Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Şeker Hastalığınız Varsa Tatlı Patates Sağlıklı Bir Yiyecek Seçimi midir?

Alt satırda

 1. Diyabetiniz varsa, başınızı tatlı patateslerin üzerine çiziyor olabilirsiniz. Tatlı patateslerin yemek için güvenli olup olmadığını merak ediyorsunuz, cevabı evet, bir nevi…

 2. İşte nedeni.

 3. Süpermarkete yaptığınız bir seyahatten sonra bunu bilmiyor olabilirsiniz, ancak dünyada 400'den fazla çeşit tatlı patates var. Bunlardan bazıları diyabet hastalarının diğerlerinden daha iyi yemeleri için daha iyidir.

 4. Porsiyon büyüklüğünüz ve pişirme yönteminiz önemlidir.

 5. Seçtiğiniz tatlı patates çeşidi için glisemik indeksi (GI) ve glisemik yükü (GL) bilmek de önemli faktörlerdir.

 6. GI karbonhidrat içeren yiyecekler için bir sıralama sistemidir. Bir yiyeceğe verilen sıralama veya sayı, kan şekeri seviyelerine etkisini gösterir.

 7. GL aynı zamanda bir sıralama sistemidir. GL sıralaması bir yiyeceğin GI'sını, porsiyon boyutunu veya porsiyon başına gram'ı dikkate alır.

 8. Bu makalede, şeker hastası bir kişinin tatlı patates yemesi hakkında bilmesi gereken her şeyi parçalayacağız. Bu bilgi endişelenmeden onlardan zevk almanıza yardımcı olabilir. Hoşunuza gidebilecek bazı tarifler bile sunacağız.

Tatlı bir patateste neler var?

 1. Tatlı patateslerin bilimsel adı Ipomoea batatas. Her çeşit tatlı patates, beyaz patateslere iyi bir alternatif. Beta karoten gibi lif ve besinler bakımından daha yüksektirler!

 2. Ayrıca daha düşük bir GL'ye sahipler. Beyaz patatesler gibi, tatlı patatesler de karbonhidrat bakımından yüksektir. Buna rağmen, şeker hastalığı olan insanlar onları ılımlı bir şekilde yiyebilirler.

 3. Kan şekeri ve obezite konusunda endişe duyan insanlara faydası olduğu gösterilen bazı tatlı patates türleri var. Bir sonraki bölümde tatlı patates çeşitlerini ve faydalarını tartışacağız.

 4. Besin değerlerine ek olarak, tatlı patatesler tip 2 diyabet riskini azaltabilecek özellikler içeriyor.

 5. Tatlı patateslerde bulunan besinlerden bazıları:

Farklı tatlı patates çeşitleri

 1. Turuncu tatlı patatesler, ABD süpermarketlerindeki en yaygın çeşittir. Dışta kırmızımsı kahverengi, içte turuncudır.

 2. Normal beyaz patateslerle karşılaştırıldığında, turuncu tatlı patatesler daha yüksek lif içeriğine sahiptir. Bu onlara daha düşük GI verir ve onları diyabet hastaları için daha sağlıklı bir seçenek haline getirir.

 3. Bazı çalışmalar, haşlanmış portakal tatlı patateslerin, pişirme veya kızartma işlemlerine kıyasla daha düşük bir GI değerine sahip olduğunu göstermektedir.

 4. Mor tatlı patatesler içte ve dışta lavanta renginde. Bazen Stokes Purple ve Okinawan patatesleri adı altında pazarlanıyorlar.

 5. Mor tatlı patatesler, turuncu tatlı patateslerden daha düşük bir GL'ye sahiptir. Besinlere ek olarak, mor tatlı patates de antosiyaninler içerir.

 6. Antosiyaninler, çalışmaların obezite ve tip 2 diyabet riskini insülin direncini artırarak tersine çevirebileceğini veya önleyebileceğini gösteren polifenolik bir bileşiktir.

 7. Bir çalışma incelemesi, antosiyaninlerin bağırsakta karbonhidrat sindiriminin azaltılması dahil olmak üzere birçok mekanizma ile vücutta çalıştığını ortaya koydu.

 8. Japon tatlı patatesleri (Satsuma Imo), bazen dışarıda mor, içlerinde sarı olmasına rağmen beyaz tatlı patates olarak adlandırılır. Bu tatlı patates suşu caiapo içerir.

 9. Bir çalışma, caiapo özütünün, plaseboya kıyasla deneklerde açlık ve iki saatlik kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde azaltabildiğini buldu. Caiapo de kolesterolü düşürdüğü gösterilmiştir. [! 1480 => 1130 = 4!

 1. Tatlı patatesler karbonhidrat bakımından yüksek olduğu için kan şekeri seviyesini arttırabilirler. Fiber içerikleri bu süreci yavaşlatmaya yardımcı olur.

 2. Portakallı tatlı patateslerde daha yüksek GI var. Bu, diğer tatlı patates çeşitlerine kıyasla kan şekeri seviyenizi artırabilir.

 3. Hangi tatlı patates türünü seçerseniz seçin, miktarınızı sınırlayın ve fırında pişirmek yerine kaynatmayı veya buğulamayı seçin.

Diyabetiniz varsa tatlı patates yemenin faydaları var mı?

 1. Aşırı ılımlı yenildiğinde, her çeşit tatlı patates sağlıklı. Antioksidanlar, vitaminler ve mineraller bakımından çok yüksektirler ve diyabet dostu bir diyete güvenle dahil edilebilirler.

 2. İşte deneyebileceğiniz diyabet dostu bazı tarifler:

Şeker hastalığınız varsa tatlı patates yemenin riskleri var mı?

 1. Tatlı patates, beyaz patateslerden daha iyi bir beslenme seçeneği. Buna rağmen, yalnızca ölçülü olarak tüketilmelidirler veya kan glukoz seviyelerini olumsuz yönde etkileyebilirler.

 2. Bazı tatlı patateslerin boyutu çok büyüktür, bu da çok fazla yemeyi kolaylaştırır. Daima orta boy bir patates tercih edin ve günlük olarak diğer sağlıklı yiyecekleri yemek planınıza dahil ettiğinizden emin olun.

Alt satırda

 1. Aşırı derecede yenildiğinde, tatlı patatesler, diyabetle yaşadığınızda sağlıklı bir yiyecek planının parçası olabilir. Bazı tatlı patates türleri, durumunuzu yönetmenize yardımcı olacak faydalar bile sağlayabilir.

 2. Bunlar arasında Japon tatlı patates ve mor tatlı patates var.

 3. Tatlı patatesler besin bakımından yoğundur ancak aynı zamanda karbonhidratlar içerir. Porsiyonlarınızı küçük tutmak ve pişirme yerine kaynatmak daha düşük bir GL elde etmeye yardımcı olacaktır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407