Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Fıstık Ezmesi Jölesinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Diğer Bilgiler

 1. Yerfıstığı ezmesi ve jöleli sandviçler birçok Amerikan diyetinde bir temeldir ve kullanılan içerikler basit ve ucuzdur, ancak birkaç sağlık yararı sunar. Bir porsiyon fıstık ezmesi 2 yemek kaşığıdır. ve bir porsiyon jöle 1 yemek kaşığıdır. Bir fıstık ezmesi ve jöleli sandviç, yemeğe iyi bir katkı sağlar ve aynı zamanda iyi bir atıştırmalık yapar.

Protein

 1. Fıstık ezmesi Besin Rehberi Piramidinin et ve fasulye kısmında toplanır. Bir fıstık ezmesi porsiyonu yaklaşık 8 g protein içerir ve sağlıklı kaslara, cilde, saça ve dişlere katkıda bulunur. Protein ayrıca hormonal fonksiyonda rol oynar ve kanı sağlıklı tutar. Jöle, sandviçe fazladan protein sunmaz, ancak tam buğday ekmeği kullanmak protein alımınızı arttırır.

Lif

 1. Tüm meyvelerden üretilen jöle diğer çeşitlerden daha fazla lif içerir ve yerfıstığı ezmesi porsiyon başına 2 g içerir. Lif önemli bir besindir çünkü sindirimde düzenliliği arttırır ve kolesterol seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur. Buna ek olarak, lif, yer fıstığı yağı ve jöle içeren yiyecekleri yemek, midenizi doldurur ve daha uzun süre tam hissetmenize yardımcı olur. Bu, öğünler arasındaki açlığı önlemeye yardımcı olabileceğinden kilonuzu izliyorsanız önemlidir.

Sağlıklı Yağlar

 1. Yerfıstığı kalp sağlığı açısından iyi bir yağ kaynağıdır; yer fıstığı ezmesi bu faydalardan bazılarına sahiptir. Fındıkta bulunan doymamış yağlar kolesterolünüzü düşürebilir ve kalp hastalığına yakalanma riskinizi azaltabilir. Ayrıca beyniniz ve cildiniz için sağlık açısından faydalar sağlayabilir ve size enerji artışı sağlar. Jöle yağsızdır ve ölçülüdür, az yağlı ve kalp sağlıklı bir diyetin sağlıklı bir parçasıdır.

Antioksidanlar

 1. E vitamini yer fıstığında bulunan bir antioksidandır; vücudunuzun kanser ve kalp hastalığının gelişmesine katkıda bulunan serbest radikal hasarlarından korunmasına yardımcı olabilir. Resveratrol, fıstık ve fıstık ezmesinde bulunan bir başka antioksidandır. Sizi kanser ve kalp problemlerinden koruma potansiyeline sahiptir, aynı zamanda yaşlanma karşıtı, anti-viral ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve aynı zamanda sağlıklı beyin fonksiyonu için koruma sağlar.

Vitaminler

 1. Jöle meyvelerden yapıldığından, tükettiğinizde C vitamini alımınızı arttırırsınız. Bu vitamin bağışıklık, yara iyileşmesi ve diş ve dişeti sağlığı için önemlidir. Fıstık ezmesi, vücudunuzun yediğiniz yiyeceklerden aldığı enerjiyi kullanması için gerekli olan B vitaminlerinin iyi bir kaynağıdır. Niasin, bu B vitaminlerinden biridir ve bir porsiyon fıstık ezmesi günlük ihtiyacınızın yüzde 24'ünü içerir. Yeterli niasin alınması, Alzheimer hastalığı gelişme riskinizi azaltabilir. Folat, fıstık ezmesinde bulunan diğer bir B vitaminidir ve gebe bebeklerde doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur. Jöle, bazı B vitaminlerinden az miktarda içerir.

Mineraller

 1. Bir fıstık ezmesi ve jöleli sandviç, potasyum, magnezyum, demir, çinko ve kalsiyum gibi birkaç mineralin faydalarını sunar. Potasyum, sağlıklı bir kan basıncını düzenlemek için önemlidir. Kalsiyum ve magnezyum kemiklerinizin sağlığında rol oynar; çinko görme ve yara iyileşmesi için önemlidir. Demir, sağlıklı kan oksijenlenmesi için gerekli bir besindir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407