Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Fındık yemek, günlük yer fıstığı kanserden, diğer hastalıklardan ölüm riskini azaltabilir

Fındık yemek, günlük yer fıstığı kanserden, diğer hastalıklardan ölüm riskini azaltabilir

 1. Hollanda'daki Maastricht Üniversitesi'nden Prof. Piet van den Brandt ve meslektaşları tarafından yürütülen çalışma Uluslararası Epidemiyoloji Dergisi'nde yayınlandı.

 2. Yerfıstığı ve kuruyemişler iyi bir omega-3, lif, E vitamini, antioksidanlar ve "iyi" yağ kaynaklarıdır. Bu nedenle, özellikle kalp için bir çok sağlık yararı ile ilişkilendirilmişlerdir.

 3. Geçmişte yapılan çalışmalar fındık tüketimini azalmış kan pıhtılaşması, düşük kolesterol ve düşük aritmi riski ile ilişkilendirdi. Ancak onların yararları burada bitmiyor. Mart ayında Medical News Today, fındık tüketimini% 20 azaltılmış tüm nedenlere ve kardiyovasküler mortalite riskine bağlayan bir araştırmayı bildirdi.

 4. Bu son çalışmada, Prof. Brandt ve meslektaşları, fıstık tüketen - aslında baklagiller - ve fındıkların (ağaç kuruyemişleri), bazı hastalıklardan ölme riskini azaltabileceğini buldu. Bazı hastalıklar için dernek diğerlerinden daha güçlüdür.

Yarım avuç fındık, yerfıstığı günlük tüketmek için en uygun miktarı

 1. Bulgularına ulaşmak için araştırmacılar, Hollanda Kohort Çalışması'nın bir parçası olan Hollanda'dan 55-69 yaşları arasındaki 120.000'den fazla kadın ve erkeğin verilerini değerlendirdi.

 2. Tüm katılımcılara ne sıklıkta yerfıstığı, fındık ve yerfıstığı yağı tükettikleri ve ne miktarda tüketdikleri soruldu. Daha sonra, bu gıdaların alımı ile araştırmaya başladığında 1986'dan bu yana katılımcılar arasındaki nedene bağlı ölüm arasındaki bağlantıyı değerlendirdiler.

 3. Çalışma sonuçları, her gün yaklaşık 15 gram fındık ya da yerfıstığı tüketen katılımcıların - bir avuç yarısına eşdeğer - kanser, diyabet gibi sayısız hastalıktan daha düşük ölüm riski olduğunu ortaya çıkardı. solunum hastalığı, kalp hastalığı ve nörodejeneratif hastalık, fındık ya da yerfıstığı tüketmeyen katılımcılarla karşılaştırıldığında.

 4. Yerfıstığı ve fındık tüketiminde ölüm oranlarında azalma solunum ve nörodejeneratif hastalık için en güçlüydü ve sonuçlar erkekler ve kadınlar arasında eşitti.

 5. Yerfıstığı yağı tüketiminin, katılımcılar arasında ölüm oranını etkilemediği bulundu. Ekip, bunun fıstık ezmesinin tuz, bitkisel yağ ve yer fıstığının sağlıklı yararlarını engelleyebilecek trans yağ asitleri içerdiği için olabileceğini söylüyor.

 6. Araştırmacılar ayrıca günlük 15 gramdan fazla fındık yemenin katılımcılar arasında ölüm riskinde bir düşüşe yol açmadığını da buldular. Bu bulgu, fındık tüketimini araştıran daha önceki çalışmalarla uyumludur; ekibe göre, kanser ve solunum ölümlerinin artan fındık alımlarıyla azalmayacağını tespit eden ekibe göre

 7. Oxford University Press haber bülteni, 10 Haziran 2015'e AlphaGalileo aracılığıyla erişildi.

 8. Ek kaynak: Mayo Clinic, Fındık ve kalbiniz: kalp sağlığı için fındık yemek, 10 Haziran 2015'e girildi.

 9. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun.

 10. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 11. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa kaynak belirtilir.

 12. Bulgularına ulaşmak için araştırmacılar, Hollanda Kohort Çalışması'nın bir parçası olan Hollanda'dan 55-69 yaşları arasındaki 120.000'den fazla kadın ve erkeğin verilerini değerlendirdi.

 13. Tüm katılımcılara ne sıklıkta yerfıstığı, fındık ve yerfıstığı yağı tükettikleri ve ne miktarda tüketdikleri soruldu. Daha sonra, bu gıdaların alımı ile araştırmaya başladığında 1986'dan bu yana katılımcılar arasındaki nedene bağlı ölüm arasındaki bağlantıyı değerlendirdiler.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407