Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Düz ekmek Vs. Buğday ekmeği

Dolgu

 1. Tahıllar sağlıklı bir diyet için önemlidir - ABD Tarım Bakanlığı tarafından yayınlanan ChooseMyPlate yönergeleri, erkekler için günlük 6 ila 8 ons ve kadınlar için 5 ila 6 ons önerir. Gözleme ve buğday ekmeği bu alım hedeflerine katkıda bulunur. Gözleme ve buğday ekmeği için özel beslenme bilgileri tarifine bağlıdır, bu nedenle her çeşitlilik biraz farklı olacaktır. Bununla birlikte, tam buğday pide gözleme ve kepekli ekmek gibi sağlıklı zımbalara yapışmak, diyetinize besin değeri katmanızı sağlar.

Beslenme Temelleri

 1. Gözleme ve buğday ekmeği benzer kalori oranına sahip - büyük bir pide 170 kalori, 2 adet ticari olarak hazırlanmış tam buğday ekmeği ise 161 kalori içerir. Her iki ekmek de enerjilerinin çoğunu karbonhidratlardan alır ve tam pide veya tam buğday ekmeği porsiyonu, karbonhidrat alımınızı sırasıyla 35 ve 27 gram karbonhidrat artırır. Ayrıca az miktarda protein içerirler - pide başına 6 gram, porsiyon başına 8 gram - ve porsiyon başına yaklaşık 2 gram olmak üzere doğal olarak düşük yağ içerirler. Tam buğday pideleri porsiyon başına daha fazla lif sunar - büyük pide başına 4.7 gram, buğday ekmeği porsiyon başına 3.8 gram. Bu, lif alım hedeflerinize önemli miktarda katkıda bulunur - her pide, sırasıyla kadınlar ve erkekler için günlük lif ihtiyacının yüzde 19 ve 12'sini içerir.

Vitamin İçeriği

 1. Hem gözleme hem de buğday ekmeği, bol miktarda B-kompleks vitaminleri sunar - folik asit ve niasin içeren bir aile. Bu besinler metabolizmanızı destekler, cildinizi besler ve sağlıklı kan dolaşımını sağlar. Tam buğday pideleri ve tam buğday ekmeği, iyi pantotenik asit, B-6 vitamini ve B-1 vitamini kaynaklarıdır. Tam buğday ekmeği, pidelerin 1.8 miligrama kıyasla pide - porsiyon başına 2.8 miligramdan çok daha fazla niasin sunuyor. Ancak, her iki yiyecek de erkekler için 16 miligram ve kadınlar için 14 miligram olarak belirlenen günlük niasin ihtiyaçlarınız için önemli miktarda katkıda bulunur.

Mineral İçeriği

 1. Buğday ekmeği ve gözleme, günlük mineral alımınıza katkıda bulunur, ancak belirli mineral içerikleri farklıdır. Buğday ekmeği, kakao ekmeğinden daha fazla manganez sunar - 1,4 miligram veya erkekler için önerilen manganez alımının yüzde 61'i ve kadınlar için yüzde 78'i, tam buğday pidesi pidesindeki 1.1 miligram. Öte yandan, gözleme, bir yetişkinin selenyum ihtiyacının yüzde 51'ine karşılık gelen, 16 mikrogram sağlayan buğday ekmeğinden daha fazla selenyum - 28 mikrogram içerir. Hem selenyum hem de manganez sağlıklı enzim işlevini destekler ve hücrelerini antioksidan işlevleriyle hasar görmekten korur.

Potansiyel Tuzaklar

 1. Gözleme veya buğday ekmeği tercih ediyorsanız, beslenme etiketini kontrol edin ve lif bakımından yüksek ve sodyum bakımından düşük çeşitleri seçin. Utah State University Cooperative Extension'a göre ekmeği tuzlu olarak düşünmese de, tipik bir diyette temel bir sodyum kaynağı. Bir kepekli pide ekmeği porsiyonu 284 miligram sodyum içerir - günlük maksimum sodyum limitinin yüzde 12'si - bir porsiyon ekmek ekmeği 291 miligram içerirDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407