Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Fast Food'da Evde Pişirilmiş Yemekler Neden Tercih Edilmeli

Dikkat

 1. Yoğun hayatınızla birlikte işten eve giderken hızlı yiyecek almayı daha kolay ve daha hızlı bulabilirsiniz. Ancak bu rahatlığın bir bedeli var. Araştırmalar ev yapımı yemeklerin paket servislerden daha sağlıklı olma eğiliminde olduğunu göstermiştir. Kendi öğünlerinizi taze, sağlıklı malzemelerle hazırlayarak istenmeyen kalori, karbonhidrat, doymuş yağ ve sodyumu koruyabilirsiniz, muhtemelen hipertansiyon, Tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskinizi azaltır.

Beslenmedeki Fark Nedir?

 1. Fast-food ile ev yapımı yemekler arasındaki besin değeri karşılaştırılırken, kendi hazırladığınız yemekler daha sağlıklı olur. Hızlı yiyecekler ve lokanta yemekleri tuz, arter tıkanık kolesterol ve kalorilerde yüksek olabilir. Kendi yemeklerinizi hazırlayarak, daha fazla sebze ve kepekli tahıllar da dahil olmak üzere, içeriklerini şekersiz tatlandırıcılar veya düşük sodyumlu seçeneklerle değiştirebilir, kontrol edebilirsiniz. Yemek tarifleriniz için sağlıklı yağlar seçmek kalbinizin sağlığına katkıda bulunacaktır.

 2. Dışarıda yediğiniz kısımları da yönetebilirsiniz - çoğu restorandaki gereğinden büyük servis büyüklüğü aşırı yemeğe yol açabilir. Bir restorandan sipariş edebileceğiniz 12 onsluk biftek yerine, 3 veya 4 onsluk bir et parçasının tadını çıkarabilir ve tabağınızın kalanını sağlıklı sebzelerle doldurup doymuş yağları keserek ve lif alımınızı artırabilirsiniz. Sizi restoranlarda özendiren şeker yüklü tatlılar yerine günlük gereksinimlerinizi karşılamak için taze meyve ya da meyve kompostosu servis edebilirsiniz.

Çok Fazla Sodyum

 1. Fast food ve ev yapımı yemekler arasındaki diğer bir fark sodyum içeriğini içeriyor. Evde mevsimsel öğünlerde daha az tuz kullanmaya meylediniz, ancak restoranlar ve fast-food mağazaları lezzetleri geliştirmek için cömert miktarları kullanıyor. Gıda katkı maddeleri ve koruyucu maddeler ayrıca tuz içerir. Satın aldığınız hamur işleri, çörekler veya ekmek tuzlu tadı olmasa bile, sodyum içeriğinin yüksek olduğu iddia edilebilir.

 2. Aslında, çok az kişi, iştah restoranında 2017 yılında yayınlanan bir çalışmada gösterildiği gibi, yedikleri restoran yemeklerinde ne kadar tuz olduğunu fark ediyor. Önerilen günlük ödenek (RDA) günde yaklaşık 2.300 miligram sodyumdur ve bu da yaklaşık 1 çay kaşığıdır. Aşırı tuz alımı su tutmasına neden olur ve tansiyonu yükseltir, bu da Harvard T.H.'ye göre kalp, kan damarları, beyin ve böbreklerde olası hasara yol açar. Chan Halk Sağlığı Okulu.

Çocuklarda Obezite

 1. Dışarıda yemek yemek ya da eve hızlı yemek yemek getirmek için olsun, bu zaman kazandıran yemekler çocuklarınızın sağlığına zarar verebilir. Çocuklarda obezite artmakta olan bir halk sağlığı problemidir, onunla birlikte kalp hastalığı ve daha sonra yaşamda Tip 2 diyabet riski taşımaktadır.

 2. 85 okuldaki bir çocuk çalışmasında, hiçbir zaman paket yemek yiymeyen çocuklarla haftada bir ya da daha fazla paket yemek yiyen çocuklarla karşılaştırıldı. 2018 yılında Çocukluk Döneminde Hastalık Arşivi'nde yayınlanan bulgular, paket servisi olan yemek yiyen grupların daha yüksek kalorili ve doymuş yağ alımı ile düşük protein ve mikro besinlerle ilişkili olduğunu göstermiştir. Ek olarak, paket servisi olan grupta toplam total ve LDL kolesterol düzeyleri ve daha yüksek yağ kitle indeksi vardı.

 3. Çalışmanın sonucu, çocuklarda paket yemek öğün tüketiminin, artan vücut yağları ve daha düşük kaliteli diyetlerden dolayı obezite ve koroner kalp hastalığı riski için uzun vadeli potansiyel sonuçlara sahip olmasıdır.

Yiyecek Alerjileri ve Hassasiyetler

 1. Birçok insan farklı yiyecek ve baharatlara karşı alerjik reaksiyonlara sahiptir. Bir miktar yiyecek alerjeni bile şiddetli bir reaksiyonu tetikleyebilir. Gıda Güvenliği Eğitim Çözümleri'nde müfettiş olan Francine L. Shaw, restoranlarda her gün çapraz temas durumlarını gözlemlemekte, çoğunlukla gıda hizmeti ekiplerinin güvenli gıda taşımacılığı konusunda yanlış eğitimli olmaları nedeniyle

 2. Evde yemek yapmanın faydası, malzemelerinizin temiz ve kirletici olmadığından emin olmanız. Kendi mutfağınızda kontrol sizde ise, olumsuz reaksiyon riskini azaltabilirsiniz.

Kilo Verme

 1. Sadece ev yapımı yemekler daha sağlıklı değil, aynı zamanda bir fast-food zincirindeki tek bir servis size bir günde tüketmeniz gereken tüm kalorilere mal olabilir. Ev yapımı yemekler genellikle daha az kalori sağlar; bu da kilo vermeye çalışıyorsanız yardımcı olur.

 2. Kilo verme niyeti olan Amerikalıların yemek pişirme sıklığı ve diyetiyle ilgili 2015 yılında yapılan bir inceleme, haftada evde altı ila yedi öğün yiyenlerin günde ortalama 170 daha az kalori tükettiğini ortaya koydu, Evde sadece haftada bir kez yemek pişirenlere göre 5 gram daha az yağ ve 16 gram daha az şeker. Halk Sağlığı Beslenmesinde yayınlanan kanıtlar, evde akşam yemeği yiyenlerin kilo vermeye çalışıp çalışmadıklarına bakılmaksızın, daha sağlıklı bir diyet yediklerini göstermektedir.

Sağlıklı Fast Food Seçenekleri

 1. Yemek pişirmek ya da öğle yemeği hazırlamak için vaktiniz olmadığı günlerde ve hızlı yemek tek alternatifiniz, en sağlıklı seçenekleri arayın. Bu, aşırı şeker, sodyum ve trans yağ içermeyen, özellikle protein olmak üzere, makro besinlerin iyi bir kombinasyonunu sunan yiyecekler anlamına gelir.

 2. Paket servis salatası tercih etmek genellikle iyi bir seçimdir. Wendy, 430 kalori, 14 gram yağ ve 39 gram protein içeren bir Akdeniz tavuk salatası sunar, A vitamini için RDA'nızın yüzde 120'sini ekler. Bunun dezavantajı, içerdiği sodyum miktarının - yarısından fazlası RDA, Fast Food Nutrition'a göre.

 3. Daha sağlıklı bir kahvaltı için Starbucks'ta şekerli tatlıları atlayın. Starbucks'ın ıspanak, beyaz peynir ve kafessiz yumurta akı sargısı 290 kalori, 10 gram yağ ve 19 gram protein içerir. Sargı ayrıca fiber için RDA'nızın yüzde 24'ünü içerir, bu nedenle daha az doldurma çörek veya çörek için olumlu karşılaştırır.

 4. Başka bir seçenek de Taco Bell'in Chicken Burrito Supreme. 340 kalori ve 17 gram proteinle, BKA'nızın yüzde 16'sında sadece 8 gram yağ ve ılımlı miktarda karbonhidrat içerir. Yine, sodyum içeriği yüksektir, BKİ'nizin neredeyse yarısı.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407