Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


En sağlıklı ekmek türleri hangileridir?

En sağlıklı ekmek türleri hangileridir?

 1. Bütün veya filizlenmiş tanelerden yapılan ekmek, protein, vitaminler, mineraller ve lif dahil olmak üzere temel besinleri içerir. İşlenmiş beyaz ekmek gibi diğerleri çok az besin içerir.

 2. Beyaz ekmeği daha sağlıklı bir sürüme geçirmek, diyetinizi geliştirmenin hızlı ve kolay bir yoludur.

 3. Bu makalede, en besleyici ekmek türlerini, sağlık yararlarını ve onları nerede bulacağımızı araştırıyoruz.

Bazı ekmekler sizin için iyi mi?

 1. Tüm ekmekler eşit yaratılmamış.

 2. Beyaz ekmek, işlenmiş bir buğday tanesi olan rafine buğday unu içerir. İşleme sırasında, un buğday tanesinin en besleyici kısımlarını kaybeder.

 3. Bu, B vitaminleri, mineraller ve mikrop içeren bir tanenin dış tabakası olan kepeği içerir. Bu mikrop, B, E vitaminleri, fitokimyasallar ve sağlıklı yağlar içeren bir tahılın özüdür.

 4. Tam tahıllı ekmek, kepek, tohumu ve endosperm içerir. Bu, işlenmiş beyaz ekmekten çok daha fazla beslenme sağladığı anlamına gelir.

 5. Ayrıca, beyaz ekmek yüksek seviyede basit karbonhidratlar içeriyor. Bu, vücudun hızlı bir şekilde parçalanıp enerji sıçraması sağladığı anlamına gelir. Ancak tam tahıllı versiyonlar, karmaşık karbonhidratlar içerir. Vücudun onları işlemesi daha uzun sürer, bu da bir insanı daha uzun süre daha iyi hissetmesini sağlar.

 6. Beyaz ekmek de glisemik indeks (GI) ölçeğinde yüksek bir puana sahip. GI ölçeği, karbonhidrat içeren yiyeceklerin kan şekeri seviyelerini ne kadar hızlı etkilediğinin bir ölçüsüdür. GI değeri yüksek olan yiyecekler zamanla vücuda zarar verebilecek kandaki glikoz seviyelerinde hızlı yükselmelere neden olur.

1. Tam tahıllı ekmek

 1. Tam tahıllı ekmek, tam tahıllı undan yapılan ekmekleri ifade eder. Bu tip un, rafine undan daha az işlenir ve daha fazla besin içerir.

 2. Üreticiler, paketlenmiş, önceden dilimlenmiş beyaz ekmek üretmek için yüksek oranda işlenmiş rafine beyaz un kullanıyorlar. İşleme yöntemi, besinlerin bir kısmını veya tamamını taneden uzaklaştırır. Tam tahıllı ürünler bu kadar fazla işlemden geçmediğinden, sağlıklı kalitelerini koruyan tüm tahıl kalır.

 3. Amerikan Kalp Birliği'ne (AHA) göre, lifle birlikte, tam tahıllı ürünler şu gibi besinleri sağlar:

 4. Lif, sindirim sağlığı için gerekli olan kompleks bir karbonhidrattır. Besinlerin sindirimini yavaşlatmaya yardımcı olur, dışkı yumuşatmayı ve şişmeyi teşvik eder ve yedikten sonra kan şekeri seviyelerini düzenler.

 5. Bazı araştırmalar, tam tahıllı yiyecekleri içeren bir diyetin kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve çeşitli kanserler riskini azaltabileceğini göstermektedir.

 6. Çoğu süpermarket, aşağıdakiler dahil çoğu günlük ekmek ürününün tam tahıllı versiyonlarını satmaktadır:

 7. Süpermarkette ekmek seçerken, malzemeler listesindeki ilk kelimeyi 'bütün' olarak listeleyen seçeneklere bakın. Çoğu ambalaj, ürünleri başlangıçta en bol miktarda bulunan ağırlığa göre sıralar.

 8. Çok katlı, çok taneli,% 100 buğday veya ağartılmamış buğday unu kelimelerini içeren ürünler mutlaka tam tahıllı değildir. Bazı markalar etikette tam tahıllı diyebilir, ancak yine de rafine un içermektedir.

 9. Buğday alerjisi veya çölyak hastalığı olan kişiler, buğday içeren ürünlerden ve hatta tam tahıl seçeneklerinden kaçınmalıdır.

2. Ezekiel ekmek

 1. Ezekiel ekmeği diğer ekmek türlerinden çok farklı çünkü üreticiler filizlenmiş tam tahıl kullanıyor. Bu ekmekler, tam tahıllı ekmekle aynı yararlara sahiptir ve ayrıca ekstra besin sağlayabilir.

 2. Üreticiler filizlenirken bütün tahılları ıslatır, böylece tahıl çimlenmeye başlar. Bu işlem tahılların besin içeriğini artırabilir.

 3. Hezekiel ekmeği genellikle arpa, mercimek ve hecelenme gibi çeşitli ek besinler sağlayan birkaç farklı türde tahıl ve baklagil içerir.

 4. Beslenme değerleri ürünler arasında değişecektir. Bir dilim veya 45 gram (g) Ezekiel ekmeği aşağıdaki besinleri içerebilir:

 5. Hezekiel ekmeği aşağıdaki maddeleri de içerebilir:

 6. Ancak, üreticiler çimlendirilmiş tahıllarla ekmek yapmayı zor buluyor, çünkü iyi bir yapıya sahip olmak daha zor. Araştırmalar, birçok üreticinin filizlenmiş tahılları diğer daha az sağlıklı un türleriyle harmanlayabileceğini veya yalnızca 20 ila 36 saatlik kısa filizlenme sürelerini kullanabileceğini söylüyor.

 7. Bu işlemler filizlenmiş tahılların sağladığı ilave sağlık yararlarına karşı gelebilir.

3. Çavdar ekmeği

 1. Çavdar ekmeği, buğday benzeri bir tahıl olan çavdar taneleri ununu içerir.

 2. Çavdar ekmeği, tam tahıllı buğday ekmeğine benzer bir beslenme profiline sahip. Mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağıdır.

 3. Çavdar ekmeği, üretim işlemine bağlı olarak, renkte açık veya koyu olabilir.

 4. Diğer ekmek türlerinde olduğu gibi, tam tahıllı çavdar ekmeğini seçmek en iyisidir. Bununla birlikte, bazı tam tahıl çavdar beyni türleri hala rafine beyaz un içermektedir, bu nedenle satın almadan önce içerik listesini okumak önemlidir.

 5. Beslenme değerleri ürünler arasında değişecektir. Bir dilim veya 36 g çavdar ekmeği aşağıdaki besinleri içerebilir:

 6. Çavdar ekmeği ayrıca kalsiyum ve demir de dahil olmak üzere bir dizi başka besin içerir.

 7. Başka sağlık yararları da sunabilir. Küçük ölçekli araştırmalar çavdar ekmeğinin bir yemekten sonra kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabileceğini buldu. [! 25 => 1140 = 5!

Özeti

 1. Rafine un içeren ekmekler, tam tahıl çeşitlerinden daha düşük bir besin değerine sahiptir. Tam tahıllı ekmekler ayrıca diyabet riskini azaltmak gibi potansiyel sağlık yararlarına sahiptir.

 2. Hezekiel ekmeği de sağlıklı bir seçenek. Ancak, üreticilerin Ezekiel ekmeğini yapmak için kullandıkları bazı yöntemler, içerdiği filizlenmiş tahılların bazı sağlık yararlarına karşı koyabilir.

 3. Çavdar ekmeği bağırsak sağlığı ve diyabet riskini azaltmada faydalı olabilir, ancak bilim adamlarının bu iddiaları desteklemek için bu alanda daha fazla araştırma yapması gerekiyor.

 4. En son Cuma 31 May 2019 tarihinde gözden geçirilen makale .Bu konu hakkındaki en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 6. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407