Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Düşük Sodyum Diyet Yararları

Vitaminler ve Mineraller

 1. Düşük sodyum diyetinin sağlık açısından büyük yararları olabilir. Diyetinizde sodyum gereklidir. Bununla birlikte, çok fazla sodyum çeşitli vücut sistemlerini etkileyebilir. Kalbiniz, böbrekleriniz ve esasen, daha düşük bir sodyum diyeti uygularsanız tüm vücut sistemleriniz daha sağlıklı olabilir. MayoClinic.com tarafından kaydedilen 2010 Amerikalılar için Diyet Kılavuzları, sağlıklı yetişkinlerin sodyumu günde 2.300 mg ile sınırlandırmaması gerektiğini tavsiye eder.

Sodyum ve Sağlığınız

 1. Amerikan Kalp Birliği, “Sodyumun sağlık için gerekli bir element olduğunu belirtti. Ancak, sisteminizde çok fazla tuz veya çok fazla su dengeyi bozacaktır. Düşük bir sodyum diyetini takip etmenin birçok faydası vardır. Sodyum veya tuz alımınızı azaltmak kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve bacaklarınız gibi ekstremitelerin şişmesini önler. Ayrıca, tuz alımınızı sınırlandırarak kalp hastalığı riskinizi azaltabilirsiniz. Norman M. Kaplan, UpToDate.Com'da, bazı ilaçların, daha düşük bir sodyum diyeti ile daha iyi çalıştığını öne sürüyor. Yüksek tansiyonu tedavi eden antihipertansifler gibi ilaçlar daha verimli çalışır. İnme nedeniyle düşme riski azalmış olabilir ve ayrıca böbrek taşı ve osteoporoz gelişme riski de düşebilir. Diüretikler veya lasix ve bumex gibi su hapları gibi diğer ilaçlar, kalp yetmezliğini tedavi etmek için alınır ve sodyum alımından etkilenebilir. Kaplan, sodyum alımı ve yüksek tansiyon arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu belirtir. Diüretik kullanıyorsanız, diyetinizle ilgili olarak doktorunuzla konuşmalısınız. Herhangi bir sıvı kısıtlaması türü ve günlük sodyum alımınızın ne olması gerektiğini sormalısınız.

Diyetinizdeki Sodyumun Azaltılması

 1. MayoClinic.com, daha düşük bir sodyum diyetine sahip olmak için, daha fazla meyve ve sebze yemelisin ve lezzet için tuz yerine başka otlar ve baharatlar kullanmalısın. Diyetinizdeki tipik yüksek sodyumlu yiyecekleri değiştirmek için, düşük sodyum içerikli veya "tuz ilave edilmemiş" etiketli yiyecekler almaya ve hazırlamaya çalışın. Bir gıda ürününde bulunan sodyum içeriği için paket etiketlerini izlemeye çalışın. Dr. Kaplan ve Barbara Olendzki, RD, yediğiniz sodyumun büyük kısmının önceden paketlenmiş ve işlenmiş gıdalardan geldiğini belirtiyor. Ayrıca bir çay kaşığı tuzun yaklaşık 2.300 mg sodyumla eşdeğer olduğunu da belirtirler. Kidney.org'daki Ulusal Böbrek Vakfı, potasyum oranı yüksek olabileceğinden, tuz ikamelerinin kullanılmamasını tavsiye eder. Potasyum daha sonra kalbinizi etkileyebilir. The American Heart Association’a göre, ABD’de, fazla miktarda sodyum insan diyetinden elimine edilirse, sağlık harcamalarında 426 milyar doların üzerinde bir tasarruf ve nüfus içinde yüksek tansiyon ortaya çıkmasında yüzde 25.6 düşüş olacaktı. .

Düşük Sodyum Seçimi

 1. Sodyum, gıdalarınızda doğal olarak bulunan bir mineraldir. Aynı zamanda, yiyeceklerinizde kullandığınız sofra tuzundadır. Ne kadar tuz veya sodyum yediğiniz size kalmış. Konserve, işlenmiş ve dondurulmuş gıdaların kullanımını sınırlamayı seçebilirsiniz. Bunun yerine daha taze meyve ve sebzeler gibi daha sağlıklı yiyecekleri yemeyi seçebilir ve diğer baharatları kullanarak yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Düşük sodyum diyetine başlamadan önce mutlaka doktorunuza veya sağlık uzmanınıza danışın. Düşük sodyum diyetini izlemeyle ilgili sorularınız için doktorunuzdan tavsiye isteyin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407