Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Fo-Ti: Yaşlılık Tedavisi?

Fo-ti nedir?

 1. Fo-ti, aynı zamanda "siyah saçlı Bay He" anlamına gelen Çin tırmanma düğümü otu veya "o shou wu" olarak da bilinir. Bilimsel adı Polygonum multiflorum'dur. Çin'e özgü bir tırmanma bitkisidir. Aynı zamanda Tayvan ve Japonya'da da büyüdü.

 2. Efsaneye göre, kıtlığın Bay He adında fakir bir adamın köyüne saldırdığı söylenir. Çoğu insan yiyecek ve geçici iş bulmak için ayrılırken, Bay Ayrılmak için çok hastaydı. Açlıktan uzak durması için vahşi bitki ve kökleri topladı ve yedi.

 3. Bunlardan biri köylülerin daha önce yememiş olduğu acı fo-ti kökü idi. Yavaş yavaş, Bay O sağlığını geri kazandı. Ten rengi parladı. Bir oğul babasıydı. Ve gri saçları tekrar siyaha döndü. Uzun ve hayati bir yaşam sürmeye devam etti.

 4. Fo-ti özleri cilt koşullarında krem ​​ve merhemlerde kullanılır. Bitki içeren şampuanlar, saç dökülmesi ve grileşmeye karşı savaşmak için kullanılabilir. Aynı zamanda çay demlendi ve hap haline getirildi.

 5. Geleneksel Çin tıbbında (TCM), fo-ti uzun ömürlü toniklerde yaşlanmayı önlemek için kullanılmıştır. Kabızlık ve cilt problemleri gibi çeşitli diğer durumları tedavi etmek için de kullanılmıştır.

 6. Ancak fo-ti'nin öngörülen faydalarını test etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Bazı sağlık koşullarının tedavisine yardımcı olsa da, aynı zamanda yan etkiler ve ciddi risklerle de bağlantılıdır.

 7. Yeni bir diyet takviyesi denemeden önce mutlaka doktorunuzla konuşun, fo- ti dahil tamamlayıcı tedavi

Geleneksel Çin tıbbında kullanılıyor mu?

 1. TCM'de şifalı bitkiler genellikle karmaşık formüllerde birleştirilir. Ancak fo-ti genellikle kendi başına alınır. İki versiyon var:

 2. TCM'de beyaz fo-ti genellikle kabızlığı gidermek için kullanılır. Ayrıca sivilce, sporcu ayağı ve sıyrıkları tedavi etmek için kullanılır.

 3. Kırmızı fo-ti enerji tonik olarak kabul edilir. TCM uygulayıcıları grileşen saç renginin eski haline getirilmesine, erken yaşlanma ile mücadeleye ve ereksiyon bozukluğunun dengelenmesine yardımcı olabileceğine inanıyor. Ayrıca tedavi etmek için kullanılır:

 4. TCM, vücudunuzdaki karşıt fakat tamamlayıcı güçler arasındaki uyumun önemini vurguladı: yin ve yang. TCM pratisyenleri hastalığın bu güçlerdeki dengesizlikten kaynaklandığına inanmaktadır.

 5. Ancak TCM dışı doktorların çoğu, birçok geleneksel Çin ilaçlarının kullanımını destekleyecek yeterli kanıt olmadığını söylüyor. Fo-ti'nin önerilen sağlık yararlarını test etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Araştırmalar fo-ti hakkında ne söylüyor?

 1. Fo-ti'nin yaşlanma karşıtı itibarı bazı bilimsel desteklere kavuştu.

 2. Journal of Ethnopharmacology dergisinde yayınlanan bir incelemeye göre, bazı araştırmalar fo-ti'de bulunan bir bileşiğin Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığının tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Araştırmacılar nöroprotektif özelliklere ve antioksidan etkilere sahip olabileceğini bulmuşlardır.

 3. Ayrıca farelerde araştırmada öğrenme ve hafızadaki gelişmelerle de bağlantılıydı. Aynı incelemeye göre, bazı çalışmalar fo-ti'nin inflamasyon, yüksek kolesterol ve kanserin tedavisinde yardımcı olabilecek bileşikleri içerebileceğini öne sürüyor.

 4. Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi'nde yayınlanan başka bir çalışmada fo-ti'de "şaşırtıcı derecede yüksek östrojen aktivitesi" bulundu. Bu, menopozal kadınlar için potansiyel bir östrojen replasman kaynağı sağlayabileceğini gösteriyor. [! 3728 => 1140 = 3!

 5. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi’ne göre, birkaç kişi fo-ti aldıktan sonra akut karaciğer hasarı yaşadı. Bitkileri almayı kestikten sonra birçoğu hızla iyileşti. Ancak bazı insanlar öldü.

 6. Erken araştırma bulgularından bazıları umut verici olsa da, fo-ti'nin potansiyel faydaları ve riskleri hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Ot yan etkileri ile bağlantılı olmuştur.

Fo-ti almanın riskleri mi?

 1. Yetişkinler veya çocuklar için kanıtlanmış güvenli veya etkili fo-ti dozu yok.

 2. Hamileyseniz, onu içeren ürünleri almaktan kaçınmalısınız. Östrojen benzeri etkileri nedeniyle, östrojenle ilişkili meme, yumurtalık, uterin veya prostat kanseri geçmişiniz varsa fo-ti almak konusunda da dikkatli olmalısınız.

 3. Fo-ti kullanmanın yaygın yan etkileri ishal, bulantı, karın ağrısı ve kusmayı içerir. Ayrıca vücudunuzun potasyum seviyesini düşürerek kas zayıflığı gibi semptomlara yol açabilir. Ayrıca bazı kişilerde alerjik döküntüye neden olabilir.

 4. Bazı durumlarda, hem ham hem de işlenmiş formlardaki akut karaciğer hasarına bağlanmıştır.

 5. Fo-ti ve diğer bitkisel ilaçlar genellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde diyet takviyesi olarak pazarlanmaktadır. ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) takviyeleri reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar kadar kesinlikle düzenlemediğini not etmek önemlidir.

 6. Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi'ne göre, paket üzerinde listelenmemiş ilaçlar, toksinler veya ağır metaller içeren Çin bitkisel ürünlerinin raporları var. Bazı bitkisel ürünler ayrıca diğer ilaçlarla da etkileşime girebilir.

Oyunun adıdır

 1. TCM uygulamaları binlerce yıldan beri gelişmiş ve milyonlarca insan tarafından kullanılsa da, diğer tedavilerle aynı tür çalışma ve düzenlemelere tabi tutulmamıştır.

 2. Erken araştırma bulguları fo-ti'nin bazı sağlık yararları olabileceğini gösteriyor. Ancak bu bitki ayrıca akut karaciğer hasarı riski de dahil olmak üzere yan etkilerle de ilişkilendirilmiştir.

 3. Fo-ti veya diğer tamamlayıcı tedavileri denemeden önce doktorunuzla konuşun. Doktorunuz potansiyel faydaları ve riskleri anlamanıza yardımcı olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407