Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Enginar Kalplerinin Sağlığa Faydaları Neler?

Alternatifler

 1. Enginar, eski Mısır zamanlarından beri sindirim sistemi olarak kullanılıyor. Bugün, birkaç sağlık yararı sağlayan besinleri içerdiğini biliyoruz. Bununla birlikte, enginar takviyelerinin tam güvenlik testi yapılmamıştır, bu nedenle herhangi bir sağlık durumunu tedavi etmek için kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

Temel bilgiler

 1. Cynara ailesine ait çok yıllık bir devedikeni olan bir enginar, yenilebilir kafalara dönüşen çiçek tomurcuklarına sahiptir. Her bir başlığın yenilebilir kısımları arasında kalp adı verilen taban ve enginarı oluşturan yaprakların etli tabanı bulunur. Enginarın tam ortasında, boğum denilen yenilmez olgunlaşmamış çiçek kütlesi var.

Antioksidanlar

 1. Vücuttaki normal kimyasal işlemler, sağlıklı hücrelere zarar verebilecek serbest radikal adı verilen atık ürünlerle sonuçlanır. Antioksidanlar, serbest radikalleri etkisiz hale getirerek zarardan kaçınılması veya sınırlandırılması için kullanılan maddelerdir. ABD Tarım Bakanlığı Besin Veri Tabanı, bir orta enginarın günlük 2.000 kalorili bir diyete dayanarak günlük önerilen C vitamini alımının yüzde 15'ini verdiğini bildirmektedir. C vitamini proteinleri, lipidleri, karbonhidratları ve nükleik asitleri serbest radikallerin neden olduğu zararlardan koruyan bir antioksidandır. Antioksidan özelliklerine göre yiyecekleri derecelendiren Oksijen Radikal Absorbans Kapasitesi veya ORAC sistemi, enginarlara portakal suyu ve kırmızı biber gibi diğer C vitamini kaynaklarından dokuz kat daha yüksek bir puan verir.

Lif

 1. Bir orta enginar 10.3 g lif veya önerilen günlük değerin yüzde 41'ini sağlar. Enginarlarda bulunan ve inulin adı verilen lif, kolondaki iyi bakterilerin büyümesini teşvik ederek bağırsak sağlığını arttırır. Aynı zamanda, kolesterolün düşürülmesine ve dengeli kan şekerinin korunmasına yardımcı olan çözünür bir lifdir.

Hazımsızlık

 1. "2003 Farmakoloji ve Terapötikler" nin Aralık 2003 sayısında G. Holtmann ve ark. Enginar yaprağı ekstresinin hazımsızlık veya asit reflü ile ilişkili ağrı ve rahatsızlığı giderebildiğini bildirdi. New York Üniversitesindeki Langone Tıp Merkezine göre, Alman Almanya Komisyonu E, mide rahatsızlığı, şişkinlik, iştahsızlık, mide bulantısı ve hafif ishal veya kabızlık gibi dispeptik sorunların tedavisi için enginar yetkilendirdi.

Uyarılar

 1. Langone Tıp Merkezine göre, safra kesesi hastalığı olan insanlar, sağlık uzmanına danışmadan enginar yaprağı veya özü kullanmamalıdır, çünkü safra kesesi kasılmasını uyarabilirler. Enginar takviyesi ayrıca hamile veya emziren kadınlar, küçük çocuklar veya karaciğer veya böbrek hastalığı olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407