Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Şeftalilerin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Vitaminler ve Mineraller

 1. Yumuşak tenli ve tatlı tenli şeftaliler yaz mevsimidir. Amerika Birleşik Devletleri'nde yetişen en büyük meyve bitkilerinden biri olan şeftali, az kalorili ve yağsız birçok besin sağlar. Şeftali, günlük meyve porsiyonlarınızdan birine sığmanın sağlıklı bir yoludur.

Ağırlık Kontrolü

 1. Çapı yaklaşık 2 3/4 inç olan büyük bir şeftali sadece 68 kalori içerir ve yağ içermez. Daha fazla besi yerine şeftali yemek, cips, unlu mamuller, tahıl barları ve çerezler gibi işlenmiş atıştırmalıklar, kilonuzu yönetmenize yardımcı olabilir. Şeftaliler doğal olarak tatlıdır ve diyetinize eklenen bazı şekerlerin yerini alabilir. Yüksek fruktozlu mısır şurubu veya şeker kamışıyla tatlandırılmış bu yiyeceklerin versiyonlarını seçmek yerine, şekersiz tam tahıl gevrekleri, sade yoğurt veya sade az yağlı süzme peynirleri kullanın.

Vitaminler

 1. Şeftali 10 farklı vitamin içeriyor. Büyük bir şeftali, sağlıklı görme için önemli 570 uluslararası A vitamini ünitesi ve bir antioksidan ve doku oluşturucu olan 11.6 mg C vitamini sağlar. Şeftaliler, 2.000 kalorili bir diyete dayanarak günlük değerin yaklaşık yüzde 6'sı olan E ve K vitaminlerinin daha düşük seviyelerini sağlar. E vitamini başka bir antioksidandır, K vitamini ise vücudunuzun kan pıhtılaşması için elzemdir. Şeftali aynı zamanda bir tiamin, riboflavin, B-6 vitamini, niasin, folat ve pantotenik asit kaynağıdır.

Mineraller

 1. Büyük bir şeftali 333 mg potasyum sağlar. Potasyum, sağlıklı kan basıncını korumanıza yardımcı olur, böbrek taşlarını ve kemik kaybını önler. Tıp Enstitüsü, tüm yetişkinlerin günde 4.700 miligram potasyum tüketmesini önerir. Şeftali bazı magnezyum, fosfor, çinko, bakır, manganez, demir ve kalsiyum da sağlar. Bu mineraller kırmızı kan hücresi, kemik ve sinir sistemi sağlığını desteklemeye çalışır.

Antioksidanlar

 1. “Tıbbi Beslenme Dergisi” nde Ekim 2009’da yayınlanan bir araştırma şeftalinin et ve cildinde önemli antioksidanların bulunduğunu bildirmiştir. Şeftalilerdeki başlıca antioksidanlardan biri olan klorojenik asit, yaşlanmanın etkilerini azaltmak ve kronik hastalıkları caydırmak için vücudun kirletici maddelere, yiyeceğe ve çevreye maruz bırakarak elde ettiği bileşikleri serbest radikallerin temizlemesine yardımcı olur. Bu antioksidan ayrıca kanseri önlemeye ve vücut iltihabını azaltmaya yardımcı olabilir.

Lif

 1. Büyük bir şeftali, 3 g elyaftan gelen 17 g karbonhidrat sağlar. Lif, pürüzsüz ve sağlıklı bir sindirim için, kabızlığın önlenmesinde ve sindirim sağlığının sağlanmasında esastır. Lif ayrıca kolesterol seviyelerinizi düzenleyerek kalp hastalığına yakalanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Yetişkin bir kadın günde 25 g lif ve günlük 38 g yetişkin bir erkek tüketmeye çalışmalıdır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407