Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Fındık Kavrulurken Beslenme Kayboluyor mu?

Hususlar

 1. 2005'ten beri Harvard Üniversitesi'nden araştırmacılar hem sağlıklı hem de kalp krizi geçiren erkeklerin düzenli olarak fındık yiyerek kardiyovasküler risklerini azalttığını göstermiştir. Daha az sağlıklı atıştırmalıkların tek ve çok doymamış yağlar açısından zengin fındıklarla değiştirilmesi ve lif kolesterolü düşürür. Fındıktaki Omega-3 yağları düzensiz kalp ritimlerini önler ve arginin bakımından zengin olanlar kan damarlarınızın işlevini iyileştirebilir. Güçlü bir antioksidan olan E vitamini, serbest radikallerle savaşmak için fındıkta bulunur. Mesele şu ki, kavrulmuş fındık satın alırsanız kavrulmuş olmayanlara kıyasla aynı yararları var mı?

Bazı Somunların Kavurma ve Isıl İşlemi

 1. Kavrulmuş fındık, kavrulmuş olanlardan daha iştah açıcı olabilir, ancak bazı özel türleri pazarda bir sonraki seyahatinizde onların ham formlarında satın almayı düşünebilirsiniz. Ham ve işlenmiş antep fıstığı, badem, yer fıstığı ve tahin veya susam tohumu ezmesinin kimyasal analizi 2008 yılında "Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi" nde yayınlanmıştır. Çalışmanın sonuçları kavrulmuş ve ısıl işlem görmüş fındıklarda lipit oksidasyon göstergelerinde bir artış olduğunu ortaya koymaktadır. Ham olanlara göre. Ayrıca, ısıl işlem görmüş fındıklardan elde edilen sonuçlar, Amerikan Kalp Birliği'nin sağlık üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle diyetinizden çıkarılmasını önerdiği bir tür yağ olan trans yağlarda bir artış olduğunu gösterir.

Kavurma Kaju Antioksidan Aktivitelerini Artırıyor

 1. Kaju gibi bazı fındıklar kavrulmuş satın almak istiyor. "Zirai ve Gıda Kimyası Dergisi", Memorial New University of Newfoundland, Kanada tarafından, 2011 yılının Mayıs ayında, kaju fıstığının antioksidan aktivitesi üzerine bir çalışma yayınladı. Sonuçlar, antioksidanların kaju fıstığının emiciliğini ve süpürme kabiliyetlerini artırdığını, Bu fındıklarda oksijen radikallerinin azaltılması gücünde bir artışa yol açar. Ayrıca fenolik bileşiklerde ve flavonoidlerde daha yüksek verim vardır, hem 130 derece santigratta 33 dakika ve daha az bir süre kavrulmuş kaju fıstığı içindeki güçlü antioksidanlar.

Isıl İşlem Görmüş Yer Fıstığı Ham Daha iyidir

 1. Isıl işlem, antioksidanların yer fıstığı içindeki bileşimini değiştirmesine rağmen, kavrulmuş veya haşlanmış yer fıstığı, antioksidan aktiviteleri korunduğundan ve bazı durumlarda işleme alındıktan sonra hala sizin için daha iyi bir seçenek olabilir. Eylül 2010'da "İnsan Beslenmesi İçin Bitki Gıdaları", Gürcistan Üniversitesi'nden bilim adamlarının antioksidan aktivitesinin, kuru kavurma ile karşılaştırıldığında yağ kavurma fıstıkları ile en fazla arttığını ve çiğ fıstıkların en az antioksidan miktarına sahip olduğunu bulduğu bir çalışmanın sonuçlarını göstermektedir. 2007 yılında yapılan bir başka araştırmada, "Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi" nden elde edilen kaynar yer fıstığı, kuru veya yağ kavurma ile karşılaştırıldığında, ısıl işlem görmüş yer fıstığının çiğ çeşitten daha iyi olduğunu öne sürerek, flavonoid ve polifenol içeriklerinin önemli ölçüde yüksek olduğunu göstermektedir.

Bademler Daha Ham Olabilir

 1. Diğer yandan, çiğ badem seçmek isteyebilirsiniz. Mart 2011'de "Gıda Bilimi Dergisi" 140 derece santigrattan fazla kavrulmuş bademlerin hücresel yapılarına zarar verebileceğini ve kalitelerini düşürebildiğini ve böylece depolama sırasında yağ salınmasına daha duyarlı hale geldiğini ortaya koymaktadır. 130 santigrat derecenin üzerindeki bademli kavurma, kansere neden olan bağlantıları olan bir ürün olan akrilamid oluşumunu teşvik eder. 2007 yılında "Gıda Bilimi Dergisi" nden bir başka çalışmada, bademlerin rengi kızardıkça koyulaştıkça oluşan akrilamid miktarı artar. Bademlerin nerede yetiştirildiğine bağlı olarak, 2005 yılında "Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi" nden bir makale, Avrupa'daki çeşitlerin, Avrupa bademlerindeki asparajin seviyelerinin çok daha düşük olması nedeniyle ABD’dekinden daha az akrilamid oluşum potansiyeline sahip olduğunu belirtir. [! 4445 => 1130 = 6!

Somun Tüketimi ile Uyarı

 1. Fındık alerjisi günümüzde en yaygın gıda duyarlılığından biridir. Tıpkı yeni bir rejime başlamak gibi, düzenli olarak fındık yemeye devam etmeden önce fındık alerjisi olasılığını netleştirmek için önce doktorunuza danışın. Kuruyemişler sadece protein ve lif kaynağı değil, aynı zamanda bir yağ kaynağıdır, bu nedenle vücudunuza ve tıbbi geçmişinize bağlı olarak, diyetisyeninizden bir günde ne kadar tüketmeniz gerektiğini tavsiye etmelerini isteyin. Amerikan Kalp Derneği, günlük yağ alımınızın yüzde 7'den fazlasını, doymamış yağlarla birlikte fındıkta da bulunan doymuş yağlardan geldiğini öne sürüyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407