Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ezilmiş Kırmızı Biberin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Önlem Alınması

 1. Birçok insan ezilmiş kırmızı biberin basit bir baharat olduğunu düşünüyor. Kekik ve Parmesan peyniri karıştırıcılarıyla birlikte saklanan bir pizza ya da aklıma biraz bulaşmış olan bulaşıklarda sallanacak bir şey. Bununla birlikte, ezilmiş kırmızı biberin sağlığa faydaları, tatlandırıcı olarak kullanılmasının ötesine geçer. Bu baharatlı küçük pullar ayrıca metabolizmayı artırabilir, açlığı azaltabilir, ağrıyı azaltabilir ve prostat kanseriyle savaşabilir.

Kapsaisin Etkisi

 1. Ezilmiş kırmızı biber taneleri, kırmızı biber biber türlerinin bir kombinasyonundan oluşur. Ancho, çan, kırmızı biber ve diğer biberlerin hepsi kurutulmuş ve öğütülmüş biber karışımının bir parçası olabilir. Bu biberlerin birçoğu, acı veren sinyal ileticileri beyninin tükenmesine, iltihabın engellenmesine ve etkili bir ağrı kesici gibi çalışmasına yardımcı olan, kapsaisin adı verilen bir bileşik içerir. Kapsaisin, 2006'da "Kanser Araştırmaları" dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, prostat kanseri hücreleri üzerinde derin bir etkiye sahip ve hücre ölümünü önleme ve uyarmalarını engelliyor.

Kırmızı Biber Gevreği Metabolizmayı Artırabilir

 1. Baharatlı ezilmiş kırmızı pul biber yemekten çıkan yanık metabolizma etkilerinden sorumlu olabilir. 2011'de yayınlanan bir Purdue Üniversitesi çalışmasında, öğünlere sadece yarım çay kaşığı (bir gram) kurutulmuş, öğütülmüş kırmızı biber eklenmesi, deneklerin baharatlı biber harcamasını tüketmeyenlere göre daha fazla kalori yakmasına yardımcı olduğunu buldu. Araştırmacılar bunu kurutulmuş kırmızı biberin “yanmasına” bağlıyor - duyusal deneyim vücut sıcaklığındaki artışı, daha fazla enerji harcamasını ve iştah kontrolünü artırıyor.

Etkili İştah Bastırıcı

 1. Purdue Üniversitesi araştırmacıları aynı zamanda kurutulmuş kırmızı biberin, baharata alışkın olmayan insanlar için iştah bastırıcı olduğunu buldular. Günde yarım çay kaşığı kuru acı biber eklenmesi, normalde kurutulmuş kırmızı biber yemeyenlerde açlık hissini azaltabildi. Bu katılımcılar ayrıca, yağlı, tuzlu ve tatlı yiyecekler için daha az arzu duyduğunu bildirmiştir - ancak etkisi, yalnızca onu sık tüketmeyenler arasında görülmüştür. Araştırmacılar, insanlar bir kez kırmızıbiber kullanmaya başladığında, iştahı azaltmada daha az etkili olduğu sonucuna vardılar. [! 34321 => 1130 = 5!

 1. Kurutulmuş kırmızı biber antioksidanlar açısından zengin. 2012 yılında “Biyomedikal ve Biyoteknoloji Dergisi” nde yayınlanan bir araştırma, kırmızı biber özlerindeki karmaşık bir karotenoid antioksidan karışımı olduğunu ortaya çıkardı. Karotenoidler - ve genel olarak antioksidanlar - vücuttaki oksidatif stresle savaşarak ve ağrıya ve hastalığa yol açabilecek iltihabı keserek sağlığı iyileştirir. Kurutulmuş kırmızı biberlerdeki karotenoidler vücut tarafından çok kullanışlıdır. 2010 yılında "Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi" nde yayınlanan bir araştırmaya göre, kırmızı biberlerdeki karotenoid içeriğinin yüzde 50 ila 80'i biyolojik olarak kullanılabilir. [! 34321 => 1130 = 5!