Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Fasulye Sebze mi?

Paket servis

 1. Birçok insan fasulyenin öğünlerinize lezzetli ve besleyici bir katkı olduğu konusunda hemfikir. Bununla birlikte, sıklıkla yanlış anlaşılan, hangi gıda grubuna mensup oldukları

 2. Fakat sebzelerin çoğundan farklı olarak, fasulye de önemli miktarda bitki bazlı protein sunar.

 3. Bu makale size fasulyenin sebze olup olmadığını veya başka bir şey olarak kategorize edilip edilmeyeceğini anlatıyor.

Teknik olarak, Fasulye baklagiller

 1. Botanik olarak, fasulye baklagiller olarak bilinen bir grup bitkisel gıdaya sınıflandırılır.

 2. Bütün baklagiller, aynı zamanda Leguminosae olarak da bilinen Fabaceae adlı çiçekli bitki ailesinin bir üyesidir. Bu bitkiler bir bakla içinde meyve ve tohum üretir (1).

 3. Baklagiller beslenme açısından benzersiz olduğundan, bazen kendi yiyecek grupları olarak kabul edilirler. Ancak, daha sık sebze gibi diğer bitkisel gıdalarla kategorize edilirler.

 4. "Fasulye" terimi farklı bitki türlerine atıfta bulunsa da, insanlar tarafından sıklıkla tüketilen fasulye türlerinin çoğu bakliyat adı verilen bir alt gruba ayrılabilir.

 5. Bakliyat baklagiller bitki tohumlarından (2) yenilebilir, kuru tohumlardır.

 6. Yaygın bakliyat çeşitleri şunlardır:

 7. Bakliyat olarak kabul edilmeyen fakat hala fasulye türü olan diğer yenilebilir baklagiller türleri, soya fasulyesi ve taze fasulyedir.

Sıklıkla Sebze Olarak Sınıflandırılır

 1. Beslenme bakımından fasulye, hem çözünür hem de çözünmeyen lif de dahil olmak üzere zengin bir protein, vitamin, mineral ve karbonhidrat kaynağı olarak bilinir.

 2. İşte pişmiş siyah fasulyenin (3):

 3. Birçok sebze gibi, fasulye de kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilecek bitki besleyicileri olarak bilinen bitkisel bileşikler bakımından zengindir. Araştırmalar, fasulyelerin ve diğer bakliyatların düzenli tüketilmesinin genel diyet kalitenizi önemli ölçüde artırabileceğini göstermektedir (4). [! 3850 => 1140 = 3!

Protein Gıda Grubunun bir parçası

 1. Fasulyenin belki de en eşsiz besinsel özelliklerinden biri protein içeriğidir.

 2. Diğer sebze türlerinin aksine, fasulyelerin de protein besin grubunun bir parçası olduğu düşünülür. Aslında fasulye, vejeteryan ve vegan diyetlerinde et ve diğer hayvansal protein kaynakları için popüler bir ikamedir.

 3. Fasulye aynı zamanda en uygun protein kaynaklarından biri olup, onları küresel gıda arzının paha biçilmez bir parçası haline getirmektedir (6).

 4. USDA, fasulyeyi hem sebze hem de protein besin gruplarının bir parçası olarak sayar. Protein için kullanılıyorlarsa, 1/4 fincan fasulye (43 gram) bir ons ete (28 gram) veya diğer hayvansal proteinlere (5) eşittir.

 5. Fasulye, bir veya daha fazla esansiyel amino asit bulunmadığından, genellikle hayvan bazlı proteine ​​kıyasla daha düşük kaliteli bir protein kaynağı olarak sınıflandırılır (7). [! 3850 => 1140 = 4!

Alt satırda

 1. Teknik olarak baklagiller olarak bilinen ayrı bir gıda grubu olmasına rağmen, fasulye, yüksek lif, vitamin, mineral ve sağlığı teşvik eden phytonutrient içerikleri nedeniyle sebzelere çok benzer.

 2. Yine de protein bakımından oldukça zengin oldukları için çoğu sebzeye özgüler.

 3. Temel olarak, baklagiller baklagil, protein veya sebze sayılabilir.

 4. Hangi kategoriye koyduğunuza bakılmaksızın, düzenli olarak fasulyeleri ve baklagilleri tüketmek sağlıklı ve dengeli bir diyete katkıda bulunabilir.

 5. Teknik olarak baklagiller olarak bilinen ayrı bir gıda grubu olmasına rağmen, fasulye, yüksek lif, vitamin, mineral ve sağlığı teşvik eden phytonutrient içerikleri nedeniyle sebzelere çok benzer.

 6. Yine de protein bakımından oldukça zengin oldukları için çoğu sebzeye özgüler.

 7. Temel olarak, baklagiller baklagil, protein veya sebze sayılabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407