Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Şeftali Beslenmesi: Kalp-Sağlıklı, Gut Dostu Düpedüz Lezzetli

25 Crockpot Tavuk Yemek Tarifleri

 1. Şeftali tüylerini sevmeyi öğrenmelisin - ve hayır, yüz kıllarından bahsetmiyorum. Şeftali değerli bir besin kaynağıdır ve şeftali beslenmesi vücudunuzun serbest radikallerle savaşmasına, kanseri önlemesine ve kalbinizi hastalıktan korumasına yardımcı olur.

 2. Çin'e özgü bir meyve olan şeftali, binyıllar civarındaydı ve dünyanın her yerindeki farklı türdeki yemeklerde kullanılan etli ve lezzetli bir meyve olarak kabul edilir. Ancak, faydalar sadece zevkinize göre bitmiyor. Şeftaliler, anti-enflamatuar ve antifungal özelliklere sahip yüksek antioksidan gıdalardır, bu nedenle şeftali beslemesinin etkileyici sağlık yararları için bir çeşit teklif sunar.

Şeftali Beslenmesinin Yararları

 1. Bununla birlikte, şeftali (erik ve kayısı ile birlikte) metabolik sendrom ve kardiyovasküler hastalıkların oluşması için umut veriyor. Büyük iç tohum kabuklarından dolayı bu şekilde adlandırılan bu "taş meyveler", birlikte kalp hastalığı riski taşıyan bireylerde sert bir iyileşme yaratan eşsiz bir biyoaktif bileşik kombinasyonuna sahip olduklarını kanıtlamıştır. Tüm antioksidanlar, antienflamatuar besinler ve şeftalilerdeki diğer vitamin ve mineraller diğer gıdalarda bulunabilirken, araştırmacılar bu besin maddelerinin belirli seviyelerinin kaynaşmasının onları bu kadar özel kılan olduğuna inanıyorlar.

 2. Çeşitli metabolik sendrom türleri, diyabet, kolesterol, iltihaplanma ve kilo alımı gibi taş meyveler tüketilerek tedavi edilir. (13) Bir çalışmada, şekerli içeceklerin polifenollerde yüksek olan doğal meyve suları ile değiştirilmesinin etkisi incelenmiş ve kardiyovasküler hastalık risk faktörleri üzerinde önemli bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. (14)

 3. Çin'deki 1.300'den fazla kişinin yaptığı bir çalışma, şeftali de dahil olmak üzere meyvelerden yüksek biyoflavonoid tüketiminin etkisini test etti ve özellikle kadınlarda deneklerin lipit profillerinin hepsinde iyileşme olduğunu buldu. (15) Bu, kolesterol seviyeleri gibi kandan test edilen kalp hastalığı için risk faktörlerinin, bütün pano boyunca iyileştirildiği anlamına gelir.

 4. Enflamasyon çoğu hastalığın kökünde olduğu için, şeftalilerin ve onun gibi diğer meyvelerin vücuttaki inflamasyon seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olduğunu bilmek de yararlıdır. Pek çok anti-enflamatuar kabiliyeti arasında, şeftali beslenmesi, enflamatuar sitokinlerin üretimini durdurur ve kan dolaşımında alerjik reaksiyonlara neden olan histamin salınımını baskılar. (16) Şeftalilerin taze hamurları ve kabuğu, vücutta hücre ölümüne neden olan iltihaplanmalara karşı ciddi bir mücadele gücüne sahiptir, bu da şeftalilerin mükemmel anti-enflamatuar yiyecekler olmasını sağlar. [! 4251 => 1140 = 2!

 5. Motilite bozuklukları gastroözofageal reflü hastalığı (GERD), kabızlık, ishal ve diğerleri gibi şeyleri içerir. Şeftali çiçeği özü, uygun ritimlerini korurken GI kanalındaki kasılmaların sıklığını ve / veya gücünü artıran etkili bir prokinetik ajandır. (17)

 6. Yukarıda da bahsettiğim gibi, şeftalilere güçlerini veren, yalnızca bireysel besinlerin varlığı değil, sağladıkları belirli miktardaki besinlerin kombinasyonundan kaynaklanan biyoaktif bileşiklerdir. Bu ayrıca, şeftalinin en yaygın maya enfeksiyonu olan kandida semptomlarına karşı potansiyelini açıklamak için de geçerlidir. Şeftali beslenmesi, polifenoller, biyoflavonoitler ve yoğunlaşmış tanenlerin kombinasyonu ile candida mantarının büyümesini önler ve ortadan kaldırır. (18)

 7. Lutein gibi güçlü antioksidanlar içerdiklerinden, şeftali ayrıca gözlerinizi korumaya ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Karotenoidler gözlerinizin maküler dokusunda birikir ve yaşa bağlı körlük ve maküler hücrelerin zarar görmesinden kaynaklanan bulanık görmenin nedeni olan maküler dejenerasyonu önlemeye yardımcı olur. (19)

 8. Şeftali beslemesindeki en büyük özelliklerden biri, bu lezzetli meyvelerde bulunan yüksek miktarda antioksidandır. Şeftaliler, hastalıklarla savaşmak ve serbest radikallerin vücudundan kurtulmak için uzun vadeli etkileri olan güçlü antioksidan özellikler gösterir. (1) Serbest radikaller çeşitli vücut sistemlerinizde etrafa sıçrayabildiğinde, oksidatif stres olarak bilinen her türlü hasara yol açabilir ve birçok seviyede hastalık ve hücre bozulmasına katkıda bulunabilir.

 9. Antioksidanlarda ağır bir diyet, serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı en iyi, doğal savunmanızdır. Aslında, birçok meyve suyu (taze sıkılmış şeftali suyu dahil), tükettiğinizden sadece 30 dakika içinde oksidatif stresi azaltma işlemine başlar. (2)

 10. Birçok yiyecek türünde olduğu gibi, özel şeftali çeşidi de antioksidan yükünü belirler. Ek olarak, tüketmeyi sevdiğiniz şeftalinin bir kısmı da şeftali yemekten ne kadar antioksidan fayda aldığınızı etkiler. Araştırmalar, kabuğundaki posaya karşı daha yüksek seviyede bir antioksidan olduğunu göstermektedir. (3) Şeftali konserveleri ve şeftali şurubu, şeftalileri bu kadar faydalı yapan şeylerden çok az içerdiğinden, taze şeftali içinde daha iyi besin içeriği bulacaksınız. (4)

 11. Kafeik asit, şeftali beslenmesinde özellikle yüksek seviyelerde bulunan bir antioksidandır. (5) Vücudu, yer fıstığı, mısır ve yer fıstığı yağı gibi bazı yiyecek türlerinde bulunan tehlikeli kanserojen küf aflatoksininden korur. Test edilen diğer herhangi bir antioksidandan daha fazla, kafeik asit, aflatoksin üretimini tahrip etti, onu% 95 azalttı. (6) Aflatoksini kansere bağlayan kanıt dağını göz önüne alarak, şeftalilerde kafeik asit mevcudiyeti, onları düzenli olarak yemek için özellikle önemli bir nedendir. [! 4251 => 1140 = 2!

 12. Aynı üniversite tarafından yapılan başka bir araştırma, bu polifenollerin sadece meme kanseri büyümesini yavaşlatmakla kalmayıp aynı hücreyi sağlıklı hücrelerin ölmesine neden olmadan da öldürdüğünü buldu. (8)

 13. Şeftali içinde çok zengin bulunan antioksidan olan kafeik asit, fibröz bağ dokusunda büyüyen bir tümör olan bir tür fibrokarsinomu inhibe edebilir. (9) Bazı kolon kanserleri, şeftali ve benzeri meyvelerin tüketimi ile büyümelerinde yetersiz kalır.

 14. Ve şeftalinin kansere karşı mücadelesinde çok faydalı olan sadece hamuru ve derisi değil. Geleneksel Asya tıbbında, şeftali tohumu, birçok hastalığın tedavisinde bin yıl boyunca kullanılmıştır. 2003 yılında, bilim adamları şeftali çekirdeğindeki bileşiklerin ciltte papilloma (tümör) büyümesini azalttığını ve iyi huylu tümörlerin kansere dönüşme sürecini kanserojen olarak yavaşladığını buldular. (10)

 15. Cildiniz şeftali ağacının çiçeklerinden de yararlanabilir. Şeftali çiçeği özü, antioksidasyon yoluyla cildinizi UV hasarına ve cilt kanseri gelişimine karşı korur. (11)

 16. Batıda şaşırtıcı obezite oranı artmaya başladığında, metabolik sendrom olarak bilinen bir durumun yükselmesi de artar. Bu koşullar kümesi tehlikelidir ve gençlerden yaşlılara kadar olan yaş gruplarını büyük ölçüde etkiler ve sendrom kontrol edilmezse kalp hastalığı riskini büyük ölçüde arttırır.

Şeftali Beslenme Değerleri

 1. Şeftaliler, kiraz, kayısı, badem ve erik içeren Prunus cinsinin bir parçasıdır. Ayrıca her ikisi de oluklu tohum kabukları ile ayırt edildikleri için bademle birlikte Amygdalus alt türünün bir parçası. Şeftali, resmi olarak Prunus persica olarak bilinir; özgün ismini, bulunduğu yer olan Çin'den, Pers Yolu üzerinden, İpek Yolu üzerinden Avrupa'ya giden yolculuğundan kazanır.

 2. Pek çok vitamin ve mineraline ek olarak, düşük kalorili ve elbette lezzetli tadıyla birlikte şeftali, beş karotenoid sınıflandırması da dahil olmak üzere harika antioksidanlarla doludur. Mükemmel bir A vitamini ve C vitamini ve ayrıca faydalı lif kaynağı olarak, şeftalilerin en iyi sağlık ve savaş hastalıklarını sürdürmek konusunda bu kadar harika bir meyve olmalarına şaşmamalı.

 3. Bir orta büyüklükte şeftali (yaklaşık 2 2/3 inç çapında) yaklaşık olarak içerir: (20)

 4. İnsanların şeftalilerle ilgili ortak bir sorusu “Şeftaliler nektarinlere benziyor mu?”. Bunun cevabı evet. Aslında, şeftali ve nektarinler genetik olarak aynı meyvelerdir, nektarinlerin pürüzsüz, tüysüz bir soyulmasına neden olan bir genetik alel kurtarır. Nektarinler, bazılarının inandığı gibi, şeftali ve erik arasında bir haç değildir.

Şeftali Beslenmesinde Tarih ve İlginç Gerçekler

 1. Bilimsel adı Farsça konuşmasına rağmen, şeftali Çin'den geliyor. Şeftali ekimi, M.Ö. 1100’lere kadar uzanan ve M.Ö. 300’lerde Avrupa’nın batı kısımlarına giden antik Çin kayıtlarında kaydedilmiştir ve MS 1. yüzyılda popüler bir Roma yemeğidir. İspanyol yerleşimciler tarafından getirildiklerinde, İngiltere ve Fransa nihayet 1600'lerin ortalarında lezzetli yararlarını takdir etmeye başladılar.

 2. 2010 yılında, ABD, İtalya, Şili, İspanya ve Fransa’dan araştırmacılar, şeftali ve bitkilerin kesin genomuna ilişkin bir araştırma olan Uluslararası Şeftali Genom Girişimi’nin bulgularını sunmak üzere bir konsorsiyumda toplandı. farklı şeftali çeşitleri ve farklılıkları ile ilgili paketler.

 3. Şeftali, benzer meyveler kadar yaygın olarak üretilmez, çünkü büyümek için kuru ve ılıman bir iklime ihtiyaç duyarlar. Bu, yüksek irtifalarda yetişen durumlar haricinde, tropik iklimler için uygun olmamasını sağlar. Çin, şeftalinin en büyük üreticisidir ve dünya genelinde şeftalilerin yarısından fazlasını büyütmektedir. Üretimde İtalya, İspanya, ABD ve Yunanistan izliyor. Son yıllarda, ABD'de hassas meyvelerin kışın sonlarında beklenmedik bir soğuk hava ile tamamen silindiği en az bir şeftali yetiştirme mevsimi yaşandı.

 4. Sadece favori bir meyve olmaktan uzak, şeftali ağaçları, meyveler ve çiçekler, Çin kültüründe hem tarihi hem de bugün yüksek saygı görüyor. Çinliler, şeftali ağacının farklı yönlerinin kötü ruhlardan korunmak, bir kişinin yaşamını ve sağlığını korumak ve barışı sağlamaktan sorumlu olduğuna inanıyorlar. Şeftali tohumları, kan tıbbı, iltihaplanma ve alerji gibi çeşitli durumları tedavi etmek için Çin tıbbının bir parçası olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır.

 5. Şeftalilerin, hem gerçekçilik hem de sembolik parçalarda, sanatta da özel bir yeri var. Monet, Rubens ve Van Gogh, şeftali ağacının ve meyvenin çeşitli kısımlarını gösteren birçok sanatçı arasındadır.

 6. Çin, dünyadaki ticari şeftalilerin yarısından fazlasını oluşturan ezici şeftali üreticisi olmasına rağmen, ABD, şeftali üretimine ya da beğenisine yabancı değil. 90'ların ortasında, Georgia "Şeftali Devleti" olarak anıldı ve her yıl Georgia Şeftali Festivali'nde yapılan Dünyanın En Büyük Şeftali Ayakkabıcısının oluşturulması dahil şeftali ile ilgili pek çok kutlama yaptı. Bununla birlikte, resmi kayıt Ruston, La’daki Ruston Hampton Inn tarafından tutulmaktadır. (21) Diğer devletler de nefis şeftali geleneğini onurlandırmaktadır. Gaffney, S.C., yakındaki eyaletlerarasından görülebilen Peachoid olarak bilinen, benzersiz bir şekilde tasarlanmış su kulesini gururla sergiliyor.

Şeftali Nasıl Seçilir ve Kullanılır

 1. Şeftali tohumlarında eser miktarda siyanür bulunduğundan da bahsetmiştim. Matematiksel olarak, kendinizi incitecek kadar küçük bir sürede yeterli miktarda şeftali tohumu tüketmek imkansız olurdu - ancak, her şeyi ölçülü yapmak her zaman iyi bir fikirdir. Şeftali tohumu yemeyi tercih ederseniz, sorumlu bir şekilde yapın ve herhangi bir olumsuz reaksiyonu derhal doktorunuza bildirin.

 2. Sesinden sızan bağırsakların sadece sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ama gerçekte daha fazla etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve böyle bir bilmecedir. Sızdıran bağırsaklarla ilgili ücretsiz bir web semineri veriyorum. Web semineri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

 3. Üç temel şeftali çeşidi vardır: freestone (şeftali küspesinin gövdeye yapışmadığı), clingstone (iç hamurun gövdeye sıkıca sarıldığı) ve daha az bilinen düz veya "Satürn şeftali." Ayrıca bazen donut şeftali olarak da adlandırılan Satürn şeftali, standart şeftalilere göre daha düz ve daha az bulanıktır.

 4. Her iki ortak şeftali türü, her biri ciltte kırmızı lekeler veya kırmızı çizgiler bulunan beyaz veya sarı bir kabukla ekilebilir. Beyaz çeşitler daha tatlı, daha az asitli bir tada sahiptir ve çoğunlukla Asya ülkelerinde popülerdir. Avrupalılar ve Amerikalılar sarı tenli, daha fazla tart çeşitlerini tercih etme eğilimindedirler.

 5. Şeftalilerin soğutulması nadir değildir, ancak bunu yaparken şeftali beslenmesinin bir kısmını kaybetme riskini taşıdığınızı bilmek önemlidir. Karotenoid antioksidanlar sabit kalırken, düşük sıcaklıklarda saklandıklarında C vitamini içeriği düşer. (22) Şeftalilerinizi dondurmayı seçerseniz, kızartma sırasında kızarmayı önlemek için üzerine bir çay kaşığı limon suyu kullanmak iyi bir fikirdir.

 6. "İklimsel" bir meyve olan şeftali toplandıktan sonra olgunlaşmaya devam ediyor. Birçok ticari yetiştirici, olgunlaşmadan önce onları daha fazla sevk etmek için olgunlaşmadan önce şeftali toplar. Mümkün olduğunda, en taze, en etik şekilde yetiştirilen ürünün mümkün olmasını sağlamak için yerel bir çiftçi pazarından şeftali satın almalısınız. Olgunlaşmamış şeftali alırsanız, mutfak tezgahınızda bir seviyeye bir ila üç gün süre ile bırakarak en güvenli şekilde olgunlaştırabilirsiniz. Dikkatli olun - hafif basınç değişimleri bile şeftali derisini zedeleyebilir.

 7. Oda sıcaklığında, şeftalilerin olgunlaşmadan yaklaşık bir hafta sonra sürmesi beklenebilir. Ne tür bir yemek yapmayı planladığınıza bağlı olarak, daha az olgun şeftali kullanmak isteyebilirsiniz. Örneğin, olgunlaşmamış, gevrek şeftali salatalarda iyi atıyor, olgunlaşmış şeftali de unlu mamuller için harika.

 8. Şeftali konservesi insanların sıklıkla şeftalilerin tadını çıkarmasının bir başka yoludur - ancak yine de bu, besin değerini kaybetme riskini alır. Konserve şeftali antioksidan yükünün yüzde 21'ini kaybeder.

 9. Şeftalilerinizin tohumlarını bir süre içinde her defasında yemeyi deneyebilirsiniz. Bu tohumların siyanür molekülünün eser miktarda içerdiği doğrudur, ancak özellikle elma gibi diğer meyve tohumlarıyla karşılaştırıldığında çok küçük konsantrasyonlardadır. Tohumlar ayrıca laletril, B17 Vitamini ve amigdalin olarak bilinen ilginç bir besin içerir. Labetin, bazı kanserlerle savaşmaya veya önlenmesine ve bağışıklık sistemini güçlendirmesine yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır, ancak önerilen alım seviyeleri yoktur ve muhtemelen sürekli olarak yüksek miktarlarda tüketilmemeleri gerekir. Yararları sıcak bir şekilde tartışıldığı için bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 10. Badem şeklinde ve şeftali kabuğunun içinde bulunan bir şeftali tohumu, biraz daha acı bir koku ile bademe benzer bir tadı var. Bazı araştırmalar, özellikle şeftali tohumlarının oldukça etkileyici sağlık yararlarına sahip olduğunu gösteriyor, ancak yine de daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 11. Güne güç dolu bir sallama ile başlayın! A, K vitamini ve magnezyum dolu bu Peachy Süper Kale Shake tarifini çok seviyorum.

 12. Zengin derecede çökmekte olan bir salata için Balzamik Şeftaliler ve Keçi Peyniri Salatası da tavsiye ederim. Balsamik çiseleyen yağmurlu karamelize şeftali hakkında düşünüyorsanız ... şu anda ağzınız biraz sulanıyor olabilir.

 13. Ve bir Peach Cobbler tarifi eklememeyi çok isterdim. Şeftali yemenin en iyi yollarından biri ve iyi sebeplerden biri. Bir bonus olarak, bu şeftali ayakkabıcı tatlı pişman yapmaz.

 14. Şeftali beslenmesi diyetinize mükemmel bir katkı olsa da, şeftali ve benzeri meyvelere karşı alerjiniz olabilir. (23) Çoğu insanın yaşadığı genellikle hafif tepki oral alerji sendromu olarak bilinir ve genellikle rahatsız edici yiyecekleri yiyip polen gibi mevsimsel bir alerji gibi alerjiyi yöneterek tedavi edilir.

 15. Bir meyve olarak, şeftalilerin içerisindeki şeker içeriğinin işlenme şekli nedeniyle muhtemelen günün erken saatlerinde tüketilmeleri gerekir. En az bir çalışmada, gece şeftali tüketimi ile daha yüksek bir BMI ve vücut ağırlığı arasında bir korelasyon bulundu. (24)Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407