Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Essene Ekmeğinin Faydaları

Hususlar

 1. Essenes, Mesih'in zamanında gelişen bir Yahudi tarikatıydı. Bir münzevi yaşam tarzı yaşadılar ve vejeteryanlığı uyguladılar. Temel gıdaları, vitaminleri, mineralleri ve enzimleri korumak için ince öğütülmüş, suyla karıştırılmış ve düşük sıcaklıklarda pişirilmiş filizlenmiş tam tahıllardan veya meyve köklerinden yapılan ekmekti. Essene ekmeği son yıllarda popüler hale geldi ve bazen ekmeği daha nemli, doyurucu bir çörek gibi hale getirebilecek fındık, tohum, kuru üzüm, hurma ve otlar içerir. Essene ekmeğinin besin içeriği birçok fayda sağlar.

Doğal Bitki Enzimleri

 1. Essene ekmeği, buğday, çavdar, hecelenme ve karabuğday gibi tahılların filizlenmesinden veya çimlenmesinden oluşur. İnce öğütüldükten sonra, taneler suyla karıştırılır ve 45 ila 60 ° C arasındaki sıcaklıklarda 10 ila 12 saat boyunca pişirilir. Bu işlem nedeniyle, Tahıllar kısmen çiğ olduğundan ve enzimler temasta bırakıldığı için Essene ekmeğine "somun ekmek" adı verildi. Bu bitki enzimleri bağırsaklardaki lifli malzemenin, tohumların ve kuruyemişlerin düzgün bir şekilde sindirilmesinde ve daha fazla besin içeriği elde edilmesinde faydalıdır. Filizlenme süreci, aynı zamanda "İnsan Beslenmesinin Biyokimyasal, Fizyolojik ve Moleküler Yönleri" nde belirtildiği gibi, besin maddelerinin emilimini engelleyen, tahıllarda bulunan bir madde olan fitik asidi nötralize eder. [! 39 => 1130 = 3!

 1. Tahıllar, tohumlar ve kuruyemişler filizlendiğinde besin içerikleri gelişir ve insanlar için daha uygun hale gelir. Essene ekmeği yüksek sıcaklıklarda pişirilmediğinden, aksi takdirde yok edilecek daha fazla vitamin, mineral ve amino asit mevcuttur. Örneğin, ayçiçeği filizleri A ve C vitaminlerinde yüksektir, fasulye filizlerinde ise "Çağdaş Beslenme" ye göre C vitamini, demir ve potasyum oranı yüksektir. [! 39 => 1140 = 3!

Antioksidanlarda Yüksek

 1. Koruyucu antioksidanlarda filizlenmiş taneler, tohumlar ve kuruyemişler yüksektir. Antioksidanlar, yaşlanma, doku hasarı ve potansiyel kanserden sorumlu olduğu düşünülen serbest radikaller olarak adlandırılan vücuttaki oksidasyon yan ürünlerini ortadan kaldırır.

Fiberde Yüksek

 1. Çok sindirilebilir olmasının yanı sıra filizlenmiş taneler mükemmel bir lif ve bitki proteini kaynağıdır. Lif, dolgunluk hissi üretebilen, kolonu temizleyen ve düzenli bağırsak hareketlerini teşvik edebilen sindirim kanalında hafifçe genişler. MedlinePlus'a göre yüksek lifli diyetlerin kan kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve kardiyovasküler hastalık riskini azalttığı gösterilmiştir. [! 39 => 1130 = 6!

Azaltılmış Alerjik Reaksiyonlar

 1. Aşırı pişmiş halde buğday, bazı kişilerde mukus tıkanıklığına, alerjik reaksiyonlara ve kabızlığa neden olabilir. Bununla birlikte, filizlenmiş buğday içinde, nişasta temel olarak buğday toleransı olmayan kişilerin Essene ekmeğini çok daha az problemle yemelerine izin veren basit şekerlere dönüştürülür. “Beslenme Bilimleri” ne göre, filizlenmiş taneler, bazı insanların duyarlı veya alerjik olduğu lektinleri de parçalamaktadır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407