Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Farklı Kırmızı Tonların Adları

Probiyotik Eklemeli miyim?

 1. Uyarıcı, enerjik ve sıcak, kırmızı her zaman dikkat çeker. Çinliler iyi şansın rengini kırmızı olarak görürken, Hindular bunun bir yaratıcılık, neşe ve yaşamın rengi olduğuna inanır. Batı'da kırmızı, sevgi ve tutku ile ilişkilidir. Çin'in feng shui estetik sisteminde, kırmızı bir ön kapı, ev sakinlerine refah davet ediyor.

Doğada Parlayan

 1. Bazı güzel kırmızı tonları, adlarını doğal dünyadan alıyor. Mercan - açık pembemsi-turuncu kırmızı tonu - parlak renkli deniz organizmalarının adıdır. Yakut kırmızısı, dünyadan çıkarılan değerli yakut taşını andıran derin canlı bir kırmızıdır. Carnelian, koyu kırmızı tonda, mineral kalsedonun kırmızımsı kahverengi bir çeşidine adlandırılmıştır. Kardinal kırmızısı, adını hem kırmızı tüylü kardinal kuşlar ailesinden hem de Katolik Kilisesi'nin kardinalleri tarafından giyilen avcılardan alır. Meyveli elma kırmızısı popüler bir ruj ve oje rengi yapar.

Bitki Dünyası

 1. Çiçekler, en soluk pembe floksadan bazı hollyhock'ların en derin bordolarına kadar tüm kırmızı tonlarda ve tonlarda gelir. "Fuşya", fuşya bitkisinin parlak renkli sarkan çiçeklerinden pembemsi-mor veya macenta benzeri bir kırmızı tonuyla ilişkilidir. Bu Orta ve Güney Amerika yerlisi 1703'te keşfedildi ve Alman doktor Leonhart Fuchs'un onuruna seçildi. Renk gülü, tıpkı çiçek gülü gibi, renk tekerleğindeki kırmızı ile macenta arasındaki incelikli ve canlandırıcı görünümü ile seviliyor. Renk ve çiçek hem sevgi hem de mutluluk duygularıyla ilişkilidir. Kırmızı ile beyazın karışımı olan pembe, adını aynı isimdeki bir çiçekten alır. Her ne kadar dianthus veya pembeler, aslında pembe ve kırmızı tonlarının hepsinde bulunurlar, renklerine göre değil, pembemsi makasıyla kesilmiş gibi görünen çiçeklerin kenarlarının görünümü için adlandırılırlar. Leylak rengi kırmızı lavanta-lila gölgesi anlamına gelir ve ebegümeci bitkisi için Eski Fransızca kelimeden türemiştir. Bordo, koyu, neredeyse kahverengi bir kırmızı tonu olan, adını Fransız olan "marron" kelimesinden kestane anlamına gelir.

Yiyecek ve İçecek

 1. Pek çok kırmızı renk bazı yiyecek ve içeceklerden gelir. Bordo, ilk olarak Fransa Burgonya'da üretilen zengin bir kırmızı şarap adına geliyor. Web sitesi Rides'e göre elma şekeri, otomotiv endüstrisindeki popülerliği sayesinde renk tarifine dönüştü. Bir California otomobil müşterisi olan Joe Bailon, "elma şekeri kırmızısı" adını verdiği oldukça popüler metalik kırmızı otomotiv boyasını icat etti. Turuncu-kırmızı hurma, pembemsi-kırmızı ahududu ve parlak kırmızı kiraz da dahil olmak üzere birçok meyve isimlerini kırmızı renklere ödünç vermektedir. Canlı pembemsi-kırmızı tonu olan Cerise, Fransızca için Fransızca kelimesinden geliyor.

Diğer Kırmızılar

 1. Boyalar için kullanılan kırmızı pigmentler arasında kırmızı hardal, kırmızı madder gölü, karmin, macenta ve vermilyon bulunur. Kırmızı, turuncu bir renk tonu ile parlak bir kırmızıdır; kıpkırmızı benzer şekilde parlak ancak mavi alt tonlarda. İtfaiye kırmızısı, kan kırmızısı, tuğla kırmızısı, ahır kırmızısı, domates kırmızısı ve alev kırmızısı gibi renkler tanımlayıcı adlarından hemen tanınır. Daha koyu ve daha kahverengimsi veya turuncu-kırmızı tonları arasında sekoya, gül ağacı, pas, pişmiş toprak ve kumral bulunur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407