Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ezekiel Ekmeği Neden Yiyebileceğiniz En Sağlıklı Ekmek? [! 30 => 1130 = 1!

 1. Hezekiel ekmeği, ekmeğin aldığı kadar sağlıklı.

 2. Çimlenmeye başlamış çeşitli tahıl ve baklagillerden yapılan filizlenmiş bir ekmek türüdür (filizlenme). [! 30 => 1140 = 1!

 3. Ama pazarlamacıların iddia ettiği kadar sağlıklı mı? Bu makale daha yakından bir bakış atıyor.

Ezekiel Ekmeği Nedir?

 1. Hezekiel ekmeği birkaç nedenden dolayı farklı.

 2. Çoğu ekmek türü eklenmiş şeker içeriyor olsa da, Ezekiel ekmeği hiçbiri içermiyor.

 3. Organik, filizlenmiş tam tahıllardan da yapılır. Filizlenme süreci tahılların besin yapısını önemli ölçüde değiştirir.

 4. Öncelikle rafine buğday veya öğütülmüş tam buğdaydan oluşan çoğu ticari ekmeklerin aksine, Ezekiel ekmeği birkaç farklı türde tahıl ve baklagil içerir:

 5. Tüm tahıllar ve baklagiller organik olarak yetiştirilir ve işlenmeden, bir araya getirilmeden ve karıştırılarak son ürünün elde edilmesi için fırınlanır.

 6. Buğday, arpa ve yazıldığından hepsi glüten içeriyor, bu yüzden Ezekiel ekmeği, çölyak hastalığı veya glüten intoleransı olan insanlar için söz konusu değil.

Çimlenme Ne Yapar?

 1. Buğday veya mısır gibi tahıllar dışarıda basit görünse de, oldukça karmaşık moleküler makineler içeriyorlar.

 2. Küçük bir tohumu tüm bitkiye dönüştürebilen genler, proteinler ve enzimler var.

 3. Tahıl doğru sinyalleri aldığında, karmaşık bir biyokimyasal işlem başlar.

 4. Tohum filizlenmeye başlar, kabuktan kırılır ve filizleri havaya, kökleri toprağa gönderir. Toprakta yeteri kadar su ve besin varsa, sonunda bitkiye dönüşür.

 5. Filizlenmiş bir tohum, bir tohum ile tam teşekküllü bir bitki olmak arasındadır.

 6. Fakat aklınızda bulundurmanız gereken tek bir şey var: koşullar uygun olmadığı sürece tohum filizlenmiyor.

 7. Tohuma doğru sinyaller, esas olarak hidrasyon (su) ve doğru sıcaklık verilerek filizlenmeye başlayacaktır.

 8. Akılda tutulması gereken önemli bir şey daha var: çoğu organizma yemek istemiyor. Tahıllar ve baklagiller istisna değildir.

 9. Genlerini gelecek nesillere almak için hayatta kalmaları gerekiyor.

 10. Çoğu bitki, hayvanları yemelerini engellemek için kimyasallar üretir. Bunlardan bazıları antinutrientler olarak işlev görür.

 11. Anti besin maddeleri, besinlerin emilimini önleyen ve sindirim enzimlerini inhibe edebilen maddelerdir.

 12. Bir örnek soya fasulyesidir. Enzim inhibitörleri nedeniyle, ham olduklarında toksiktirler.

 13. Tahıl ve baklagillerin çoğu pişirildikten sonra yenilebilir olsa da, pişirme işlemi tüm antinutrientleri ortadan kaldırmaz.

 14. Dünyadaki pek çok endüstriyel olmayan nüfus, sorunsuz tahıllar yemişler.

 15. Ancak, çoğu antinutrient sayısını azaltmak için ıslatma, filizlenme, mayalanma ve pişirme gibi geleneksel hazırlama yöntemlerini kullandı.

 16. Antinutrientler çoğu insandaki sağlığı olumsuz etkilemese de, bakliyat veya tahıllara dayanan insanlarda diyet ve temel olarak kullanılan vitamin ve mineral eksikliklerine katkıda bulunabilirler.

 17. Ayrıca, antinutrientlerin mutlaka sağlıksız olmadıklarını unutmayın. Örneğin fitik asit, tahılların ve tohumların yararlı sağlık etkilerine katkıda bulunan güçlü bir antioksidandır.

Filizlenmiş Taneler Daha Sağlıklı mı?

 1. Tahılların suya batırıldığı ve çimlenmelerine izin verdikleri gibi filizlenme, tahılın içinde bazı biyokimyasal reaksiyonlara neden olur.

 2. Bunun faydaları iki yönlü:

 3. Çimlenme sürecinden dolayı Hezekiel ekmeği daha fazla önemli besin maddesi içerebilir.

 4. Çalışmalar filizlenen tahılların lizin içeriğini arttırdığını göstermektedir (1).

 5. Lizin, birçok bitkinin sadece düşük miktarlarda içerdiği bir amino asittir. Filizlenme yoluyla seviyelerini arttırmak, tahılların ve tohumların besin değerini önemli ölçüde arttırır.

 6. Ayrıca, tahılların (buğday, darı, arpa ve yazıldığından) baklagillerle (soya fasulyesi ve mercimek) birleştirilmesi protein kalitesini biraz artırabilir (2).

 7. Çalışmalar ayrıca buğday filizlerinin çözünür lif, folat, C vitamini, E vitamini ve beta-karotende önemli artışlara yol açabileceğini göstermektedir (3, 4). [! 30 => 1140 = 4!

 8. Filizlenmiş tanelerde, mineral emilimini engelleyen maddeler olan daha az sayıda antinutrient bulunur:

 9. Çimlenmenin bir başka faydası, birçok insanın hoşgörüsüz olduğu ve buğdayda, yazılmakta, çavdarda ve arpada bulunan bir protein olan glüten miktarını azaltmasıdır (3). [! 30 => 1140 = 4!

Alt Çizgi

 1. Ezekiel ekmeği birçok süpermarkette ve sağlıklı gıda mağazasında bulunmaktadır. Çevrimiçi olarak mevcut olan birçok tariften birini takip ederek de kendiniz yapabilirsiniz.

 2. Ancak, buğdayın hala Ezekiel ekmeğinde bir numaralı bileşen olduğunu unutmamak önemlidir.

 3. Çimlenme glüten seviyesini hafifçe azaltsa da, glüten intoleransı olan kişilerin Ezekiel ekmeği ve buğday, arpa veya çavdar içeren diğer filizlenmiş ekmek türlerinden kaçınmaları gerekir.

 4. Eğer glütene duyarlı değilseniz ve karbonhidratla sınırlı bir diyet yapmıyorsanız, Ezekiel ekmeği daha sağlıklı bir seçim olabilir.

 5. Mağaza raflarındaki, genellikle rafine buğdaydan yapılan ve çoğu zaman çok miktarda şeker içeren ekmeklerin% 99'undan kesinlikle çok daha iyi.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407