içerir, ancak kalorileri ve yağları da yüksektir, bu da sağlıklı seçimler yapar - ama sadece ölçülüdür. Fıstık sosu için kesinlikle daha besleyici ve düşük kalorili alternatifler var, ancak küçük porsiyonlara sadık kalırsanız, sos herhangi bir diyet planına zarar vermez.

Kalori

 1. Bir dolu Tayland fıstık sosu bardağı 700'den fazla kalori, 55 g yağ, 1,350 mg sodyum, 35 g karbonhidrat ve yaklaşık 35 g protein içerir. Bu, beslenme açısından ağır bir hizmettir, ancak daha ılımlı bir sosu olması daha makul değerlerle gelir. İki yemek kaşığı yer fıstığı sosu sadece 45 kaloriye, yaklaşık 3.5 g yağ, 85 mg sodyum, 2 g karbonhidrat ve 2 g proteine ​​sahiptir.

Malzemeler

 1. Yerfıstığı sosu, geleneksel olarak içerdiklerinden dolayı kalori ve yağ bakımından çok ağırdır. Baz, tam yağlı hindistan cevizi sütüdür, tam yağlı fıstık ezmesi ve öğütülmüş fıstık eklenir. Sos ayrıca şeker ve sodyum içeriğini artırabilen kahverengi şeker veya bal, soya sosu ve yağ içerebilir. "Cooking Light" dergisinin Haziran 2000 sayısı, hafif hindistancevizi sütü, az yağlı fıstık ezmesi ve sadece 2 çay kaşığı kullanarak daha sağlıklı, daha düşük kalorili ve daha az yağlı fıstık sosu versiyonunu önerir. lezzet eklemek ve doku geliştirmek için limon suyu ve taze kişniş ile şeker.

Alternatifler

 1. Baharatları servis ederken denize girme eğilimindeyseniz, fıstık sosu en sağlıklı seçim değildir, çünkü bu kaloriler ve yağ gramları hızlıca toplanabilir. Düşük kalorili alternatifler püre haline getirilmiş patlıcan veya baharat ve hafif hindistan cevizi sütü ile domates sosları. Çörek otu sosu, protein seviyesini yüksek tutar ancak yağda ve genel kalorilerde düşük kalır. Marinara sosunun işe yarayacağı bir tabak yapıyorsanız, bunun için gidin: o sosu dolu bir bardak sadece 80 kalori, 2 g yağ, 14 g karbonhidrat, 6 g şeker ve 2 g protein içerir.

Hususlar

 1. Fıstık sosu ile ne yediğinizi düşünmek de önemlidir. Derisiz kümes hayvanları veya soya peyniri ve taze sebzeler yemeğe çok fazla kalori eklemez ve size sağlıklı bir dozda protein, vitamin ve mineral verir, ancak sosu da, sığır eti veya sote erişte gibi yağ oranı yüksek bir yiyeceğin üzerine dökerek, yüzlerce daha fazla kalori ve bir düzine ya da daha fazla yağ gram ekleyebilir. Ağırlığınızı izliyorsanız, porsiyon boyutlarını küçük tutun ve tabağınızın birçok farklı gıda grubundan eşyalar ile dengede olduğundan emin olun.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407