Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Elma ve Yumurta Diyeti

Pişmiş Yumurtaların Besin Değerleri

 1. Reader's Digest Association’a göre elma ve yumurtalar beslenme güçleridir. Elmalar ve yumurtalar kanser, kardiyovasküler hastalık, astım ve diyabet riskini azaltmakla bağlantılıdır. Elmalar diyetinize C vitamini, beta karoten ve lif katkıda bulunurken yumurtalar göz, kalp ve beyin sağlığıyla bağlantılıdır. Yumurtalar, yararlı karotenoidleri olan yüksek kaliteli bir proteindir.

Kolinin Faydaları

 1. Yumurtalar besinsel kolin için zengin bir kaynaktır. Berkeley'deki California Üniversitesi'ne göre, kolin, kan akışını kolesterolü hareket ettirmenin yanı sıra yağ metabolizmasına da yardımcı olmaktadır. Kolin, sağlıklı hücre zarlarının ve sinir dokusunun önemli bir bileşenidir. Reader's Digest Association, kolinin karaciğerde yağ birikimini azaltmada ve nörolojik hasarı onarmada yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

Proteinlerin Önemi

 1. Büyük bir yumurta yaklaşık 6 g protein ve bütün esansiyel amino asitleri sağlar, bu da onu tam bir protein yapar. Esansiyel amino asitler protein için gereklidir ve beslenmenizde sürekli olarak değiştirilmesi gerekir. Kaslar, organlar, dokular, hormonlar ve enzimler proteinlerden oluşur.

Yumurtalarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Amerikan Kalp Derneği, yetişkinlerin kolesterol alımlarını günde 200 mg ile sınırlandırmasını tavsiye ediyor. Büyük bir yumurta, çoğunlukla yumurta sarısında bulunan yaklaşık 210 mg içerir. Yetişkinlerin haftada en fazla dört yumurta sarısını tüketmeleri önerilir. Kolesterol seviyelerini kontrol altında tutmak için kalp hastalığı riski taşıyan bireylerin ölçülü olarak diğer hayvansal ürünleri tüketmeleri gerekir. Diyetinize eşit miktarda protein almak için bütün bir yumurta veya sarısı iki yumurta beyazıyla değiştirmeyi düşünün.

Elyafın Faydaları

 1. Tüm dünyada yetişen çeşitli elma çeşitleri. En popüler seçenekler Golden Delicious, Büyükanne Smith, Jonathon, McIntosh, Red Delicious, Roma, Stayman ve York'tur. Elmalar iyi bir lif kaynağıdır. Deriler özellikle pektin adı verilen çözünür bir lif içinde yüksektir. "İyileşen Gıdalara Zarar Veren Yiyecekler" bölümünde, pektin kandaki kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardım eder. Çözünen lif bağırsaktaki suyu emer ve kabızlığın önlenmesine yardımcı olur.

Fitokimyasalların Önemi

 1. Elmalar, kersetin, kateşin, phloridzin ve klorojenik asit gibi fitokimyasalları içerir. Yazar ve beslenme uzmanı Jonny Bowden, "Dünyanın En Sağlıklı Gıdaları" nda, elmaların, fitokimyasalların konsantrasyonu nedeniyle, diğer meyvelerin ikinci en yüksek antioksidan gücüne sahip olduğunu söylüyor. Kardiyovasküler hastalık ve kanser, hücrelerinize ve DNA'nıza zarar veren oksidatif stres ile ilgilidir. Antioksidanlar oksidasyonun yıkıcı etkileriyle mücadele etmeye yardımcı olur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407