Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Düşük meyve ve sebze alımı milyonlarca ölüme neden olabilir

Düşük meyve ve sebze alımı milyonlarca ölüme neden olabilir

 1. Meyve ve sebzeler vitamin, lif, potasyum, magnezyum ve antioksidanlar bakımından zengindir.

 2. Meyve ve sebzeleri içeren bir diyet kan basıncını düşürebilir, kalp hastalığı ve kanser riskini azaltabilir ve sindirim sağlığını iyileştirebilir.

 3. Önceki araştırma - Harvard tabanlı Hemşirelerin Sağlık Çalışması ve Sağlık Çalışanları İzleme Çalışmasının bir parçası - çok sayıda meyve ve sebze içeren bir diyetin kalp riskini azaltabileceğini doğruladı hastalık ve inme.

 4. Bu sonuçları analiz ettikten ve bunları diğer çalışmalardan elde edilen bulgularla birleştirdikten sonra araştırmacılar, günde beş porsiyondan fazla meyve ve sebze yiyen kişiler arasında kalp hastalığı riskinin% 20 daha düşük olduğunu tahmin etmişlerdir. günde üç porsiyondan az yiyenlere kıyasla.

 5. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı, yetişkinlere günde en az 1,5 ila 2 bardak, günde 2 ila 2 bardak sebze yemelerini önerir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre, 10 yetişkinden sadece 1 tanesi bu kurallara uyuyor.

Yetersiz beslenmenin küresel etkisi

 1. Şimdi, yeni bir çalışma - araştırma sonuçlarının, ABD'deki Baltimore Beslenme Derneği Amerikan Beslenme Derneği olan Nutrition 2019’da sundukları sonuçlar - düşük meyve alımının 1 kalp hastalığındaki 7 ölümde ve düşük bir sebze alımının kalp hastalığındaki 12 ölümden 1'inde neden olabileceği

 2. Veriler, düşük meyve tüketiminin, her yıl dünya çapında 1 milyondan fazla ölümle ve kalp hastalığından 500.000'den fazla ölümle sonuçlandığını, düşük sebze alımının ise yaklaşık 200.000 ölümle sonuçlandığını göstermektedir. Her yıl kalp hastalığından 800.000'den fazla ölüm.

 3. "Bulgularımız dünya genelinde meyve ve sebze tüketimini arttırmak için popülasyona dayalı çabalara ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor" diyor Friedman Beslenme Bilimleri Okulu'ndaki doktora sonrası araştırmacı araştırmacı eş yazar Victoria Miller ve Medford, MA'daki Tufts Üniversitesi'nde Politika.

Bölgeye, yaşa ve cinsiyete göre ölüm ücretlerini takip etme

 1. Araştırmacılar, diyet anketleri ve 113 ülkenin gıda bulunabilirliği verilerini kullanarak bölgelere, yaşa ve cinsiyete göre ölüm oranlarını takip ettiler. Bunları her ülkedeki ölüm nedenleri ve düşük meyve ve sebze alımına bağlı kardiyovasküler risk verileri hakkındaki verilerle birleştirdiler.

 2. Bulgular meyve alımının Güney Asya, Doğu Asya ve Sahra altı Afrika'da düşük, sebze tüketiminin Orta Asya ve Okyanusya'da düşük olduğunu gösterdi. Bu bölgelerdeki ülkeler düşük ortalama meyve ve sebze alımlarına ve kalp hastalığı ve felç nedeniyle yüksek ölüm oranlarına sahiptir.

 3. Araştırmacılar yetersiz meyve ve sebze tüketiminin yaş ve cinsiyete göre etkisini analiz ettiklerinde, en büyük etkinin genç yetişkinler ve erkekler arasında olduğunu buldular. Miller, kadınların daha fazla meyve ve sebze yeme eğiliminde olduğunu da ekliyor.

 4. "Bu bulgular meyveler, sebzeler ve baklagiller gibi koruyucu gıdaların mevcudiyetini ve tüketimini arttırma odağını genişletme ihtiyacını ortaya koyuyor - küresel sağlığın iyileştirilmesi için büyük potansiyele sahip olumlu bir mesaj."

 5. Araştırmacılar, diyet anketleri ve 113 ülkenin gıda bulunabilirliği verilerini kullanarak bölgelere, yaşa ve cinsiyete göre ölüm oranlarını takip ettiler. Bunları her ülkedeki ölüm nedenleri ve düşük meyve ve sebze alımına bağlı kardiyovasküler risk verileri hakkındaki verilerle birleştirdiler.

 6. Bulgular meyve alımının Güney Asya, Doğu Asya ve Sahra altı Afrika'da düşük, sebze tüketiminin Orta Asya ve Okyanusya'da düşük olduğunu gösterdi. Bu bölgelerdeki ülkeler düşük ortalama meyve ve sebze alımlarına ve kalp hastalığı ve felç nedeniyle yüksek ölüm oranlarına sahiptir.

 7. Araştırmacılar yetersiz meyve ve sebze tüketiminin yaş ve cinsiyete göre etkisini analiz ettiklerinde, en büyük etkinin genç yetişkinler ve erkekler arasında olduğunu buldular. Miller, kadınların daha fazla meyve ve sebze yeme eğiliminde olduğunu da ekliyor.

 8. "Bu bulgular meyveler, sebzeler ve baklagiller gibi koruyucu gıdaların mevcudiyetini ve tüketimini arttırma odağını genişletme ihtiyacını ortaya koyuyor - küresel sağlığın iyileştirilmesi için büyük potansiyele sahip olumlu bir mesaj."