Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ekmek Ekmekçiliğinin Antioksidan Zengin, Bağışıklık Güçlendirici Faydaları

Kabak Tarihi / Gerçekler

 1. Meyveye benzeyen, ekmek gibi tadı olan ve o kadar çok besin maddesi var ki bunların hepsini takip etmek neredeyse zor mu? Cevap: ekmeği.

 2. Bu güçlü meyve, çoğunlukla büyüdüğü tropikal bölgelerde oldukça uzun bir zamandır temel bir madde olmuştur ve bu çok iyi bir şeydir. Breadfruit, bir porsiyonda günlük önerilen lif değerinin neredeyse yarısını sunar ve her gün ihtiyacınız olan C vitamininin yüzde 100'ünden fazlası, bir düzine diğer önemli besinden bahsetmeksizin

 3. Ekmeğin düzenli olarak ekildiği tropikal bir ortamda yaşıyor olsanız da olmasanız da, bu inanılmaz meyveyi tanımanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Kim bilir - belki de bu güçlü C vitamini yemeğini taşımak için yerel üretim pazarlarınızı teşvik etmenin bir parçası olabilirsiniz. Neden olduğunu bul.

5 Ekmeğin Güçlü Faydaları

 1. Bu tuhaf meyveler ayrıca oldukça fazla miktarda tiamin, yani B1 vitamini içerir. Tiamin, immün sistemin çoğunun bulunduğu sindirim sisteminin duvarları boyunca kas tonusunu koruyan şeyin bir parçasıdır. Aynı zamanda hidroklorik asit salgılanmasına yardımcı olur, vücudunuzun gıdaları tamamen sindirmesine ve mümkün olan en yüksek miktarda besinleri emmesine yardımcı olur. Birlikte, bu özellikler tiamini sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasında değerli bir besin yapar.

 2. Ekmek ağacı meyvesi inanılmaz bir anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğundan, potansiyel bir kanserle mücadele gıdası olarak araştırıldı. Bir fare modelinde, bir Tayvan çalışması cilt kanseri ile mücadelede önemli bir potansiyele sahip olduğunu buldu. Doğrudan cilde uygulanan bu meyveden bir ekstrakt, deri tümörlerinin sayısını, boyutunu ve malignitesini azaltmıştır. (9) Bu kanıt ön bilgidir ancak çığır açan bir potansiyele sahiptir.

 3. Ekmek unu içindeki güçlü besin maddelerinin uğrayabileceği başka bir kanser pankreas kanseridir. Pankreas kanseri, diğer birçok kanser türünden farklı olarak işlemektedir, çünkü diğer kanser türlerinde olduğu gibi "besin açlığına" duyarlı değildir. Bu, genellikle besinlerin açlıktan kanser hücrelerine reçete edilen kanser ilaçlarının, pankreas kanserine karşı normalden daha az etkili olduğu anlamına gelir.

 4. Bu nedenle, pankreas kanseri için olası tedavileri incelerken, bilim adamları bu kanser hücrelerini öldürebilecek ve besinleri yakındaki damarlardan ve hücrelerden çekmelerini önleyen şeylere odaklanmalıdır. 2014 yılında, bir ekstrenin ekmek ağacı ağacının yapraklarından etkilerini araştıran bir pilot çalışma, kimyasal bileşiğin, besinlerden mahrum bırakılmış koşullar altında PANC-1 olarak bilinen insan pankreas kanseri hücrelerine karşı yüzde 100 "tercihli sitoksisite" olduğunu keşfetti. Bu, ekstraktın pankreas kanseri hücrelerinin yüzde 100'ünün besleyici olmayan bir çevreye maruz kalması durumunda başarıyla öldürdüğü anlamına gelir (normalde bu hücreler üzerinde hiçbir etkisi olmaz). (10)

 5. Asya’daki Amerikan Çin Tıbbı Dergisi’nde yayınlanan bir başka çalışmada, ekmek unu bitkisinden elde edilen bir ekstrenin karaciğer kanseri hücreleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmacılar, ekstraktın, antikanser besinler ve farmasötiklerde sıklıkla görülen geleneksel apoptoza (programlanmış hücre ölümü) neden olmadığını keşfettiğinden, bulgular da büyüleyici idi. Bunun yerine, ekmek unu ekstraktına maruz kaldığında, karaciğer kanseri hücreleri otofajik ölüm geçirdi. Bu alternatif hücre ölümü yöntemi vücutta doğal olarak bulunur, çünkü proteinleri işler ve zarar görmüş hücreleri parçalar ve bazı durumlarda kanseri durdurmanın daha etkili bir yöntemidir. (11)

 6. Vücudunuzun yapı taşlarının ne olduğunu biliyor musunuz? Amino asitler olarak bilinen proteinlerdir ve vücudunuzun hücrelerinin yapısını oluştururlar, besin maddelerini taşımaya çalışırlar ve tüm büyük vücut sistemlerinin çalışmasını desteklerler.

 7. British Columbia Üniversitesi'nden yapılan bir araştırmaya göre, breadfruit "temel amino asitlerin tam bir spektrumunu içerir ve özellikle fenilalanin, lösin, izolösin ve valin bakımından zengindir". (1) Doğru beslenmeyi sürdürmek için gereken toplumsal ve modern engeller nedeniyle, mümkün olan en yüksek düzeyde çalışmayı sürdürmek için diyetinizi geniş amino asit yelpazesiyle desteklemek önemlidir.

 8. Hastalığın önlenmesi için önemli olan bir başka besin grubu antioksidanlardır. Çok çeşitli besin kaynaklarında bulunan antioksidanlar, serbest radikallerin vücut fonksiyonlarına neden olduğu zararı oksidatif stresi önler ve tersine çevirir. Güneşe aşırı maruz kalma, çevrenizde bulunan kimyasal maddeler ve diğer çeşitli kaynaklar yoluyla vücuda serbest radikaller girebilir, ancak yüksek antioksidan yiyeceklerle dolu bir diyet yediğinizde, hücrelerin yaşla ilgili parçalanmasını yavaşlatabilir ve azaltabilirsiniz kanser, kalp hastalığı ve felç riskini (diğer hastalıkların yanında).

 9. Ekmek ağacı ağacının meyvesinin yenilebilir tüm kısımları etkileyici bir antioksidan yük içerir ve fenollerin yüksek varlığı nedeniyle birçok pozitif biyoaktif işlem potansiyeli sunar. (2)

 10. 2016 baharında yapılan bir araştırma çalışması, genel olarak çevresel bir toksin ve endokrin bozucu olan kadmiyumun toksisitesi ile ilgili olarak, özellikle ekmeğin antioksidan aktivitesine odaklandı. Bu özel çalışma, kadmiyumun sperm sayısındaki ve aktivitesindeki değişiklikler üzerindeki etkisini araştırdı ve test edilen ekmek hamurunun metanol ekstraktının sperm sayısında, hareketliliğinde (hareketinde) ve hormon seviyelerinde önemli bir iyileşmeye neden olduğunu buldu. (3)

 11. Ekmeğin meyvesinde bulunan önemli bir antioksidan, C vitaminidir, öyle ki yüksek miktarda bulunur ve günlük önerilen değeri kapsar. Çok fazla C vitamini içeren meyve ve sebzelerce zengin diyetler yiyenlerin, diyetleri C vitamini almamış olanlara kıyasla, kalp hastalığı, felç ve kanser gibi riskleri azaltması, uzun bir yaşam süresi 4)

 12. Antioksidan içeriğinden dolayı, diğer faktörlere ek olarak, ekmek kırıntısı da kalbiniz için harika. Kalbi ateroskleroza karşı koruyan fitokimyasallar içerdiği, arter duvarlarında yavaş yavaş beyaz kan hücrelerinin ceplerinin kalınlaşmasına neden olan bir kalp hastalığı olduğu tespit edilmiştir. Sonunda, ateroskleroz, kalp krizi geçirmesine neden olabilecek kalbe kan akışı tıkanması olan miyokard iskemisine yol açabilir. 2006 yılında, bu çok yaygın hastalığa karşı tıbbi korumada kullanılacak iyi bir olasılık olarak ekmek ağacı meyvesi olarak adlandırıldı. (5)

 13. Kalbinize faydalı olmasının bir başka yolu da yüksek kolesterolle savaşabilmesi. Bir sıçan modelinde, ekmek meyvesinden bir metanol ekstresi tüm serum (kan) seviyelerini ve yüksek kolesterol ile ilişkili semptomları hafifletti. (6) Bu, kolesterol düşürücü bir besin olarak potansiyelini göstermektedir.

 14. Ekmek unu, lif bakımından da inanılmaz derecede yüksek ve sadece bir porsiyonda günlük önerilen alımın neredeyse yarısını sunuyor. Yüksek lifli bir diyet, metabolik sendromla birlikte yüksek tansiyon, hipertansiyon ve diğer kalp hastalığı risk faktörleri riskinin azalması ile güçlü bir şekilde ilişkilidir.

 15. Ekmek unu, potasyumda yüksek olduğu için (bir porsiyonda günlük değerin yüzde 30'undan fazlasıyla), aynı zamanda konjestif kalp yetmezliğinin önde gelen bir nedeni olan düşük potasyumdan koruma sağlar. Potasyum ve magnezyumdaki eksiklikler (ayrıca ekmeklik meyvelerde nispeten yüksek miktarlarda bulunur) kalp sorunlarını karmaşıklaştırır ve şiddetlendirir, bu nedenle kalp hastalığı riski taşıyan herkes bu temel besin maddelerini diyetlerine eklemeye özen göstermelidir. (7)

 16. Ekmek ağacı ağacından meyve yemek, bağışıklık sisteminizin iyi çalışmasına yardımcı olabilir. Örneğin, iltihap çoğu hastalığın kökünde olduğu için, ekmek kızartmasında iltihaplanma önleyici biyoflavonoitlerin varlığı, hastalık riskinizi azaltmak için özellikle önemlidir. (8)

Ekmeklik Meyve Besin Değerleri

 1. Moracaea familyasından (ayrıca, nefis, dut ve incir de dahil olmak üzere), ekmek ağacı ağaçları resmen Artocarpus altilis olarak sınıflandırılsa da, birkaç diğer isimler tarafından bilinmesine rağmen. Örneğin, Hawaii'de ekmeğin bitkileri "ulu", çeşitli araştırmalarda Artocarpus communis ve dünyanın diğer bölgelerinde "panapen" olarak adlandırılır.

 2. Ekmek unu meyveleri, mevsimindeyken bol miktarda dalda yetişen, besin yönünden zengin ekmek ağacı ağacından gelir. Bu inanılmaz derecede yararlı bitkiler Güney Pasifik'te (özellikle Yeni Gine) ortaya çıkmıştır ve Okyanusya'nın geri kalanına ve düşük maliyetli, düşük maliyetli bir temel gıda olan birçok tropik bölgeye gitmiştir.

 3. Meyve çok sayıda temel besin içerir ve hem çiğ (belirli koşullar altında) yenebilir hem de meyvenin ömrünü büyük ölçüde uzatan çeşitli yöntemlerle pişirilebilir.

 4. Bir bardak çiğ ekmek greyfurt (yaklaşık 220 gram) aşağıdakileri içerir: (12)

Ekmek Fırını Nasıl Bulunur ve Pişirilir

 1. Düşme zararı gibi fiziksel rahatsızlıklara karşı duyarlı olduğu için, ekmek unu, ılıman bölgelerde daha çok satılık tropik iklimlerden ihraç edilmez. Bununla birlikte, birçok büyük metropol bölgesinde bulmak imkansız değildir. Bu inanılmaz, besleyici meyveyi denemekle ilgileniyor ancak tropik bölgelerde yaşamıyorsanız, yerel organik pazarlarınızı aramanızı ve istemenizi öneririm. Buna kesinlikle değecek kadar güçle dolu.

 2. Büyüdüğü tropik bölgelerde, ekmeği doğrudan ekmeği ağacının dallarından toplanabilir. Bunu yapabiliyorsanız, ağaç dikmek için ekmek tohumu tohumu satın almak nispeten ucuz.

 3. Ekmek ağacı meyvesi çeşitli renklerde büyür ve genellikle yumrularla kaplı yuvarlak veya küre şeklindedir. Düzenli olarak ekildiği alanlarda, genellikle tohumlu ve çekirdeksiz çeşitleri arasında seçim yapabilirsiniz.

 4. Yemek pişirmek veya pişirmek için olgun fakat olgunlaşmamış meyveler tercih edilir. Ekmeği toplandıktan sonra olgunlaşmaya devam ettikçe, en çok ne zaman yemek isteyeceğinizi seçebilirsiniz, bu da parmak baskısına neden olur. Bu meyve asla soğutulmamalıdır, çünkü 12 Fahrenheit'in altındaki sıcaklıklarda ürpertici yaralanmalara maruz kalabilir.

 5. Pek çok ekmek ağacı hayranı bunun çok çeşitli şekillerde kullanılabileceğini biliyor. Olgunlaşmış yiyebilir, bu muhallebi elmaları benzer bir tadı verebilir. Ayrıca haşlanmış, kızartılmış, fırınlanmış, kızartılmış veya toz haline getirilmiş olabilir. Genel olarak, dış cildi soyup, merkezi çekirdeği atmadan önce meyveleri çeyrek dilime ayırmanız gerekir, daha sonra hazırladığınız yemek için uygun boyda kesebilirsiniz. Pişirildiğinde, lezzet, taze pişmiş ekmekle daha yakından ilgilidir (ismini nasıl kazandığı).

 6. Ayrıca ekmeğin bitkisinin fındıklarını güvenle tüketebilirsiniz. Sık sık kavrulmuş veya fındık veya mercimek gibi haşlanmışlar.

 7. Hawaii’deki Breadfruit Institute, çeşitli hazırlık yöntemlerinin tümü dahil olmak üzere geniş bir breadfruit tarifleri kütüphanesi geliştirdi. Çok ilgi çekici bulduğum bir tanesi, hem sağlıklı hem de lezzetli olacak şekilde kolayca ayarlanabilen Breadfruit Shrimp Pasta. [! 3396 => 1140 = 4!

Ekmek Fırçası Tarihi ve İlginç Gerçekler

 1. Yaklaşık 3.500 yıl önce, günümüz Polinezya halkının ataları, kuzeybatı Yeni Gine'de yetişen ekmeği ağacını keşfetti. Başarısız pirinç ekim çabalarını bırakan bu insanlar, gelişmek için oldukça tropik sıcaklıklar gerektirmesine rağmen, bu insanlar ekmeklik meyve suyunu yakındaki Pasifik bölgelerine taşıdılar. [! 3396 => 1140 = 5!

 2. Bununla birlikte, şu anda Jamaika halkının ve diğer birçok tropik yerin temel bir yiyecek olduğu düşünülüyor. Son birkaç on yılda, 1978'de ilk ekmeği ekimi ekimini gören Hawaii (genellikle "ulu" olarak bilinir) gibi yerlerde popülerlik kazanmaya devam etti. İnanılmaz veriminden dolayı, bir ağaç sadece bir büyüme mevsiminde meyveler - özellikle Haiti gibi ucuz beslenmeye ihtiyaç duyan fakir ülkelerde, ekmeğin yetişmesini artırmak için çeşitli kurum ve kuruluşlar oluşturulmuştur

 3. Ekmek unu, pek çok alanda, şu anki popüler çeşitlerden çok daha lezzetli bir glutensiz un oluşturulması da dahil olmak üzere inanılmaz bir potansiyele sahip. (14) ABD Tarım Bakanlığı'na göre ilginç bir şekilde ekmek ağacı meyvesi de son derece etkili bir böcek kovucudur. (15) USDA, öncü kimyasal böcek kovucu olan DEET'ten böcek kovucu böceklerde “çok daha etkili” olduğunu belirtti.

 4. Ekmek ağacı ağacının etkileyici bir başka özelliği de kabuğundan ve yapraklarından sağladığı tıbbi değerdir. Yaprak ekstreleri, tehlikeli tansiyon ilaçlarının çoğu ile ilişkili yan etkiler olmadan hipertansiyonu etkili bir şekilde tedavi edebilir. (16) Ekmek ağacı ağacının ağacı ayrıca, özellikle cildinizin sağlığını destekleyebilecek antioksidanlar açısından inanılmaz derecede zengindir. Kozmetik bir seviyede, ağacın kabuğu, cildin tipik zarar görmesinden ve bozulmasından koruduğu için güvenli bir kırışıklık karşıtı tedavi oluşturmak için kullanılabilir. (17) Daha da ileride, bu aynı ekstrakt, ön testlerde, melaninin melanom hücrelerine mutasyonunu önlemede yararlı olduğu kanıtlanmıştır, bunun insanlarda cilt kanserinin tedavisinin veya önlenmesinin önemli bir parçası olabileceğini düşündürmektedir. (18)

 5. Ekmeğe meyveye karşı alerjik bir reaksiyon yaşamak olağandışı, ancak imkansız değil. Tipik bir alerjik reaksiyon, kurdeşen ve / veya iltihap ve dudak, dil ve ağız şişmesini içerir. Ekmeği yedikten sonra bu reaksiyonu yaşarsanız, derhal yemeyi bırakın ve doktorunuza görünün. [! 3396 => 1140 = 5!

 6. Sesinden sızan bağırsakların sadece sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ama gerçekte daha fazla etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve böyle bir bilmecedir. Sızdıran bağırsaklarla ilgili ücretsiz bir web semineri veriyorum. Web semineri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407