Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Şekersiz JELL-O'nun Yan Etkileri

Adım 5

 1. Şekersiz Jell-O, ticari olarak NutraSweet veya Equal olarak pazarlanan yapay tatlandırıcı aspartam içerir. Birçok sağlık savunucusu, ABD Gıda ve İlaç İdaresi de dahil olmak üzere aspartamın güvenliğini sorguladı. FDA, tatlandırıcı ve lezzet arttırıcı olarak gıdada güvenli kullanım için aspartam onaylasa da, aspartamın incelenmesi, yan etkileri nedeniyle devam ediyor. Öyleyse, bir sonraki aile fonksiyonunuzda ünlü Jell-O kalıbınıza servis yapmadan önce, aspartamın yan etkilerini tazeleyin.

Kardiyovasküler Etkiler

 1. Aspartam'ı kardiyovasküler sorunlara bağlayan yan etkiler taşikardi - dinlenme veya uyku sırasında artmış bir kalp hızı. Sağlıklı bir yetişkin kalp dakikada yaklaşık 60 ila 100 kez atar. Taşikardili bir kalp, daha fazla oksijen ihtiyacı altında kanı dağıtmak, vücudu ve miyokardiyumu veya kalp kasının en kalın kısmını yerleştirmek için çok daha fazla çalışmalıdır. Kalp kendi oksijen talebini karşılamadığında, kalp krizi olarak da bilinen miyokard enfarktüsüne yol açabilecek miyokard hücreleri ölmeye başlar.

Beyin Etkileri

 1. Aspartam Detoks Programının yaratıcısı Janet Star Hull'a göre aspartam, sırasıyla melatonin oluşumunu engelleyen serotonin üretimini engeller. Melatonin vücudun uyku ve uyanma döngüsünü düzenler, bu yüzden onsuz uykusuzluk yaşayabilirsiniz. Depresyondaki bireyler, bazı hiperaktif çocuklarda olduğu gibi genellikle düşük serotonin seviyeleri sergiler. Sağlıklı bir diyet yemek size yeterli miktarda serotonin ve melatonin sağlar, ancak şekersiz Jell-O gibi düzenli olarak aspartam içeren yiyecekler tüketenlerde uykusuzluk, depresyon ve ruh hali değişimleri yaşanabilir.

Gastrointestinal ve Üreme Yan Etkileri

 1. Aspartam Bilgi Merkezi'ne göre, 100'den fazla ülkede aspartam kullanımı onaylandı ve 6.000'den fazla yiyecek veya içerik tatlandırıcı madde içeriyor. Gastrointestinal rahatsızlığa neden olma geçmişine rağmen, 200'den fazla bilimsel araştırma aspartamın güvenli olduğunu ilan etti. Bu yapay tatlandırıcının kullanıcıları şişkinlik, ödem, karın ağrısı, bulantı ve kusma, aşırı susuzluk ve açlık, ishal, yanma idrara çıkma, adet ve cinsel bozukluklar bildirmişlerdir.

Tatlı ve Çerez Alternatifleri

 1. Çöl ya da atıştırmalık olarak uzun süredir devam eden bu eğlencenin tadını çıkarırsanız, bir kutu normal Jell-O hazırlayın ve sadece beslenme etiketinde bulunan önerilen bölümleri sunun. Daha sonra, rahatlatıcı bir yürüyüş veya koşu yapmanın tadını çıkarın. Şeker alımınızı sınırlarsanız ama kendinizi aspartam'a maruz bırakmak istemiyorsanız, normal Cool Whip ile doldurulmuş 1 bardak dilimlenmiş çilek; sadece 1 gram şeker var. Dondurmayı arzuluyorsanız, graham krakerinin yarısına 2 çorba kaşığı normal Cool Whip yayılır ve diğer yarısı ile doldurun. Bir saat dondurun ve "ev yapımı" dondurmalı sandviçiniz olacak.

 2. Çöl ya da atıştırmalık olarak uzun süredir devam eden bu eğlencenin tadını çıkarırsanız, bir kutu normal Jell-O hazırlayın ve sadece beslenme etiketinde bulunan önerilen bölümleri kullanın. Daha sonra, rahatlatıcı bir yürüyüş veya koşu yapmanın tadını çıkarın. Şeker alımınızı sınırlarsanız ama kendinizi aspartam'a maruz bırakmak istemiyorsanız, normal Cool Whip ile doldurulmuş 1 bardak dilimlenmiş çilek; sadece 1 gram şeker var. Dondurmayı arzuluyorsanız, graham krakerinin yarısına 2 çorba kaşığı normal Cool Whip yayılır ve diğer yarısı ile doldurun. Bir saat dondurun ve "ev yapımı" dondurmalı sandviçiniz olacak.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407