Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Fırında Patates Vs. Pirinç Beslenmesi

Hususlar

 1. Bir dahaki sefere fırında patates ister pirinç istermisiniz, daha sağlıklı bir seçenek arıyorsanız fırında patates tercih edin. Hem fırında patates hem de pirinç, beslenmenize sağlıklı katkılar sağlarken, fırında patates, tereyağı ve ekşi krema gibi yağ ve kalorili soslarla doldurmadığınız sürece beyaz pilavdan daha besleyici bir taraf yapar.

Makrobesinler

 1. Derisi ile pişirilmiş her orta boy patates, 161 kalori, 4.3 gram protein, 0.2 gram yağ ve 36.6 gram karbonhidrat (örneğin, 3.8 gram lif veya günlük% 15 oranında) sağlar. FDA tarafından ayarlanan fiber değeri. Bir fincan pişmiş beyaz pirinç, sadece 0.6 gram lif içeren 205 kalori, 4.3 gram protein, 0.4 gram yağ ve 44.5 gram karbonhidrat içerir. Patatesler makro besinler açısından daha sağlıklı bir seçenektir çünkü kalorilerde ve yağda ve liflerde daha yüksektir, oysa beyaz pirinçle aynı miktarda protein içerirler.

Vitaminler

 1. Hem fırında patates hem de pirinç önemli miktarda B vitamini sağlar, ancak yalnızca patatesler C vitamini sağlar. Cildinizle birlikte pişirdiğiniz her orta boy patates için, cildinizin DV'sinin yüzde 28'ini alacaksınız C, niasin için DV'nin yüzde 12'sini, B-6 için DV'nin yüzde 27'sini ve folat için DV'nin yüzde 12'sini. Beyaz pirinç genellikle fazladan B vitaminleri ile zenginleştirildiği için, her bir 1 fincanlık servis, tiamin için DV'nin yüzde 17'sini, niasin için DV'nin yüzde 12'sini ve folat için DV'nin yüzde 38'ini sağlar. B vitaminleri yediğiniz yiyeceği enerjiye dönüştürmek için ve ayrıca uygun beyin ve sinir sistemi işlevi için önemlidir, ancak antioksidan C vitamini kemikler, kan damarları, bağlar ve tendonlar oluşturmak için ihtiyacınız olan kollajeni oluşturmak için gereklidir.

Mineraller

 1. Fırında patates pilavdan daha fazla mineral içeriyor. Derili her patates, DV, yüzde 10'dan fazla demir, magnezyum, fosfor ve potasyum içerir. Bir bardak beyaz pirinç, orta fırında patatesle aynı miktarda demir sağlar, ancak diğer minerallerden yalnızca küçük miktarlarda bulunur. Kırmızı kan hücreleri oluşturmak ve oksijen taşımak için demir gerekir. Magnezyum sinir, kas ve kalp fonksiyonu için önemlidir, fosfor DNA'nın oluşmasında önemlidir ve potasyum, sodyumun kan basıncı seviyeleri üzerindeki olumsuz etkilerini önlemeye yardımcı olabilir.

Hususlar

 1. Tatlı patatesler, normal beyaz patateslerden daha sağlıklı bir seçimdir, çünkü A vitamini bakımından da oldukça yüksektirler. B-6 vitamini, fosfor ve magnezyum, ancak yine de fırında patates kadar besleyici değildir. Siyah pirinç, bulabilirseniz, demir ve lif bakımından daha da yüksektir. Fırında patates veya pirinç üzerine ne koyduğunuzu izleyin, bu kalorileri büyük ölçüde artırabilir. Patatesinizi 2 çorba kaşığı tereyağ ile doldurmak 201 kalori eklerken aynı miktarda ekşi krema 62 kalori ekler.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407