Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Elma ve Fıstık Ezmesi: Beslenme, Kalori ve Yararları

Ev Mesajınızı Alın

 1. Birkaç aperatif, tuzlu bir fıstık ezmesi ile eşleştirilen tatlı, canlı bir elmadan daha tatmin edicidir.

 2. Ancak, bazı insanlar bu klasik atıştırma zamanı ikilisinin lezzetli olduğu kadar besleyici olup olmadığını merak ediyorlar.

 3. Bu makale, beslenme bilgileri, tavsiye edilen servis büyüklüğü ve olası sağlık yararları da dahil olmak üzere, atıştırmalık olarak elma ve fıstık ezmesi hakkında bilmeniz gereken her şeyi araştırıyor.

Dengeli ve besleyici bir atıştırmalık

 1. Elmalar ve yer fıstığı ezmesi her biri kendi besleyici rock yıldızlarıdır. Eşleştirildiğinde, günümüzün popüler atıştırmalıkları arasında gelmesi zor olan ideal bir besin dengesi yaratırlar.

 2. Elmalar bir bütün yiyecek karbonhidrat ve lif kaynağı sağlarken, yer fıstığı yağı ilave lif ve ayrıca yüksek dozda sağlıklı yağ ve protein sunar.

 3. Ayrıca, her ikisi de çeşitli vitaminler, mineraller ve sağlığı teşvik eden bitki bileşikleri içerir.

 4. Bir orta boy elma (182 gram) aşağıdaki besinleri sağlar (1):

 5. Elmalar, vücudunuzdaki stresi ve iltihabı azaltmada rol oynayabilecek zengin bir bitki bileşiği kaynağı olduğu için de iyi bilinir (3).

 6. Yerfıstığı teknik olarak bir baklagil iken, beslenme profilleri bir somununkine çok benzer. Böylece, genellikle fındıklarla birlikte toplanırlar.

 7. Fıstık ezmesi ve diğer fındık ezmeleri, elma gibi daha fazla karbonhidratlı öğünler ve atıştırmalıklar için tamamlayıcı bir protein ve sağlıklı yağ takviyesi eklemenin harika bir yoludur.

 8. Fıstık ezmesi içindeki kalorilerin% 75'inden fazlası, çoğu tekli doymamış yağ olan yağdan geliyor.

 9. Tekli doymamış yağlar muhtemelen kalp sağlığının korunmasında ve geliştirilmesinde oynadıkları rol için bilinir (4).

 10. 2 yemek kaşığı (32 gram) fıstık ezmesi porsiyonunun (5):

 11. Tüm fıstık ezmesi türlerinin besin olarak eşdeğer olmadığını unutmayın. Eklenen şekerler veya yağlar içermeyen markaları arayın, çünkü bu katkı maddeleri ürünün toplam besin değerini azaltabilir.

 12. Fıstık ezmenizin içermesi gereken tek şey fıstık ve belki de biraz tuz.

Sağlık yararları

 1. Elmalar ve yer fıstığı ezmesi sadece lezzetli bir çerez kombinasyonundan daha fazlası - sağlığınıza da fayda sağlayabilirler.

 2. İnflamasyon, kalp hastalığı ve diyabet dahil olmak üzere çeşitli kronik hastalıkların temel nedenidir (6).

 3. Elmalar, güçlü bir anti-enflamatuar potansiyele sahip olduğu bilinen kimyasal bileşikler olan zengin bir flavonoid kaynağıdır (7).

 4. Çoklu tüp ve hayvan çalışmaları, elma gibi meyvelerde bulunan flavonoidlerin iltihap belirtilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini ve potansiyel olarak iltihaplı hastalıkların gelişimini engelleyebileceğini göstermiştir (8).

 5. Bir çalışmada, haftada üç porsiyon kırmızı et, işlenmiş et ya da rafine tahıl yerine yer fıstığı gibi üç porsiyon fıstık gibi üç porsiyon yer değiştiren katılımcılar, kanda iltihaplı kimyasal seviyelerinde belirgin bir düşüş yaşadı ( 6).

 6. Düzenli olarak bütün meyve ve fındık tüketmek - elma ve yer fıstığı yağı gibi - kan şekeri kontrolünün iyileştirilmesine katkıda bulunabilir.

 7. Büyük bir çalışma, taze meyve alımının daha yüksek oranda diyabet gelişme riskini azalttığını ortaya koydu. Zaten şeker hastası olanlar arasında meyve tüketimi, tanılarına bağlı olarak daha az komplikasyon ile ilişkiliydi (7).

 8. Çok sayıda çalışma, yer fıstığı da dahil olmak üzere düzenli fındık alımının, yemeklerden sonra ılımlı kan şekeri seviyelerini korumaya yardımcı olduğunu da buldu (8).

 9. Fıstık ezmeli elmalar, sağlıklı kan şekeri kontrolü için mükemmel bir atıştırmalık seçimidir.

 10. Hem elma hem de yerfıstığı yağı, sindirim sisteminizin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olan çok miktarda lif sağlar.

 11. Lif, bağırsak düzenine yardımcı olur ve sağlıklı bağırsak bakterilerinin gelişimini destekler (9, 10).

 12. Ayrıca, yeterli miktarda lif alımı, kolon kanseri ve asit reflü gibi bazı sindirim bozukluklarının önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olabilir (11, 12).

 13. Araştırmalar elma ve yer fıstığı yağı gibi meyve ve fındık alımının, kalp hastalığı gelişme riskinin azalması ile ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır (13, 14).

 14. Ek olarak, her iki yiyecek de önemli miktarda lif sağlar ve bu da sağlıklı kolesterol seviyelerini korumanıza yardımcı olabilir (15). [! 1365 => 1140 = 3!

 15. Elyaf ve protein gibi meyve ve kuruyemişlerin çeşitli besin bileşenleri, dolgunluk duygularının arttırılmasında rol oynar ve toplam kalori alımında düşüşe yol açabilir.

 16. Bu nedenle, elma ve yer fıstığı ezmesi için daha az besin maddesi gerektiren atıştırma seçeneklerini değiştirmek, hala tam ve memnun hissetirken kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmanın iyi bir yolu olabilir.

Ne kadar yemelisiniz?

 1. Yemeniz gereken fıstık ezmesi ve elma miktarı tamamen vücudunuzun eşsiz besin ve kalori ihtiyacına bağlıdır.

 2. Bu combo çok sağlıklı bir atıştırmalık seçenek olmasına rağmen, her yiyecek grubundan farklı yiyecekler yiyerek dengeyi korumak önemlidir.

 3. Çok iyi bir şey, iyiden çok zarar verebilir. Bu, özellikle kalori gereksinimlerinizin ötesinde bir şeyler yemenize neden oluyorsa geçerlidir. Bu aynı zamanda, elma ve yer fıstığı ezmesinin bulunmadığı besinleri sağlamak için başka yiyecekler tüketmiyorsanız da bir sorun.

 4. Bir tek fıstık ezmesi porsiyonu tipik olarak yaklaşık 2 çorba kaşığı (32 gram) iken, bir elma porsiyonu kabaca küçük veya orta boy bir elmaya (150-180 gram) dönüşür.

 5. Birlikte, bu besinler yaklaşık 283 kalori, 8 gram protein, 16 gram yağ ve 7 gram lif sağlar (1, 5). [! 1365 => 1140 = 4!

 6. Eğer çok aktifseniz veya biraz daha önemli bir şeye ihtiyacınız varsa, bu kısmı kolayca artırabilir veya sebzeli bir kase ile eşleştirerek ya da tam bir yemeğe dönüştürebilirsiniz. antre salatası.

 7. Dikkatli olun ve vücudunuzun açlık ve dolgunluk ipuçlarına dikkat edin, böylece istemeden aşırıya kaçmazsınız.

En alt satırda

 1. Elma ve fıstık ezmesi karmaşası lezzetli ve besleyici klasik bir atıştırmalık.

 2. Hem elma hem de yerfıstığı, sağlığınızı teşvik eden, iltihabı azaltmak, kalp sağlığını artırmak ve kan şekeri seviyelerini kontrol etmek dahil olmak üzere çeşitli şekillerde beslenir.

 3. Tüketmeniz gereken bu atıştırmalık miktarı kişisel beslenme gereksinimlerinize bağlıdır. Çok çeşitli meyveler, sebzeler, tam tahıllar, fındıklar, baklagiller ve yağsız proteinler içeren dengeli ve sağlıklı bir diyete dahil edildiğinde en iyisidir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407