Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Fındıkta Hangi Vitamin Mineralleri İçerir?

Buğdaysız, Sütsüz ve Mısırsız Yemek

 1. Bir dahaki sefere atıştırma özlem duyduğunda, kraker veya cips almayı ve bunun yerine bir avuç somunu sıkmayı düşünün. Beslenme ve Diyetetik Akademisi, giderek artan sayıda kanıtın, sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak fındıkların çok büyük bir sağlık yararına sahip olabileceğini öne sürüyor. ABD Gıda ve İlaç İdaresi, her biri 1.5 ons porsiyon başına 4 gram doymuş yağ içeren badem, fındık, yer fıstığı, ceviz, çam fıstığı ve cevizin kalp hastalığı riskini azaltabileceğini belirtmektedir. Bu kuruyemişler ayrıca genel sağlığı artırabilen özel vitamin ve mineraller de içerirler.

Antioksidan Zengin Bademler

 1. Beslenme ve Diyetetik Akademisi'ne göre bademler (1 ons servis başına yaklaşık 23 fındık) harika bir E vitamini, magnezyum, kalsiyum ve folat kaynağıdır. E Vitamini, vücudu serbest radikallerin neden olduğu doku hasarlarından koruduğu bilinen bir antioksidandır ve ayrıca bağışıklık sistemini virüslere ve bakterilere karşı güçlü tutmada önemli bir rol oynar. Magnezyum, kan basıncını normal tutan, kemiklerin güçlü ve kalp ritmini sabit tutan vücudun işlevi için gereklidir. Kalsiyum sağlıklı kemiklerin oluşmasına ve korunmasına yardımcı olurken folat anemi ve doğum kusurlarını önlemek için önemlidir.

Sağlıklı Fındıklar

 1. Bazen filberts olarak adlandırılan fındık, (1 ons servis başına yaklaşık 21 fındık) tekli doymamış yağlar bakımından zengindir. Bademler gibi çok iyi bir E vitamini kaynağıdırlar; ayrıca bakır ve manganez içerirler. Bakır, vücudun kırmızı kan hücreleri oluşturmasına yardımcı olmak için demirle çalışır ve ayrıca kan damarlarını, sinirleri, kemikleri ve bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Manganezin osteoartrit, anemi ve adet öncesi sendromu önlediği ve tedavi ettiği düşünülmektedir.

Fıstık Gücü

 1. Yerfıstığı (1 ons servis başına yaklaşık 28 fındık) fındık gibi mükemmel bir manganez kaynağıdır. Ayrıca sodyum ve kolesterolü düşüktür ve sindirim sistemi, cilt ve sinirlerin iyi çalışmasına yardımcı olan bir B vitamini türü olan niasin içerir. Niacin ayrıca gıdaları enerjiye dönüştürmede önemli bir rol oynar.

Hastalıklarla Mücadele Cevizleri

 1. Cevizler (1 ons servis başına yaklaşık 19 yarım), tekli doymamış yağlara sağlıklı bir yardım içerir. En önemlisi, çeşitli antioksidanlar bakımından zengindirler, hücreleri serbest radikallerin etkilerine karşı koruyabilecek maddeler. Serbest radikaller, vücudun gıdaları parçaladığında veya tütün dumanı ve radyasyon gibi çevresel maruziyetlerle ortaya çıkan moleküllerdir ve kalp hastalığı ve kanserde rol oynadığı düşünülür.

Çam Kuruyemiş ve Fosfor

 1. Çam Fıstığı (1 ons servis başına yaklaşık 167 somun), çeşitli çam ağaçlarının konileri içinde bulunan yumuşak bir somuntur. Bademler ve fındıklar gibi iyi bir E vitamini kaynağıdırlar. Ayrıca, fosfor içerirler; bu kemik ve dişlerin oluşumunda ve vücudun karbonhidrat ve yağları kullanmada kilit rol oynar. Fosfor ayrıca böbrek fonksiyonlarına, kas kasılmalarına, normal kalp atışlarına ve sinir sinyallerine de yardımcı olur.

Ceviz Yarısı

 1. Ceviz (1 ons servis başına yaklaşık 14 yarım), sağlık yararları için bilinen bir beslenme tarzı olan Akdeniz diyetinin ayrılmaz bir parçasıdır. Cevizler gibi cevizler de antioksidanlar içerir. Aynı zamanda, bir yağ asidi olan omega-3'ün bitki bazlı formu için mükemmel bir alfa-linolenik asit kaynağıdır (ALA). ALA'nın enflamasyonu azalttığı ve kalp hastalığı ve artrit gibi kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabileceği gösterilmiştir. Beyin ve sağlık gelişimi için önemli olduğu düşünülüyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407