Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ekmeğe Ekstra Maya Ekleme

Adım 4

 1. Maya, su, şeker ve un ile birleştirildiğinde, kabuklu, havadar ekmek oluşturarak kabartma büyüsü yapan canlı bir organizmadır. Ne yazık ki, maya potensini kaybetmeye başlamadan önce bir yıl kadar taze kalır. Ekmek yapımında hayal kırıklığı yaratan sonuçlar elde ettiyseniz, taze maya kullanmayı deneyin. Bu işe yaramazsa, tarife biraz daha fazla maya ekleyebilirsiniz, ancak bunu yapmak tadı ve dokuyu değiştirebilir.

Maya 101

 1. Maya ılık su ve şekeri birleştirdiğinde, karbondioksit kabarcıklarını ve alkolü çözer ve serbest bırakır. Karbondioksit kabarcıkları ekmeğin yükselmesine neden olurken alkol ekmeğe lezzet verir. Maya, ayrıca ekmek hamurunu kuvvetlendiren glüten oluşumuna yardımcı olur. Un ve su birlikte yoğrulurken, undaki proteinler glüten oluşturmak için suyla birleşir. Ekmeğin yumuşak, elastik dokusunu veren ve yükselmesini sağlayan glütendir. Karbondioksit kabarcıkları oluştukça proteinleri ve suyu birleştirmeye yardımcı olurlar, böylece daha fazla glüten gelişir. Ne kadar maya ekleyeceğiniz, bu işlemlerin ne kadar hızlı ve kuvvetli olacağını belirler.

Hızlı Başlangıç

 1. Ekmek hamuruna daha fazla maya eklerseniz, hamur daha hızlı yükselir. Acele ediyorsanız ve hamuru hızlı bir şekilde fırına almak istiyorsanız, biraz daha fazla maya eklemek yararlı olacaktır. Ancak, çok fazla maya eklerseniz bazı olumsuz şeyler olabilir. Hamur çok hızlı yükselebilir ve çok fazla glüten üretebilir. Bu olduğunda, hamur çökebilir - çok fazla hava dolu olduğunda bir balonun patlamasına benzer. Dikkate alınması gereken başka bir şey tadı. Daha yavaş yükselmeler daha fazla alkolün gelişmesini sağlar ve bu da maya ekmeklerine lezzetli lezzetlerini verir. Çok fazla maya eklerseniz, ekmek mayası tadı istediğinizden daha güçlü olabilir.

Sağlıklı Kepekli Tahıllar

 1. Tam tahıllı ekmekler, beyaz ekmeğe göre daha fazla lif ve besine sahiptir, ancak bunları yapmak sinir bozucu olabilir. Yükselmeleri daha yavaştır ve genellikle beyaz ekmeklerden daha yoğundurlar. Daha fazla maya eklemek, bu sorunu nadiren çözer. Çoğu durumda, sadece tarifte belirtilen maya miktarını eklemelisiniz. Ekmeğin iki katına kadar yükselmesine izin verin, bu da bir somun ekmekden daha uzun sürebilir. Glüteni geliştirmek için ekmeği iyice yoğurun. Bir parça beyaz un kullanarak bir parça tam buğday unu kullanın. Deneyim kazandıkça daha fazla buğday unu kullanabilirsiniz. Tam buğday unu beyaz un kadar glüten içermez, bununla birlikte yapılan ekmeklerin sık sık bir nedenidir. Bir miktar hayati buğday glüteni ekleyin - çevrimiçi olarak veya marketlerin fırınında bulabilirsiniz. Bu yüksek oranda konsantre glüten unu, yüzde 100 tam buğday unu ile yapılan ekmekleri bile yumuşatabilir. Nem veren herhangi bir bileşen, bal, tereyağı veya patates püresi gibi buğday ekmeğini de yumuşatabilir.

Başarı için ipuçları

 1. Ekmek yapmak için gereken süreyi azaltmak istiyorsanız, biraz daha fazla maya ekleyebilirsiniz - 1/2 çay kaşığı kadar - ama genel olarak, en iyisi Bir tarifte istenen maya miktarı. Ekmek yapımını hızlandırmak için çok sıcak su kullandığınızdan emin olun - 115 dereceye kadar Fahrenheit. Ekmek hamurunu yağlı bir kaba yerleştirin, havluyla örtün ve sıcak bir yere koyun. Bazı durumlarda, bir tarifte kullandığınız maya miktarını azaltmak isteyebilirsiniz. Ekmek hamurunun doğal olarak daha çabuk yükseldiği yüksek irtifada yaşıyorsanız bu doğrudur. Anlık maya kullanıyorsanız, aktif maya yerine, kullandığınız maya miktarını muhtemelen düşürebilirsiniz. Sık sık ekmek pişirirseniz, mutfağınızda doğal olarak meydana gelen vahşi maya sporları vardır. Bu durumda, daha az maya kullanabilirsiniz. Son olarak, lezzet geliştirmek ve huysuz, çiğnemek ekmeği oluşturmak için yavaş, uzun bir yükseliş istiyorsanız, mayayı 1 çay kaşığından daha az olacak şekilde kesin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407